Wybierasz się na Transformers: Ostatni Rycerz? Koniecznie przypomnij sobie całą serię z naszą ściągą
Polska premiera blockbustera Transformers: Ostatni Rycerz odbędzie się już 23 czerwca 2017 roku. Jeżeli planujecie odwiedzić kino, ale wydarzenia z poprzednich czterech filmów pamiętacie jak przez mgłę, służymy pomocą!
Poniżej znajdziecie błyskawiczną ściągę z czterech filmów Michaela Baya, to jest Transformers (2007), Transformers: Zemsta upadłych (2009), Transformers 3 (2011) oraz Transformers: Wiek zagłady (2014). Z hollywoodzkimi przygodami wielkich robotów spędziłem cały weekend, abyście wy nie musieli przeżywać podobnych maratonów.
Nasza ściąga to absolutne minimum niezbędne do zrozumienia filmowego uniwersum. Odrzuciłem wszelkie zbędne wątki, skupiając się na dominującej, stosunkowo spójnej narracji dotyczącej tajemniczych Stwórców. To właśnie oni są teraz jedną z największych niewiadomych świata wielkich robotów. Nie pamiętacie, o kim mowa? Zapraszam do streszczenia:
Kosmiczny prolog
Transformery pochodzą z planety Cybertron.
Dawno, dawno temu trwała tam wyniszczająca wojna domowa pomiędzy praworządnymi Autobotami pod przywództwem Optimusa Prime’a oraz tyranicznymi Decepticonami z bezwzględnym Megatronem na czele.
Każda ze zwaśnionych stron chciała zyskać kontrolę nad Wszechiskrą.
To prastary artefakt w kształcie sześcianu, który został stworzony przez tajemniczych Stwórców. Wszechiskra posiada nieograniczone zasoby Energonu pozwalającego tworzyć kolejne Transformery. Kto ma ją w posiadaniu, ten ma nieskończoną armię na każde skinienie.
Podczas jednej z wielu bitew między Autobotami oraz Decepticonami Sześcian zniknął w odmętach kosmosu.
Około 10000 lat p.n.e. obiekt wszedł w ziemską atmosferę, ale ludzie odkryli potężny artefakt dopiero w 1913 roku. Wszechiskra została utajniona przez rządową agencję USA, która ukryła znalezisko wewnątrz gigantycznej tamy w amerykańskim Kolorado.
Sześcian to nie jedyne kosmiczne znalezisko z 1913 roku.
Wraz z artefaktem ludzkość odnalazła zamrożonego Megatrona, który również trafił do sekretnego laboratorium w Kolorado. Od tego momentu ludzie nieustannie powiększali wiedzę o pozaziemskich znaleziskach, co doprowadziło do niesłychanego, gwałtownego rozkwitu nowoczesnej technologii. Nie możecie żyć bez Internetu? Podziękujcie za niego Megatronowi.
Akt 1: Wszechiskra i tama [Transformers]
Przechodzimy do czasów współczesnych.
Sam Witwicky (Shia LaBeouf) to jeden z potomków odkrywców, którzy w 1913 roku znaleźli zamarzniętego Megatrona. Przywódca złych robotów ostatkiem sił naniósł ziemską lokalizację Wszechiksry na okulary dawnego pioniera, po czym uległ całkowitemu zamrożeniu. Aż dziw, że ludziom udało się go bezpiecznie przetransportować do Kolorado.
Teraz Decepticony ścigają Sama oraz towarzyszącą mu Mikaelę Banes, wciągając młodych ludzi w sam środek konfliktu.
Na ratunek bohaterom przychodzą praworządne Autoboty, również bezskutecznie szukające Iskry. Najprawdopodobniej ich ekspedycja poszukiwawcza trwa od wielu, wielu lat. W międzyczasie roboty zdążyły wziąć udział w drugiej wojnie światowej, oczywiście po stronie aliantów, a także dały się poznać japońskim szogunom.
Bohaterom i Autobotom przeszkadza rządowa agencja pilnująca Wszechiskry, która doskonale wie o istnieniu wielkich, kosmicznych robotów.
Z punktu widzenia agencji każdy Transformer jest zły i zagraża niebezpieczeństwu państwa. Działając prewencyjnie, Sam oraz Mikaela zostają pochwyceni oraz przetransportowani do (a jakże) tajnego laboratorium wewnątrz wielkiej tamy. Co za korzystny zbieg okoliczności...
Oczywiście za bohaterami podążają Decepticony, którym udaje się uwolnić swojego lidera - Megatrona.
Dochodzi do starcia między dwoma frakcjami robotów, a reżyser Michael Bay jest w swoim żywiole. Wszędzie coś skrzy oraz wybucha, kamera ani na moment nie stoi w miejscu, a natężenie efektów specjalnych na centymetr taśmy filmowej jest niebezpiecznie wysokie. Ku zdziwieniu widzów, Megatron okazuje się niepokonany.
W akcie wielkiego poświęcenia Sam Witwicky sięga po Sześcian i wpycha go w klatkę piersiową Megatrona.
Młody bohater niszczy w ten sposób przywódcę Decepticonów. Jego przestraszeni poplecznicy uciekają przed Autobotami, szukając schronienia w najróżniejszych zakątkach Ziemi. Aby dmuchać na zimne, dezaktywowane i uszkodzone ciało złego robota zostaje zrzucone przez armię Stanów Zjednoczonych na dno oceanu.
Akt 2: Współpraca i piramidy [Transformers: Zemsta upadłych]
Przez następne miesiące amerykańska armia oraz Autoboty formują jedyną w swoim rodzaju grupę uderzeniową.
Nowoczesna formacja militarna jest odpowiedzialna za tropienie oraz niszczenie pozostałych przy życiu Decepticonów. Pomimo rąk i chwytaków pełnych pracy, wszystko układa się idealnie. Aż do czasu dojścia do głosu nowej administracji w USA.
Według amerykańskich polityków Autoboty powinny się wynieść z Ziemi.
Rzekomo to one napędzają konflikt z Decepticonami. Dochodzi do kłótni, na skutek której formacja militarna zostaje rozwiązana. Słabość dawnych sojuszników wykorzystują ich wrogowie, infiltrując struktury wojskowe USA oraz poznając położenie okruchu pozostałego po Wszechiskrze.
Decepticony zdobywają okruch, a zaraz potem udają się na dno oceanu.
Dzięki resztce starożytnego artefaktu pochodzącego od Stwórców złe roboty przywracają Megatrona do życia. Ten natychmiast udaje się na planetę Saturn, gdzie znajduje się niejaki Upadły - Mentor Megatrona pochodzący z domu dumnych Prime’ów.
Okazuje się, że Upadły już tysiąclecia temu miał plany co do naszej planety.
Gdy Wszechiskra została zagubiona i ślad po niej zaginął, dawny Prime chciał użyć słońca jako źródła energii, która kosztem życia na Ziemi będzie w stanie tworzyć Energon. Jego knowania zostały jednak powstrzymane przez ówczesnych Autobotów, co po raz kolejny pokazuje, że Transformery żyły z nami od wielu, wielu stuleci.
Teraz Upadły powraca, chcąc dokończyć swoje dzieło.
Jego instalacja wymierzona w słońce została ukryta pod piramidami. Współpracując z Decepticonami, łotr aktywuje maszynę zagłady. Na całe szczęście Autoboty po raz kolejny ratują sytuację, a Optimus Prime niszczy aparaturę Upadłego, a także jego samego. Megatronowi udaje się jednak zbiec z pola walki.
Akt 3: Nóż w plecy i mosty [Transformers 3]
Nie tylko Upadły, Megatron oraz Optimus trafili do naszej galaktyki.
To samo spotkało Sentinela Prime’a - przywódcę Autobotów sprzed czasów Optimusa. Statek Sentinela rozbił się na Księżycu, a po latach zapomnienia Optimus natrafia na swojego dawnego mentora, sprowadza go na Ziemię i doprowadza do stanu używalności.
Na statku Sentinela znajduje się technologia, która pozwala na dokonywanie „pomostów” między planetami.
