Hawkins jest pełne niespodzianek. Przypominamy wydarzenia z poprzednich sezonów „Stranger Things”
Zainteresowanie związane ze zbliżającym się 3. sezonem „Stranger Things” z każdym dniem jest coraz bardziej elektryzujące. Fani już nie mogą się doczekać nowych odcinków, ale dobrze byłoby najpierw sprawdzić wiedzę na temat poprzednich sezonów. Bo w końcu ich premiera była dosyć dawno temu. Na szczęście specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy streszczenie starszych odcinków.
Nie wiesz, co działo się z Willem po Drugiej Stronie? Nie odróżniasz Demogorgona od Łupieżcy Umysłów? Jeżeli nie jesteś w stanie udzielić pewnej odpowiedzi na te lub którekolwiek inne ważne pytanie związane ze „Stranger Things”, to najwyższy czas odświeżyć fabułę serialu Netfliksa.
Streszczenie fabuły 1. sezonu „Stranger Things” - jakie wątki koniecznie trzeba sobie przypomnieć?
Will Roztropny gubi drogę
„Stranger Things” to przede wszystkim opowieść o młodej przyjaźni, tej relacji, która zwykle nie jest w stanie przetrwać burzy dorastania. Twórcy wracają nostalgią nie tylko do popkultury ostatnich dekad XX wieku, ale też dziecięcego spojrzenia na rzeczywistość. Dlatego nie bez powodu 1. sezon zaczyna się od zaginięcia Willa Byersa w dniu 6 listopada 1983 roku. Chłopak żegna się z przyjaciółmi po owocnej sesji „Dungeons and Dragons” i wraca na rowerze do domu. Nie wie jednak, że na swój cel opatrzył go sobie stwór ochrzczony później Demogorgonem. Will szybko wyczuwa, że w domu jest coś nie tak. Udaje mu się też uciec do szopy, gdzie znajduje strzelbę. Ratuje mu to życie, ale i tak trafia do mrocznego świata po Drugiej Stronie.
Jedenastka zyskuje nowych przyjaciół
W tym samym czasie z laboratorium w Hawkins ucieka pewna młoda dziewczyna. Początkowo niewiele o niej wiemy - jedynie, że posiada niezwykłe moce i ktoś próbuje ją złapać (ścigający ją ludzie zabijają nawet po drodze Benny'ego Hammonda). To właśnie na nią natrafiają Mike Wheeler, Lucas Sinclair i Dustin Henderson. Dziewczyna zwana Jedenastką (lub Nastką w skrócie) znajduje schronienie w domu tego pierwszego. Na miejscu okazuje się też, że kojarzy Willa i może nawiązać z nim kontakt za pomocą walkie-talkie. Cała czwórka wkrótce postanawia uratować przyjaciela, a między Mikiem i Jedenastką powoli rodzi się silniejsze uczucie.
Joyce świętuje Boże Narodzenie w listopadzie
Największy szok i ból związany z zaginięciem Willa spada jednak na rodzinę Byersów. Jego matka, Joyce, wkrótce odkrywa zresztą, że może się porozumiewać z synem za pomocą różnych sprzętów elektronicznych. I choć wiele osób jej nie wierzy (a nawet podejrzewa o problemy z psychiką), to wkrótce i Jonathan natrafia na serię dziwnych wydarzeń. Kulminacją prób Joyce jest rozwieszenie na ścianie świątecznych lampek. Każdemu światełku odpowiada poszczególna litera. Dzięki kontaktowi ze znajdującym się po Drugiej Stronie Willem, kobieta wciąż może wierzyć w obecność syna. Zmienia się to jednak wraz z odkryciem w pobliskim jeziorze zwłok dziecka zidentyfikowanego jako młody Byers.
Gdzie jest Barb?
Fabuła „Stranger Things” koncentruje się przede wszystkim na Willu, ale wbrew pozorom nie on jeden znika w niespodziewany sposób. To samo spotyka również Barbarę Holland. Najlepsza przyjaciółka Nancy Wheeler znika podczas imprezy u Steve'a i zostaje porwana przez Demogorgona. Niestety, nie przeżywa tego spotkania, choć jej los z początku nie jest wiadomy przyjaciołom. Cała sprawa zbliża jednak siostrę Mike'a do Jonathana Byersa, bo oboje pragną znaleźć zaginionych.
Steve, Nancy i Jonathan, czyli klasyczny trójkąt
„Stranger Things” to serial zajmujący się nie tylko nadnaturalnymi zjawiskami, ale też dorastaniem swoich bohaterów. Nastolatkowie z Hawkins przeżywają romanse, budują nowe przyjaźnie, zakochują się pierwszy raz i radzą sobie w brutalnym szkolnym otoczeniu. Dlatego nie dziwi, że trójkąt między Stevem, Nancy i Jonathanem jest tak ważnym elementem obu sezonów. Początkowo to Steve ma przewagę, ale traci pewność siebie, gdy widzi późnym wieczorem Nancy i Jonathana razem w jej pokoju. Do niczego wówczas nie doszło, ale chłopak i tak dostaje szału, i wraz ze swoim gangiem wypisuje obelżywe hasła na oboje, a potem wydaje się w bójkę z Byersem. Dopiero na koniec 1. sezonu przychodzi na niego otrzeźwienie i pomaga w walce z Demogorgonem.
Hopper sprawdza laboratorium w Hawkins
Jim Hopper to doświadczony szef policji w Hawkins, a przy tym przyjaciel Joyce z dzieciństwa. Dlatego to właśnie do niego kobieta udaje się w sprawie Willa. Początkowo cierpiący na problemy z nadużywaniem alkoholu mężczyzna nie jest zainteresowany. Ale wkrótce okoliczności zaginięcia zaczynają wydawać się Hopperowi podejrzane. Gdy dostrzega sfałszowane nagranie w laboratorium oraz uświadamia sobie, że rzekome ciało Willa zostało spreparowane, to zaczyna prawdziwie wierzyć w słowa Joyce. Udaje się na nocny wypad do laboratorium i znajduje tam wyrwę prowadzącą na Drugą Stronę. A później staje się głównodowodzącym sił w walce z doktorem Brennerem.
Doktor Brenner wyrusza na poszukiwania
Martin Brenner to szef laboratorium w Hawkins i bardzo tajemnicza persona. Nie są do końca znane jego motywacje i wpływ na powstanie dziury między naszym światem, a odwróconym. Wiadomo jednak, że od wielu lat prowadzi eksperymenty na młodych ludziach, zwłaszcza tych mających specjalne umiejętności (więcej na ten temat mówi prequel „Stranger Things. Mroczne umysły”). To właśnie przybrany „tata” Ósemki i Jedenastki zmuszał je do brutalnych eksperymentów, to również on stał za porwaniem dziecka Terry Ives. Końcówka 1. sezonu to jednak całkowita porażka mężczyzny. Nie udaje mu się na nowo złapać Nastki ani powstrzymać Demogorgona. A ostatni odcinek pokazuje, jakoby zły doktor zginął właśnie z ręki tego stwora.
Demogorgon: Pierwsze i drugie starcie
Głównym antagonistą 1. sezonu jest wspomniany już kilkukrotnie Demogorgon. Stwór porusza się na czterech kończynach, ale potrafi też stanąć na dwóch. Jego paszcza otwiera się na cztery strony i stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo. Demogorgon nie wyróżnia się jednak przesadną inteligencją i można go zwabić za pomocą krwi i surowego mięsa. Udaje się to zresztą Nancy i Jonathanowi, którzy planują zastawić pułapkę na potwora, który porwał Willa, zabił Barb i nieomal dopadł Nancy, gdy przedostała się na moment na Drugą Stronę.
Bohaterowie próbują złapać Demogorgona w niedźwiedzie sidła i podpalić. Udaje się to dzięki pomocy Steve'a, ale potwór nie ginie. Przenosi się do budynku szkoły i atakuje przebywających tam ludzi. Co w pewnym sensie ratuje życie Mike'owi, Dusty'emu, Lucasowi i Jedenastce, którym grozi złapanie przez Brennera i jego ludzi. Ostatecznie stwór zostaje pokonany przez Nastkę, która używa pełni swoich mocy i dezintegruje go na tysiące kawałków.
Will wraca do domu
W międzyczasie perypetii z Demogorgonem, Jim Hopper wynegocjował z Brennerem możliwość poszukiwania Willa po Drugiej Stronie. Policjant udaje się tam w towarzystwie Joyce Byers, obojgu udaje się finalnie odnaleźć jej syna. W trakcie podróży Hopper przeżywa wspomnienia związane ze swoją zmarłą córką, ale zbiera się na tyle szybko, żeby cała trójka wróciła do realnego świata. Na miejscu wydaje się, że wszystko wróci do względnej normy. Wszystkie osoby, które dowiedziały się o tajnych eksperymentach w Hawkins zostają zmuszone do podpisania klauzuli tajemnicy, ale poza tym zakończenie jest względnie szczęśliwe. Przynajmniej do finałowej sceny, która pokazuje Willa wymiotującego czarnego, podobnego do ślimaka stwora i wracającego na moment do świata ukrytego za zasłoną.
„Stranger Things”: Sezon 2 - co wydarzyło się dalej?
Mad Max, a może raczej Furiosa?
W 2. sezonie „Stranger Things” oprócz dobrze znanych bohaterów do Hawkins w październiku 1984 roku przybywa też kilka nowych postaci. Jedną z najważniejszych jest Maxine Mayfield, która w środowisku graczy znana jest pod pseudonimem Mad Max. Dziewczyna bije na głowę wszystkie zgromadzone tam rekordy, czym zdobywa sobie zainteresowanie naszych bohaterów. A zwłaszcza Dustina i Lucasa, którzy zaczynają rywalizować o jej względy. Dziewczyna nie wie jeszcze, że towarzystwo szkolnych nerdów będzie znacznie bardziej ekscytujące niż mogła się kiedykolwiek spodziewać. Nadejście Łupieżcy Umysłów to jednocześnie nie jedyny problem Max, bo na co dzień musi mieszkać ze swoim przyrodnim bratem, Billym, a to postać zdecydowanie mało sympatyczna.
Will widzi burzę
Pierwsze odcinki „Stranger Things” związane były z zaginięciem Willa i jego przenosinami na Drugą Stronę. Chłopak był katalizatorem wielu wydarzeń, ale sam wiele w 1. sezonie nie pokazał. Twórcy ewidentnie chcieli mu nadać ważniejszą rolę, dlatego ze wszystkich chłopców pojawia się na ekranie najczęściej. A wszystko dlatego, że wizyta w odwróconym świecie nie pozostawiła Willa nienaruszonym. Łupieżca Umysłów zaraził go częścią siebie, a potem wybrał na swojego nosiciela, najpierw zsyłając na chłopaka wizje wielkiej, przerażającej burzy. Z każdym kolejnym odcinkiem jego władza na Willem rośnie, aż w końcu robi z niego swojego szpiega i wykorzystuje do ukarania naukowców powstrzymujących go przed dalszym rozrastaniem.
Jak Jedenastka uciekła na naszą stronę i znalazła nowy dom
Jedną z najważniejszych zagadek po 1. sezonie serialu Netfliksa był los Jedenastki. Wiadomo było, że dziewczyna w jakiś sposób powróciła do naszego świata i otrzymała wsparcie od Jima Hoppera. Ale szczegóły pozostawały niejasne. Dopiero po przerwie między seriami dowiedzieliśmy się, że dziewczynka przez pewien czas mieszkała w lesie i próbowała ukrywać się przed ludźmi. Później zaś zamieszkała w domku na uboczu wraz z Hopperem. Dla bezpieczeństwa Jedenastki szef policji tworzy trzy zasady: nie wolno jej odsłaniać okien, wychodzić na zewnątrz w trakcie dnia i opuszczać lasu.
