Śmiech to zdrowie - to zdanie zna chyba każdy. Pewnie prowadzono już w tym kierunku wiele badań, które przyniosły różnorakie wyniki i efekty. Zgodnie z zasadą, że każda legenda ma w sobie ziarnko prawdy, nie możemy przejść obok tej sentencji obojętnie. Nie potrzebujemy jednak żadnych naukowych wywodów, aby zauważyć sprawy doświadczane przez nas codziennie. Wszyscy przecież wiedzą, że choćby nie wiem jak dziwne rzeczy się działy na świecie - optymizm i dobry humor są lekarstwem na najgorsze zło! Widocznie z takim założeniem wyszli dwaj twórcy serialu animowanego pt. "South Park" - Trey Parker i Matt Stone.
Dawno, dawno temu był Monty Python z absurdalnymi skeczami. Nikt nie mógł się z nimi równać, bo pomysłowością i oryginalnością kładli każdą konkurencję w pierwszej rundzie. Tworzyli scenki głupie, często bez sensu, a ludzie mimo to pragnęli ich oglądać (i nadal pragną, na przykład ja :). Teraz "Pytonów" już nie ma, jest za to... No właśnie - South Park? Nie powiem, porównanie nieco dziwne. Chodzi tu raczej o swego rodzaju niepowtarzalność i wyróżnienie się spośród otoczenia. Jak można byłoby tego odmówić SP, skoro utrzymuje się na antenie Comedy Central od 1997 roku przyciągając telewidzów i internautów (o tym później...) przed ekrany.
O czym właściwie jest ten serial? Prawdę mówiąc, to o... wszystkim. Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak możliwe! Poruszanymi i wyśmiewanymi kwestiami są jednocześnie ludzkie wady, przypadłości, zwyczaje, przywary, to czego się wstydzimy, tematy tabu, choroby, seks, konflikty polityczne, religie, sekty, śmierć... można by tak długo, ale cytując reklamę jakiegoś samochodu - nie wierzcie mi na słowo, przekonajcie się sami i zobaczcie na własne oczy. Zwykle tematy te kierowane są tylko do dorosłych i konwencja serialu animowanego (obecnie tworzonego na komputerach, początkowo elementy świata były wycinane było ręcznie!) niejednego zdziwi. Tym bardziej szokiem są główni bohaterowie - Stan, Kyle, Kenny i Cartman. Mają po 8 lat i każdy zmaga się z jakimś problemem. Jedne są błahe, choćby nieśmiałość Stana do dziewczyny. To nic w porównaniu z Kennym ginącym przez większość odcinków pierwszych pięciu serii (rozerwanie podczas meczu rugby, zadziobanie przez zmutowane genetycznie indyki itp.). Z kolei Kyle jest obiektem naśmiewań Erica Cartmana z powodu bycia żydem, a nauczyciel klasy Mr. Garrison, homoseksualista, postanawia zmienić płeć. Hardkor. Tak barwne postacie są ogromną zaletą i jednym z powodów tak wielkiej popularności. Budzą kontrowersje i są niewyczerpanym źródłem pomysłów. W jakiej innej produkcji znajdziemy Jimbo i Neda, którzy wybili cały oddział Wietnamczyków? Gdzie znajdziemy głupiego policjanta nie potrafiącego czytać? Czy ktoś ośmielił się wcześniej zobrazować Szatana, Jezusa czy samego Boga? Mam nadzieję, że uzależniony od marihuany ręcznik też już nie będzie dziwił :)
Większość akcji rozgrywa się w amerykańskim miasteczku South Park (jako ciekawostkę podam, że takie miasto w USA naprawdę istnieje), lecz zdarzają się wyjątki takie jak stacja telewizyjna, Watykan, Biały Dom. Przez kilkadziesiąt pierwszych odcinkach skupiano się głównie na fantastycznych przygodach czwórki chłopców. Z czasem zaczęto wplatać wątki parodiujące najnowsze wydarzenia i osobistości świata. Przy filmach, serialach i innych dużych produkcjach mało kto się czepia - South Park traktowany jest jako dobra reklama. "300", "Pasja", "24", Sony PSP, Nintendo Wii, "World of Warcraft" - wszystko zostało wyśmiane i użyte, a ta krótka lista to zaledwie kropla w morzu podobnych parodii. Gorzej bywa z realnymi postaciami, ponieważ nie każdy potrafi spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Było kilka przypadków "wielkiej krytyki", ale kto by się przejmował. W "South Park" gościli już Bill Clinton, George Bush, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lopez i setki innych osób. Zapewne zastanawiacie się, jak to możliwe tak szybko reagować na wydarzenia - to proste. Odcinek trwa trochę ponad 20 minut, a komputer pozwala na jego stworzenie w bardzo krótkim czasie. Czasem na kilka tygodni przed emisją Trey i Matt decydują się dopiero o czym ma być odcinek.
Każda postać ma swoje stałe teksty i zachowania. Wspomniany już Kenny umiera w znakomitej większości odcinków, Cartman to egoista, antysemita i rasista. Drze łacha z biedoty Kenny'ego i wiary Kyla. Dodatkowo klnie jak szewc. To wybuchowa mieszanka, która może w każdej chwili eksplodować. Niestety, od czasu do czasu zdarzają się wyjątkowo żenujące i niesmaczne żarty, których nie wypada przytaczać. Ale teraz to już nie uwierzycie - South Park ma walory edukacyjne! Gdyby spojrzeć na odcinek jako całość, to każdy niesie ze sobą przesłanie, a mocne "argumenty" pozwalają na jego przybliżenie widzowi. Jeśli komuś mało, ktoś zwykle kończy odcinek słowami "I've learned something today" (Czegoś się dzisiaj nauczyłem) i wygłasza morał. Jak powiedziałby Eric Cartman - sweet :)
Trey i Matt pamiętają o Internecie, bardzo ważnym środkiem komunikacji w dzisiejszych czasach. Sami przyznali, że nie martwi ich ściąganie tvripów przez p2p, nawet bardzo się z tego powodu cieszą! Nic na tym nie tracą, a popularność rośnie. Są przeciwko rozpowszechnianiu kopii zripowanych z dvd, ale to jest już zrozumiałe. Przy okazji dam wam jedną radę - nigdy nie oglądajcie tego serialu z dubbingiem! Głosy w oryginalnej wersji są genialne i nikt ich nie zastąpi tak jak potrzeba. Na podstawie SP zrealizowano również film pełnometrażowy South Park: Bigger, Longer & Uncut. Jak sama nazwa wskazuje, jest więcej, dłużej i bez cenzury. Również polecam.
Komu polecić "South Park"? Trudno powiedzieć, ale młodzi będą chyba pozytywniej nastawieni po obejrzeniu któregokolwiek odcinka. Obowiązuje przy tym jedna zasada, której sam się nauczyłem - nie traktuj wszystkiego na serio! Podchodź do odcinków na luzie, bo zamiast głębi ujrzysz kompletne dno. Jak na razie wypuszczono 11 serii i 160 odcinków, a w każdym gry słów, wulgarność, aktualne wydarzenia. Całość po wymieszaniu daje świeżutki miód - nie bądź zgorzkniałym gburem i osłódź swoje życie.