Gdy dowiaduje się o tym żyjący na wygnaniu Megatron, pozyskanie tej technologii staje się jego głównym celem. Resztki Decepticonów dostają nową misję, która przy ich aktualnych siłach wydaje się bardzo trudna do zrealizowania.
Bam! Nagły zwrot akcji.
Okazuje się, że Sentinel Prime sprzeniewierzył się wartościom Autobotów, tak jak wcześniej to samo zrobił Upadły. Transformer zawiązuje sojusz z Megatronem, aby odtworzyć Cybertron kosztem Ziemi. Korzysta przy tym z technologii mostów, przez co nad głowami przestraszonych ludzi pojawia się gigantyczne ciało niebieskie.
Na całe szczęście Autoboty niszczą filary odpowiedzialne za międzyplanetarny pomost.
Optimus rozprawia się z Sentinelem oraz Megatronem, a z jego przeciwników "nie ma co zbierać", jak to mawia młodzież. Mimo uratowania świata, Autoboty nie mogą jednak liczyć na ponowną współpracę z ludźmi oraz armią Stanów Zjednoczonych.
Akt 4: Chiny i Dinozaury [Transformers: Wiek zagłady]
Rząd USA ma dosyć Transfomerów i nieustannego zamieszania związanego z walkami wielkich robotów.
Wojsko poluje na Autoboty, korzystając przy tym z usług tajemniczego Lockdowna - kosmicznego najemnika, którego prawdziwe cele są owiane tajemnicą. Lockdown eliminuje kolejnych kosmicznych turystów, podczas gdy Optimus oraz jego towarzysze przechodzą do ukrycia.
Uciekający Optimus poznaje nowych bohaterów:
Cade’a Yeagera (Mark Wahlberg), jego córkę Tessę Yeager (Nicola Peltz) oraz jej zawadiackiego chłopaka Shane’a Dysona (Jack Reynor). Sam Witwicky ostatecznie i nieodwracalnie idzie w odstawkę, a filmowa seria wchodzi tym samym na zupełnie nowy etap.
Optimus, Autoboty oraz nowa plejada bohaterów odkrywają, kto stoi za zleceniem polowania na Transformery.
To potężna firma technologiczna (zupełnie przypadkowo wyglądająca jak Apple), która na podstawie złapanych i zniszczonych robotów tworzy swoje własne, opatentowane i gotowe do sprzedaży wersje. Co z Energonem potrzebnym do zasilania Autobotów? Zastępuje je surowiec Transformium. Że co proszę?
Wiecie, co spowodowało wyginięcie dinozaurów?
Pff, żaden tam meteoryt. Przyczynili się do tego Stwórcy, którzy odwiedzili Ziemię miliony lat tamu. To właśnie oni stworzyli Wszechiskrę, lecz ich agenda wciąż pozostaje nieznana. Podczas anihilacji wielkich gadów przez Stwórców powstały złoża Transformium, które teraz wykorzystuje wielka-zła-korporacja.
Wracamy do czasów współczesnych.
„Korporacyjna” wersja Megatrona, która powstała na podstawie zniszczonego oryginału z poprzedniego filmu, zrywa się z ludzkiej uwięzi (kto by przypuszczał). W tym czasie Lockdown łapie Optimusa, na ratunek którego natychmiast rusza reszta Autobotów.
Akcja przenosi się do Chin.
Tam Megatron przewodzący „korporacyjnym” Transformerom staje naprzeciwko Optimusa, który powołuje do życia Dinoboty pamiętające czasy inwazji Stwórców. Prime galopuje na plecach mechanicznego T-Reksa, błyskawicznie rozprawiając się ze sługusami Megatrona. Przywódca Decepticonów ucieka po raz kolejny, a najemnik Lockdown pada pod mieczem Optimusa.
Na chwilę przed napisami końcowymi Optimus Prime udaje się w kosmos, aby nareszcie stanąć oko w oko ze Stwórcami.
To najprawdopodobniej wokół nich będzie rozgrywać się fabuła nadchodzącego Transformers: Ostatni Rycerz. Uff, to by było na tyle. Nie musicie dziękować.