Dziewczynka cierpi jednak coraz bardziej z powodu samotności i zamknięcia. W noc Halloween Hopper łamie daną Nastce obietnicę, więc dziewczyna wychodzi kolejnego dnia odszukać Mike'a. Ostatecznie do spotkania nie dochodzi, ale świadkowie donoszą policji o używającej dziwnych mocy dziewczynce. Między Hopperem i Jedenastką dochodzi do potężnej kłótni. Dziewczyna jak zwykle sięga w gniewie po swoje moce i demoluje domek. W trakcie sprzątania dociera do informacji związanych z jej biologiczną matką, Terry Ives i postanawia ją odnaleźć.
Nancy i Jonathan - zakochani superszpiedzy
W międzyczasie Nancy żyje w coraz większym poczuciu winy z powodu śmierci Barb i konieczności ukrywania prawdy. W trakcie imprezy halloweenowej upija się do nieprzytomności, ale wcześniej wyznaje Steve'owi, że go nie kocha. Następnego dnia on ją rzuca, a dziewczyna Wheelerów udaje się po radę do Jonathana. Oboje postanawiają ujawnić prawdę o incydencie z listopada poprzedniego roku. W tym celu dają się złapać agentom, którzy zastąpili nieżyjącego Brennera. W laboratorium korzystają z naiwności nowego szefa, Sama Owensa i nagrywają jego wyznanie dotyczące śmierci Barbary. Swoje odkrycia zanoszą Murrayowi Baumanowi - byłemu dziennikarzowi i poszukiwaczowi teorii spiskowych. Mężczyzna namawia ich, żeby uczynić całą historię bardziej wiarygodną i wspólnie wysyłają nagranie do mediów. Radzi też, by przestali udawać, że nic do siebie nie czują. Niedługo później dochodzi do pierwszego zbliżenia pary.
Dusty i Steve - mistrz i padawan?
Wbrew pozorom w 2. sezonie „Stranger Things” uwielbiana piątka młodych bohaterów spędziła razem niewiele czasu. Lucas przez większość czasu zajmował się przekonaniem do siebie Maxine, Jedenastka ukrywała się u Hoppera, Mike próbował zająć się coraz bardziej chorym Willem, a Dustin hodowlą podobnej do kijanki istoty, która dostała się do naszego świata. Rzecz w tym, że ta niby kijanka szybko urosła do olbrzymich rozmiarów i okazała się Demogorgonem we wczesnym stadium.
Dusty szczęśliwie zamyka go w piwnicy, a potem wzywa na pomoc różne osoby. Nikt jednak nie przybywa na jego wezwanie, więc musi skorzystać z napotkanego po drodze Steve'a. Szybko okazuje się, że obaj nadają na podobnych falach i się zaprzyjaźniają. Ich pułapka na małego Demogorgona (który w międzyczasie uciekł) nie przynosi jednak sukcesu.
Łupieżca umysłów kontratakuje
Okazuje się bowiem, że przypominający olbrzymiego pająka Łupieżca Umysłów zdołał umknąć z laboratorium. Naukowcy odkryli, że ogień niszczy istoty zza Drugiej Strony, ale nie szukali pod ziemią. A dzięki rozrastającym się pnączom, siły potwora są w stanie poruszać się po całym miasteczku (jednocześnie niszcząc uprawy okolicznym farmerom). Do tej prawdy dociera Jim Hopper, ale zostaje uwięziony przez otaczające go pnącza. Mężczyzna niechybnie by zginął, gdyby nie pomoc Willa Byersa. Chłopak pozostaje w stałym kontakcie z Łupieżcą i jest w stanie wskazać, gdzie uwięziono policjanta. Na pomoc jadą Joyce i jej nowy chłopak, Bob Newby. Dobry wpływ Willa nie trwa jednak długo, bo połączony z nim potwór szybko przejmuje władzę. Wykorzystując Willa, dokonuje zmasowanego ataku na ludzi z laboratorium i przygotowuje się do ostatniej fazy swojej inwazji.
Ósemka i jej iluzje
A sprawy wydają się tym gorsze, że najpotężniejsza z mieszkanek Hawkins zajęta jest w tym czasie własnymi sprawami. Jedenastka (a właściwie Jane) odnajduje swoją mamę i jej siostrę. Odkrywa jednak, że Hopper nie bez powodu ukrywał przed nią prawdę. Kobieta pozostaje w katatonicznym stanie i powtarza w kółko kilka słów. Dzięki swoim mocom Nastka wnika do umysłu Terry i odkrywa, że to Brenner uczynił jej to za pomocą niezwykle silnych elektrowstrząsów. Wkrótce okazuje się, że matka dziewczynki sama posiada pewne nadprzyrodzone umiejętności i wskazuje na postać Ósemki, czyli innej dziewczynki przetrzymywanej przez doktora (ich wspólne losy również odnajdziecie w „Stranger Things: Mroczne umysły”).
Dziewczyna o imieniu Kali dowodzi gangiem osób, które nie chcą dostosować się do amerykańskiej normy i dzięki jej mocom iluzji mogą mścić się na złych ludziach. Jedenastka na chwilę przyłącza się do gangu (otrzymuje nawet swoisty make-over), ale powstrzymuje się przez uśmierceniem mężczyzny, który skrzywdził jej mamę. Losy Ósemki i Jedenastki rozchodzą się, gdy ta druga nie chce przyjąć ideologii starszej „siostry”. Zamiast tego Nastka wyrusza z powrotem do Hawkins, by pomóc Mike'owi i reszcie.
Nie odłączaj się od grupy
Niewielka grupa pracowników w towarzystwie naszych bohaterów przeżywa pierwszy atak miniaturowych Demogorgonów (tudzież jak nazwał ich Dusty, Demo-psów). Są jednak zamknięci na terenie kompleksu. Bob zgłasza się na ochotnika do uruchomienia zapasowego źródła mocy. Udaje mu się to, ale jeden z najmilszych mieszkańców Hawkins i kandydat na ojczyma Willa i Jonathana ginie zagryziony przez potwory Łupieżcy Umysłów. Pozostali bohaterowie przegrupowują się w domku Byersów. Dzięki mocnej woli Willa i znajomości alfabetu Morse'a udaje im się dowiedzieć, że muszą zamknąć przejście. W tym momencie ich dom atakują potwory, ale zostają skutecznie odstraszone przez powrót Jedenastki.
Jedenastka (znowu) na ratunek
Ostatni z dotychczasowych odcinków „Stranger Things” jest wypełniony po brzegi akcją. Hopper i Nastka udają się z powrotem do laboratorium, żeby zamknąć bramę między dwoma światami. W tym czasie Jonathan, Nancy i Joyce wyganiają Łupieżcę z ciała Willa, a pozostali bohaterowie próbują podpalić podziemne tunele, żeby rozproszyć uwagę stworów zza Drugiej Strony.
Przeszkadza im w tym jednak przybyły niespodziewanie na miejsce Billy Hargrove. Chłopak zaczyna bić Steve'a do nieprzytomności, ale zostaje powstrzymany przez przyrodnią siostrę, która wbija mu w szyję środek uspokajający. Dzieciaki kradną wóz Billy'ego i podkładają ogień w tunelach. Nawet dobroć Dustina przynosi pozytywne efekty, bo dzięki jego więzi z dawną kijanką udaje im się uciec. Wszystko to prowadzi do użycia pełni mocy przez Jedenastkę, co powstrzymuje Łupieżcę Umysłów. Przybycie wezwanej przez Nancy i Jonathana prasy doprowadza do zamknięcia laboratorium, a dziewczynka znana do tej pory jako Jedenastka, staje się legalnie Jane Hopper. I żyli długo i szczęśliwie? Nowy sezon pokaże, że nie do końca.