Tomasz Komenda dostanie prawie 13 mln zł zadośćuczynienia. Na podstawie tej historii powstał hitowy film
Oryginalny wyrok w sprawie Tomasza Komendy jest od kilku lat uznawany za jedną z najbardziej niesprawiedliwych decyzji w historii polskiego sądownictwa. Sąd w Opolu właśnie przyznał mu w ramach odszkodowania i zadośćuczynienia za tamten błąd prawie 13 mln złotych. Historię niesłusznie skazanego mężczyznę w 2020 roku przedstawił film i serial „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.
Tomasz Komenda w 2004 roku został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za rzekome zgwałcenie i zamordowanie 15-letniej kobiety w noc sylwestrową 1996/97. W więzieniu spędził ostatecznie 6540 dni, zanim prokuratura na nowo zajęła się tamtą sprawą i ustaliła tożsamość prawdziwego sprawcy. Sprawa Tomka Komendy zyskała w międzyczasie zainteresowanie mediów i zapisała się jako jeden z największych skandali w historii polskiego sądownictwa.
Niesłusznie skazany mężczyzna wystąpił z żądaniem odszkodowania i zadośćuczynienia w wysokości 18 mln złotych, czyli milion za każdy rok pobytu w więzieniu. Sąd Okręgowy w Opolu dzisiejszym wyrokiem przychylił się do części argumentów jego prawników, ale przyznał kwotę w nieco niższym wymiarze.
Tomasz Komenda otrzymał 12 mln złotych zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania.
Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny. Jak podaje portal RMF24.pl, sam Tomek Komenda nie wie, czy będzie się od niego odwoływał. Historia uniewinnionego w 2018 roku mężczyzny stała się kanwą piosenki Kazika Staszewskiego, a także filmu i serialu w reżyserii Jana Holoubka. Premiera obu produkcji miała miejsce w 2020 roku.
Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” zarobił niecałe 4 mln dolarów na świecie, a jego serialowa wersja powstała niedługo później na użytek platformy Player.pl. Główną rolę zagrał w nich Piotr Trojan, a na ekranie towarzyszyli mu Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Andrzej Konopka i Julian Świeżewski.