Oto najciekawsze linki, na które natrafiłem podczas poszukiwań darmowych książek, niektóre lepsze, niektóre... mniej. Na szczycie listy zamieściłem te odnośniki, które uznałem za najciekawsze, co nie znaczy oczywiście, że okażą się takie dla każdego odbiorcy. Inaczej mówiąc, moją ulubioną sagę o Conanie Roberta E. Howarda ktoś może uznać za niewartą uwagi, natomiast szczerze się ucieszy na widok darmowego poradnika wydawnictwa Medium, pt. „Drzwi wewnętrzne – moda i funkcjonalność”.
To aktualnie 2700 bezpłatnych ebooków z klasyki literatury i tylko z niej. Książki są darmowe, bowiem prawa autorskie do nich wygasły i przeszły do domeny publicznej. Aby tak się stało, autor musiał umrzeć minimum siedemdziesiąt lat temu. Masłowskiej i Plicha na pewno na Bookinii nie znajdziemy, natomiast jest wiele doskonałych dzieł z XIX wieku a z literatury, która cieszy mnie osobiście, np. dziesięć książek Juliusza Verne, czy ogromna ilość powieści Karola Maya. O Dostojewskim, Mickiewiczu, czy Asnyku chyba nie trzeba wspominać.
Okej, może dla odmiany coś z pozycji angielskojęzycznych? Niemało leży i czeka na Amazonie, ale lepiej skorzystać z serwisów, które uproszczą mozolne poszukiwania, na przykład Hundred Zeros. Genialna sprawa również dlatego, że serwis ma bardzo przejrzystą i czytelną strukturę, czego nie można powiedzieć o Amazonie. Istnieje opcja wyszukiwania darmowych książek zawężona do danego gatunku literatury, a tytuły prezentowane są alfabetycznie, razem z okładkami i rankingiem ocen. Świetna rzecz, a co ważne, jest też kategoria publikacji dla dzieci. Polecam „The Little Pink Ballooon” Lee Straight o pełnym niebezpieczeństw życiu pewnego różowego balonika.
Prawdziwym gigantem jeśli chodzi o literaturę angielskojęzyczną jest Project Gutenberg. Na stronach serwisu znajdziemy ponad 42 tysiące darmowych książek. Jeśli ktoś nie ma sprecyzowanych oczekiwań bardzo przydaje się sortowanie pozycji w oparciu o popularność albo datę dodania książki do katalogu. Spójrzmy jeszcze, co znajdziemy na pierwszy miejscu. Aktualny lider to „Pride and Prejudice” Jane Austen. Ebooka ściągnięto z Gutenberga prawie czterdzieści tysięcy razy. Na drugim miejscu znajdują się przygody Sherlocka Holmesa, a trzecią pozycję zajmuje „Syndrome” Thomasa Hoovera (w Polsce jeszcze niepublikowany).
Wracamy na nasze podwórko. Wiele darmowego czytania oferuje serwis Wydaje.pl, który publikuje książki różne, właściwie niemal wszystkie, które ktoś zechciał napisać i do Wydaje.pl wysłać. Oczywiście powoduje to pewne trudności z doborem literatury, szkoda czasu na czytanie czegoś, co jest efektem intelektualnego pawia. Nie wiem czemu, ale sortowaniu podług oceny jakoś nie zaufałem, natomiast z wielu zamieszczonych publikacji zainteresował mnie album fotograficzny przedstawiający wszystkie pojazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Podziwiam tytaniczną pracę autora i jego, być może uzasadniony, optymizm, że ludzie zapragną te wszystkie fotografie autobusów i pojazdów technicznych oglądać.
Sześćdziesiąt darmowych, polskich książek jest do ściągnięcia z e-księgarni Ibuk. To całkiem sporo, ale niestety są to w większości publikacje mocno wyspecjalizowane. Jakoś nie bardzo wierzę, że czytelnicy rzucą się na „Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu”, czy „Kształtowanie relacji powiatowych urzędów pracy z pracodawcami”. Mówiąc krótko, można przejrzeć o ile szukamy pozycji niszowych i praktycznych jak „Nauka o administracji”, albo „Sztuka Edycji”.
Co tam jeszcze mamy na półce z bezpłatną literaturą? Oczywiście sporo lepu, którym do darmowego czytania zachęcają czytelników wiodące księgarnie. Nie oszukujmy się, będą to w większości te same książki, których prawa autorskie wygasły i są to publikacje oferowane również w innych miejscach. Gros nowszych pozycji to różnorakie poradniki, dzięki którym czytelnik zostanie z dnia na dzień człowiekiem sukcesu albo okiełzna swoje słabości. Czy te poradniki są skuteczne? Przypominam, że są oferowane za darmo, w większości nikt nie chciał ich kupić.
Wniosek jest jeden. Darmowych książek elektronicznych warto szukać, jeśli chcemy wyrwać coś z literatury klasycznej, poczynając od Arystotelesa po prozę XIX i z początku XX wieku. Jeśli chodzi o prace pisarzy współczesnych trudno oddzielić ziarno od plew, ale warto pamiętać, że dobrzy autorzy nie muszą oddawać się za darmo…
Lista pozostałych źródeł z darmowymi ebookami: