REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

TVP rezygnuje z Wieczorynki. Czas na podsumowanie najlepszych kreskówek z ostatnich 20 lat.

Nastąpił koniec pewnej epoki. TVP niezadowolone z wyników oglądalności Wieczorynki postanowiło w końcu pozbyć się jej z ramówki, a kreskówki przenieść na nowy kanał TVP ABC

20.06.2013
20:32
TVP rezygnuje z Wieczorynki. Czas na podsumowanie najlepszych kreskówek z ostatnich 20 lat.
REKLAMA

Nikt chyba nie jest zdziwiony tym faktem, już od dłuższego czasu mówiło się o takich planach.  Najpierw TVP musiało ciąć koszty i skróciło czas emisji Wieczorynki z 25 do 5 minut, a teraz całkowicie usunęło ją z ramówki. Korzystając, więc z tej okazji chciałbym przypomnieć, co pokolenie okresu świeżego kapitalizmu mogło oglądać 20 lat temu. Ze względów objętościowych nie przedstawię wszystkich pozycji z lat 90-tych, ale tylko te, które moim zdaniem były najlepsze. Kolejność jest całkowicie przypadkowa.

REKLAMA

Listonosz Pat / Strażak Sam

pat i sam

Zarówno Listonosz Pat jak i Strażak Sam to brytyjskie animacje poklatkowe z wykorzystaniem kukiełek. W obu przypadkach miejsce akcji jest skoncentrowane wokół miasteczka, w którym główni bohaterowie żyją. Listonosz Pat w Zielonej Dolinie, a strażak Sam w walijskim Pontypandy. Seriale występują razem w zestawieniu, ponieważ są bardzo podobne do siebie. Oprócz techniki animacji łączy je ograniczona i stała liczba bohaterów. Postacie są tylko pozytywne i zachowują się zawsze w ten sam, przemiły sposób, brakuje również czarnych charakterów, a pojedyncza historia zamyka się w jednym odcinku. Wszystkie problemy były rozwiązane "od ręki". Jako dziecko ceniłem sobie właśnie ten przyjazny klimat i spokój.

Muminki

muminki

Któż nie pamięta Muminka z utęsknieniem wyczekującego powrotu hipisa Włóczykija albo aroganckiej Małej Mi, ciapowatego Ryjka, wiecznie nieszczęśliwej Panny Migotki, piszącego pamiętniki Tatusia Muminka, zawsze pomocnej Mamy Muminka i… Buki? Historia rodziny Muminków i ich przyjaciół, była na tyle wciągająca, że kreskówka podbiła serca najmłodszej części widowni na całym świecie. Odcinki były bardzo zróżnicowane, co rusz pojawiały się nowe postacie, a każda z nich była bardzo złożonym osobnikiem. Na przykład taki Włóczykij, zawsze musiał odchodzić przed zimą, chociaż Muminek często błagał go by tego nie robił. Buka była straszna, ale wydawała się też bardzo samotna. Mała Mi zgrywała nadąsaną dziewczynkę i chociaż tego nie okazywała zbyt często, to była bardzo przywiązana do rodziny Muminków. Chyba jedynym, prawdziwym i prostolinijnym czarnym bohaterem był tylko Bobek.

Gumisie

gumisie 2

Gumisie to kreskówka z wytwórni Disneya  opowiadająca o przygodach siedmiu Gumisiów z Gumisiowej Doliny, których świat przypomina czasy średniowiecznej Europy z dodatkiem smoków, magii i trolli. Szczerze mówiąc nie zapamiętałem zbyt dobrze odcinków, ale po tylu latach, nadal moją uwagę zwraca niezwykłe wykonania piosenki tytułowej przez Andrzeja Zauchę oraz nieustanna pogoń bohaterów za dziwnym sokiem z gumijagód.

Przygody Misia Colargola

colargol

Przygody Misia Colargola to przepiękna polska animacja poklatkowa z legendarnego studia Se-Ma-For, powstała pod kierownictwem Tadeusza Wilkosza. Bajka, mimo upływu 40 lat od produkcji, nadal zachwyca swoim wyglądem. Już kilkanaście lat temu, jako dziecko zastanawiałem się jak oni robią, np. animację wody?! Chociaż wykonanie serialu jest polskie, to pomysł na telewizyjną realizację bajki wyszedł od Francuza Alberta Barillé. Postanowił on przenieść na mały ekran, cieszącą się popularnością, opowieść francuskiej pisarki Olgi Pouchine. Dzięki niemu Colargol stał się znany na całym świecie i przyjmował różne imiona: w Wielkiej Brytanii nazywany był Barnabą, w Kanadzie Jeremy, a na Węgrzech Mackó Misi. Mimo, że dzisiaj Colargola nazwałbym rozpieszczonym emo z parciem na szkło, to kilkanaście lat temu z zapartym tchem śledziłem jego fascynujące przygody, w których podróżował po całym świecie.

Wyspa Niedźwiedzi

wyspa niedzwiedzi

Serial opowiadał o przygodach białego niedźwiedzia Eddiego (z osobliwą wadą wymowy), który wraz z dwójką przyjaciół, królikiem Maxem i duchem (ludzkim?) o imieniu Ok, wyruszył na poszukiwania tajemniczej wyspy niedźwiedzi. Akcja rozgrywa na siedmiu różnych morzach w postapokaliptycznym świecie. Wyspa Niedźwiedzi to jedna z tych kreskówek, które ciężko zapomnieć. Zawsze kojarzyła mi się z dosyć mrocznym i ciężkim klimatem dzięki nietypowej kresce, jak na tamte czasy oraz dosyć duża liczbą czarnych charakterów. Muzyka również nie nastrajała pozytywnie. Paradoksalnie, to wszystko nie pozwalało mi opuścić żadnego odcinka. Ciągły niepokój i tajemnica przyciągały przed mnie przed ekran telewizora za każdym razem.

Smerfy

smerfy

Smerfy,  czyli serial oparty o komiksy autorstwa belgijskiego rysownika Peyo, którego produkcją zajęła się wytwórnia Hanna-Barbera. W niedługim czasie kreskówka stała się międzynarodowym hitem, do dzisiaj bardzo dobrze pamiętanym. Może nawet za dobrze biorąc pod uwagę film pełnometrażowy z 2011 roku, gdzie Smerfy przeobraziły się w cyfrowe brzydkie monstra.Fabuła opiera się na zmaganiach Gargamela, by zjeść wszystkie Smerfy, czyli niebieskie stworzonka mieszkające w grzybkowym chatkach. Co ciekawe rasa smerfów jest wyłącznie męskiej płci. Smerfetka, jako jedyna przedstawicielka płci żeńskiej, została stworzona przez Gargamela w celu szpiegowania Smerfów. Dzięki dobroci Smerfów stała się dobra i dołączyła do klanu. Dodam jeszcze, że głosu polskiemu Gargamelowi użyczył Wiesław Drzewicz , który spisał się fenomenalnie w swojej roli. Następny Gargamel w wersji Mirosława Wieprzewskiego, pomimo całej sympatii do tego pana, niestety nie brzmiał już tak dobrze.

Chip i Dale. Brygada RR

chip i dale

Po tym jak Disney zapragnął mieć własną, animowaną wersję Miami Vice, zdecydował się zagarnąć dwie wiewiórki, znane z przygód Myszki Miki i stworzyć z nich detektywów. Główni bohaterowie zostali ubrani na podobieństwo Indiany Jonesa i Thomasa Magnuma z popularnego w latach 80-tych serialu sensacyjnego Magnum, P.I. W serialu, Chip i Dale zakładają firmę detektywistyczną, aby wraz z przyjaciółmi zwalczać przestępczość.

Super Baloo

super baloo

Tak jak poprzednio omawianej animacji, bohaterowie zostali wyciągnięci z innej kreskówki, żeby dać im nowe życie.W ten sposób Baloo znany z Księgi Dżungli został pilotem hydroplanu i pracownikiem firmy transportowej, King Louie został przemianowany na Louie’go, który prowadzi własną knajpkę, a Shere Khan stał się bogatym biznesmenem. Pozostałymi bohaterami są mechanik Ciapata, chłopiec Kit Chmurołap oraz szefowa Baloo, Rebeka i jej córka Molly.

Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda

mikidonald
REKLAMA

Chyba najbardziej wyczekiwana przeze mnie wieczorynkowa kreskówka. Emitowana w cyklu Walt Disney Przedstawia, najpierw w latach 1994 do 1996, a później w 2001 roku. Filmy były dosyć krótkie, zawierające trzy historie dotyczące Myszki Miki, Kaczora Donalda i ich przyjaciół, które łącznie składały się na 20 minut zabawy. To był akurat okres wielkiej popularności czasopisma Kaczor Donald, więc kreskówka była dla mnie pozycją obowiązkową.

TVP ABC rusza dopiero w 2014 roku, ci którzy nie mogą się pogodzić ze stratą Wieczorynki, już teraz mogą oglądać kreskówki na TVP Kultura o 19 :30.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA