TVP VOD to nie tylko przedpremierowy dostęp do hitów polskiej telewizji publicznej i możliwość obejrzenia ukochanych seriali w dowolnym momencie. Serwis oferuje także bogatą bazę filmów dokumentalnych, w tym hity wyprodukowane przez telewizję BBC.
W ciągu kilku lat Polska stała się rajem dla maniaków serwisów streamingowych. Rodzime i zagraniczne produkcje można oglądać za pomocą różnych urządzeń o dowolnej porze dnia i nocy. Zachwyceni Netfliksem czy HBO GO nader często zapominamy jednak o bogatej ofercie rodzimych serwisów VOD. Jednym z nich jest TVP VOD, czyli usługa oferowana przez nadawcę publicznego.
TVP VOD - oferta
W serwisie można obejrzeć słynne już filmy i seriale produkowane lub współprodukowane przez TVP, takie jak: „Wołyń”, „Powidoki” czy „Demon”. Nie brakuje także nagradzanych koprodukcji jak „Najbrzydszy samochód świata” i światowych hitów „Ostatni w Aleppo” i „Nie jestem twoim Murzynem”. Zakup subskrypcji pozwala na przedpremierowe oglądanie nowych odcinków najpopularniejszych seriali Telewizji Polskiej, a także otwiera przed użytkownikami dostęp do fabularnych i dokumentalnych produkcji BBC.
Dokumenty BBC można obejrzeć w ramach abonamentu RTV lub przez 14 pierwszych dni bez dodatkowych opłat. Proponowana oferta jest niezwykle bogata. Wśród produkcji brytyjskiego nadawcy publicznego, na TVP VOD znajdziemy filmy dotyczące rozwoju technologii, popkultury, historii i spraw obyczajowych, a także dokumenty przyrodnicze i kulinarne. Dzieła BBC są dostępne na platformie z napisami lub polskim lektorem.
Oto najciekawsze dokumenty BBC w TVP VOD:
Cała prawda o mięsie
Pogubiliście się we własnych nawykach żywieniowych? Sami już nie wiecie, co jest zdrowe, a czego należy unikać? I przede wszystkim czy mięso to nieetyczne wyzyskiwanie zwierząt, czy naturalne i niezbędne źródło pożywienia człowieka? Na wszystkie te pytania starają się odpowiedzieć twórcy dokumentu „Cała prawda o mięsie”. To nie jedyna produkcja poświęcona jedzeniu w TVP VOD. Warto też wspomnieć o serii „Chemia smaku” czy filmach „Dlaczego tyjemy?”, „Piwna historia”. P.S. Przygotujcie się na ujęcia potraw mięsnych kręcone z pietyzmem godnym Hannibala Lectera.
Weinstein: kulisy skandalu
Harvey Weinstein przez ponad dwie dekady był jedną z najpotężniejszych postaci w całym Hollywood. Założyciel wytwórni Miramax, a potem Weinstein Company wykorzystywał swoją sławę, pieniądze i wpływy, by mieć dostęp do nieświadomych zagrożenia kobiet. Dokument BBC pokazuje przeszłość Weinsteina i skalę wieloletnich nadużyć. „Weinstein: Kulisy skandalu” składa się przede wszystkim z archiwalnych materiałów oraz rozmów z ofiarami i świadkami. Warto obejrzeć ten dokument, by lepiej poznać sylwetkę człowieka, którego ohydne zachowania wzbudziły oburzenie na całym świecie i pośrednio przyczyniły się do narodzin ruchu #metoo.
Pierwszy komputer
Myśleliście, że historia komputerów sięga jedynie początków XX w., a wcześniejsze maszyny analityczne zawsze stały na niższym poziomie technologicznym? Odkryty w 1901 roku w pobliżu wyspy Antykithiry mechanizm pokazuje, że nie do końca tak było. „Pierwszy komputer” to fascynujący film dokumentalny, który dzięki współczesnym metodom badawczym odkrywa tajemnice tego urządzenia. Okazuje się, że starożytni mogli dzięki niemu obliczać znacznie więcej, niż do tej pory podejrzewaliśmy.
Warszawa: zmartwychwstałe miasto
Dan Cruickshank, dziennikarz BBC specjalizujący się w architekturze i historii, powraca po 60 latach do Warszawy. Jako dziecko był świadkiem powojennego odbudowywania polskiej stolicy i zafascynował go rynek Starego Miasta. Teraz przybywa do Polski, aby zdać światu relację z pobytu w mieście, które zostało wskrzeszone z ruin i rozpaczy.
Churchill i I wojna światowa
W Polsce Winston Churchill kojarzy się niemal wyłącznie z II wojną światową. Dokument brytyjskiej telewizji publicznej przypomina jednak, że Churchill podczas I wojny światowej dowodził zreformowaną Royal Navy. Jako Pierwszy Lord Admiralicji zarządził jednak tragiczny w skutkach atak na półwysep Gallipoli. Decyzja ta kosztowała życie 44 tys. alianckich żołnierzy. Wydawało się, że kariera Churchilla jest skończona, dlatego zaciągnął się z powrotem do armii i trafił na front. O kulisach jego dalszych poczynań opowiada film BBC.
Czy zastąpią mnie robotem?
Wizja świata, w którym człowiek zostaje zastąpiony przez maszyny, a jego praca staje się zbędna, wydaje się coraz bliższa spełnienia. Technologia rozwija się w nieprawdopodobnym tempie, co przynosi wymierne korzyści. A człowiek nie jest i nie będzie w stanie pokonać niektórych ograniczeń biologicznych. W filmie dokumentalnym BBC pokazane zostały prawdziwe przypadki przejęcia pracy przez roboty oraz możliwe scenariusze na przyszłość. Dziennikarz Rohan Silva we współpracy z ekspertami od robotyki i ekonomii próbuje odpowiedzieć na pytanie: kiedy znaczna większość pracowników straci pracę na rzecz zautomatyzowanych komputerów?
Harry Potter: Historia magii
„Harry Potter: Historia magii” to zapis przygotowań Biblioteki Brytyjskiej do pierwszej w historii wystawy poświęconej wciąż żyjącej autorce. 20 lat po sukcesie swojej książki J.K. Rowling powraca do świata magii i czarodziejstwa. Przy okazji wspomina najbardziej burzliwy okres swojego życia i opowiada o bliskości z fanami. „Harry Potter: Historia magii” przedstawia też nieznane związki łączące dzieła Rowling z dawnymi ludzkimi wierzeniami i czarami. Nawet najwięksi fani Pottera nie zgadną, jakie magiczne skarby zostały ukryte w magazynach Biblioteki Brytyjskiej.
Jimi Hendrix - legenda gitary
Legenda Jimiego Hendriksa dzisiaj jest równie żywa jak wtedy, gdy muzyk wyczyniał na scenie istne cuda z gitarą. Artysta nadal ma swoich fanatycznych wyznawców, którzy słuchają jego utworów niemal na zapętleniu. Dokument BBC przedstawia jednak Hendriksa z nieco innej perspektywy, przez pryzmat jego naśladowców i przyjaciół m.in. Erica Claptona, Slasha, Micka Taylora, Lemmy'ego Kilmistera i Dave'a Masona. To właśnie oni - wybitni i sławni muzycy - dają najtrwalsze świadectwo talentu tego wirtuoza gitary. Dokumentów poświęconych legendom rocka jest TVP VOD więcej. Warto wspomnieć o dwóch produkcjach powiązanych z przełomowymi momentami w historii zespołu Rolling Stones, czyli „The Rolling Stones - Stones in Exile” oraz „Moi Rollingstonsi”. Fani muzyki klubowej powinni z kolei zapoznać się z filmem „Avicii. Prawdziwa historia”.
Miniaturowe cuda natury
W tym dokumencie przyrodniczym BBC na pierwszy plan wysuwają się stworzenia miniaturowe, czasem nie większe od kropli deszczu. Mimo swojego rozmiaru są w stanie przetrwać największe burze i trwające tygodniami susze. Wszystko dzięki niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym. Miniaturowe cuda natury to dokument nakręcony z ogromną dbałością o szczegóły. Kamera śledzi każdy ruch stworzeń czasem niemal niewidocznych gołym okiem, co robi oszałamiające wrażenie. Inne filmy przyrodnicze w TVP VOD to m.in. „Szpiedzy wśród zwierząt”, „Małe pandy wielkie”, „Maluchy w świecie zwierząt” czy dokument o najbardziej urokliwych gatunkach pt. „Nasi ulubieńcy wśród zwierząt”.
Tekst powstał we współpracy z TVP VOD.