REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Media

TVP planuje nowe kanały tematyczne. TVP Nauka i TVP Muzyka mają kosztować 60 mln zł rocznie

TVP ma zamiar konsekwentnie poszerzać katalog publicznych kanałów tematycznych. TVP Kobieta niedługo ruszy, a w planach jest start TVP Nauka i TVP Muzyka. W kolejnych latach nadawca publiczny chce przeznaczyć na ich utrzymanie dziesiątki milionów złotych.

25.01.2021
13:20
tvp muzyka nauka koszty
REKLAMA
REKLAMA

Jacek Kurski nie próżnuje. Ma poważne plany względem rozrostu TVP. Nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że jeszcze w tym roku ma ruszyć zagraniczny kanał informacyjny pod roboczą nazwą TVP World, dzięki któremu widzowie z innych krajów poznają wewnętrzną perspektywę na polskie sprawy społeczno-polityczne. A jak się okazuje, to tylko jedna z kilku nadchodzących nowych stacji.

TVP Kobieta, TVP Nauka i TVP Muzyka — nowe kanały w ofercie Telewizji Polskiej

Pod koniec zeszłego roku w katalogu nowych kanałów Telewizji Polskiej pojawiło się TVP Dokument. Już niedługo, bo 8 marca ma natomiast wystartować TVP Kobieta, który, jak sama nazwa wskazuje, będzie skierowany przede wszystkim do kobiet. Nie jest to co prawda novum na rynku telewizyjnym. Prywatni nadawcy mają już takie w swojej ofercie, jednakże, jak czytamy w Karcie Powinności Telewizji Polskiej na lata 2020-2024, żaden nie jest dostępny w ramach ogólnodostępnej telewizji cyfrowej.

W udostępnionym zmienionym projekcie Karty Powinności Telewizji Polskiej na lata 2020-2024 znalazła się też informacja o chęci stworzenia dwóch innych, nowych kanałów. TVP Nauka miałoby emitować m.in. filmy dokumentalne i programy publicystyczne o charakterze dydaktycznym. Z kolei TVP Muzyka miałoby być programem muzyczno-rozrywkowym, w którym obok audycji z różnorodnymi teledyskami, emitowanoby programy dokumentalne i fabularne o szeroko pojętej branży muzycznej.

Publiczny nadawca nie zamierza oszczędzać na nowych kanałach. Zgodnie z informacjami w zmienionym projekcji Karty Powinności Telewizji Polskiej na TVP Kobieta w 2021 roku zostanie wydane niecałe 15 mln zł. W latach 2022-2024 kwota ta ma sięgać natomiast niemal 18 mln zł rocznie. TVP Muzyka natomiast od przyszłego do 2024 roku miałby kosztować 20 mln zł rocznie. Według szacunków w tym samym okresie na TVP Nauka kosztowałby 40 mln zł rocznie.

REKLAMA

Kwoty te mogą się wydawać astronomiczne, dlatego warto przypomnieć, że media publiczne drugi rok z rzędu otrzymają rekompensatę za niepłacony abonament RTV w wysokości niecałych 2 mld zł. Do tego cena rzeczonego abonamentu już w tym roku nieznacznie wzrosła, a Poczta Polska ma ściągnąć około 1 mld zł od dłużników, którzy w zeszłym roku nie uiścili opłaty za posiadanie radioodbiornika i telewizora. A przecież to nie wszystkie źródła finansowania TVP.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA