Polskie Radio bez Piotra Stelmacha. Kto odszedł z Trójki – lista aktualizowana na bieżąco
Program 3 Polskiego Radia przez wiele lat cieszył się nieposzlakowaną opinią jako jedna z najlepszych rozgłośni radiowych w naszym kraju. Kolejne konflikty z nowym kierownictwem sprawiły jednak, że wielu znanych dziennikarzy zakończyło współpracę z Trójką. Kolejne osoby odchodzą w wyniku próby ocenzurowania cotygodniowej listy przebojów.
Pierwsze odejścia z Trójki rozpoczęły się kilka lat temu tuż po wejściu do publicznego radia nowego szefostwa. Konflikty między zespołem a kierownictwem pojawiały się niemalże na porządku dziennym. Kolejni pracownicy i współpracownicy radia byli zwalniani lub rezygnowali z pojawiania się na antenie w wyniku solidarności z kolegami, którzy stracili pracę. Wśród dziennikarzy, którzy przerwali działalność radiową na częstotliwości Trójki byli m.in. Michał Nogaś, Robert Kantereit, Magda Jethon, Artur Andrus i Jerzy Sosnowski.
To były jednak dopiero pierwsze przejawy masowego exodusu, do którego doprowadziła skandaliczna decyzja związana z próbą ocenzurowania Listy Przebojów Trójki kierowanej przez Marka Niedźwieckiego. W ostatnim zestawieniu na 1. miejsce wspiął się nowy utwór Kazika Staszewskiego Twój ból jest lepszy niż mój powszechnie interpretowany jako krytyka Jarosława Kaczyńskiego, który mógł bez przeszkód udać się na cmentarz w trakcie kwarantanny (choć zwyczajnym obywatelom w wielu miastach odmawiano tego prawa).
Dyrektor Trójki Polskiego Radia zarzucił prowadzącemu manipulowanie głosami. Marek Niedźwiecki odszedł z radia, a za jego przykładem poszli kolejni pracownicy.
Wśród osób, które w ostatnich miesiącach pożegnały się z Trójką należą dziennikarze do tej pory jednoznacznie kojarzący się właśnie z tą anteną. Chodzi o Wojciecha Manna, Hirka Wronę, Agnieszkę Szydłowską czy Marcina Kydryńskiego. Swoje niezadowoleni wyrazili też liczni muzycy, którzy oficjalnie zapowiedzieli zawieszenie swojej obecności w Programie 3 Polskiego Radia. Wielu pracowników stacji zdecydowało się z kolei na niemy protest przeciwko zmianom zachodzącym od lat w rozgłośni. Ustawieni w rzędzie i bezpiecznych odstępach z uwagi na pandemie koronawirusa wyrazili poparcie dla zwolnionych dziennikarzy. Część z nich opublikowała też specjalne oświadczenie:
Dalsze losy kultowego dla wielu osób radia stoją pod olbrzymim znakiem zapytania. Jako jedna z niewielu ogólnopolskich rozgłośni radiowych Trójka zdobyła w oczach widzów swoją własną, indywidualną tożsamość, na którą wpływ miały zarówno postaci prowadzących, jak i muzyka puszczana w trakcie rozmaitych autorskich audycji. Obecnie oba elementy dotychczasowej duszy Trójki są zagrożone. A jeśli strona kierownicza nie wykona żadnego gestu pojednawczego, to zapewne możemy się spodziewać kolejnych deklaracji zakończenia współpracy.
Lista osób współpracujących z Polskim Radiem Trójka, które w ostatnim czasie pożegnały się z rozgłośnią [AKTUALIZOWANA]:
- Katarzyna Borowiecka
- Michał Olszański
- Piotr Stelmach
- Krzysztof Szubzda
- Łukasz Błąd
- Filip Jaślar
- Tomasz Rożek
- Piotr Kaczkowski
- Agnieszka Obszańska
- Bartosz Gil
- Marek Niedźwiecki
- Michał Nogaś
- Robert Kantereit
- Magda Jethon
- Artur Andrus
- Jerzy Sosnowski
- Agnieszka Szydłowska
- Piotr Baron
- Wojciech Mann
- Anna Gacek
- Gaba Kulka
- Jan Młynarski
- Jan Chojnacki
- Paweł Drozd
- Agata Kasprolewicz
- Hirek Wrona
- Jacek Hawryluk
- Dariusz Rosiak
- Marcin Kydryński
- Wojciech Mazolewski
- Piotr Metz
- Marcin Łukawski