REKLAMA

Fani: film „Wiedźmy” stygmatyzuje osoby niepełnosprawne. Twórcy filmu: jesteśmy głęboko zasmuceni

Studio Warner Bros. wydało oświadczenie, w którym przeprasza za film „Wiedźmy” z Anne Hathaway. Produkcja została skrytykowana za wzmacnianie krzywdzących stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami.

wiedzmy warner bros przeprosiny niepelnosprawnosc
REKLAMA
REKLAMA

W nowym filmie spod szyldu Warner Bros. pt. „Wiedźmy” Anne Hathaway wciela się w tytułową, dodajmy — złą — czarownicę. Równie odpychający w zamiarze twórców jest jej wizerunek — oprócz ogolonej na zero, pokrytej bliznami głowy, bohaterce brakuje kilku palców u rąk.

Ten szczegół nie uszedł uwadze osób niepełnosprawnych, które zdiagnozowały przypadłość wiedźmy jako ektrodaktylię, czyli schorzenie polegające na całkowitym lub częściowym zaniku palców.

Amy Marren: niepełnosprawność należy normalizować, a nie demonizować

Sprawę nagłośniła brytyjska paraolimpijka, Amy Marren, która napisała w mediach społecznościowych, że tego typu schorzenia nie powinny być wykorzystywane jako element budowania „przerażającej” postaci. Zdaniem sportsmenki, z niepełnosprawnościami należy społeczeństwo oswajać, a nie straszyć je konkretnymi przypadłościami.

@WarnerBrosUK was there much thought given as to how this representation of limb differences would effect the limb difference community?! @ReachCharity @RoaldFull pic.twitter.com/kiTEAuYt7i

— Amy Marren (@amy_marren) November 2, 2020

Mam pełną świadomość, że to tylko film, a to są czarownice. Ale przecież te czarownice są tak naprawdę potworami. Obawiam się, że dzieci obejrzą ten film, nie zdając sobie sprawy, że jest on niezgodny z oryginałem Roalda Dahla i zaczną się bać osób, które mają różniące się od innych kończyny

— napisała pływaczka.

Jej spostrzeżenia podzielają inne osoby ze środowisk skupiających osoby niepełnosprawne:

Limb difference is not scary. Differences should be celebrated and disability has to be normalised. #NotAWitch calls out ‘#TheWitches’ movie for portrayal of disability 👉 https://t.co/aSY1U6TymE pic.twitter.com/UCU87bUeV8

— Paralympic Games (@Paralympics) November 3, 2020

Decyzja twórców, aby ta wiedźma wyglądała jeszcze bardziej przerażająco poprzez malformację kończyn, która nie była oryginalnym elementem fabuły, może mieć poważne konsekwencje w życiu osób dotkniętych ektrodaktylią

— dodaje Lauren Appelbaum z organizacji RespectAbility.

Warner Bros. wydaje oświadczenie z przeprosinami

Na reakcję odpowiedzialnego za „Wiedźmy” studia nie trzeba było długo czekać. Rzecznik prasowy Warner Bros. powiedział, że kierownictwo studio było „głęboko zasmucone”, gdy dowiedziało się, że „film może urazić osoby niepełnosprawne”.

Adaptując oryginalną historię, współpracowaliśmy z projektantami i artystami, aby na nowo zinterpretować „kocie pazury” opisane w książce. Naszą intencją nigdy nie było to, aby te fikcyjne postaci reprezentowały jakąkolwiek grupę osób.

— czytamy w oświadczeniu studia cytowanym przez Variety.

Film „The Witches” zadebiutował na HBO Max w październiku. W produkcji opartej na książce Roalda Dahla („Charlie i fabryka czekolady”) występują m.in. Anne Hathaway, Octavia Spencer, Chris Rock i Kristin Chenoweth.

REKLAMA

 * Zdjęcie główne: HBO Max

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA