To on zbudował Szymborską z LEGO i nie jest to jego ostatnie słowo. Rozmawiamy z Łukaszem Więckiem
Być może nazwisko Łukasz Więcek niewiele wam mówi - z pewnością jednak trafiliście w ostatnich dniach na zdjęcia osobliwej budowli LEGO, będącej scenką z Wisławę Szymborską w roli głównej. Twórcą tego oryginalnego projektu jest właśnie Łukasz, dla którego klocki są największą pasją… i pracą zarazem.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji do grona uwiecznionych w formie zabawkowych figurek Lego pisarzy - m.in. Marka Twaina, George’a Orwella czy Williama Shakespeare’a - dołączyła polska noblistka i patronka roku 2023, Wisława Szymborska. Zdjęcie plastikowej postaci wraz z biurkiem i biblioteczkami pojawiło się we wtorek na oficjalnym profilu LEGO.
Nie jest to, rzecz jasna, oficjalny zestaw - firma poprosiła byłego uczestnika programu LEGO Masters, Łukasza Więcka, o skonstruowanie tej scenki (czy też: interpretacji) w kontekście współpracy marki z Fundacją Wisławy Szymborskiej i właśnie minionego Dnia Poezji. To była szybka akcja: minifigurka wraz z otoczeniem to dzieło pasjonata, nie wiemy jednak, czy polska poetka ma szansę wkrótce w pełni oficjalnie dołączyć do grona LEGO-pisarzy. Wiemy jednak, że z okazji Roku Wisławy Szymborskiej koncern szykuje więcej niespodzianek.
A jak tę współpracę skomentował sam Więcek? Jak wielką rolą w jego życiu odgrywają klocki LEGO?
Łukasz Więcek o Lego i Szymborskiej
Pamiętam, że mój pierwszy zestaw LEGO to byli piraci. Klocki kupione jeszcze w Pewexie - wtedy to była serial LEGO System. Jak byłem dzieckiem, rodzice co jakiś czas kupowali mi jakiś malutki zestaw, bo nie było to tanie, a i z dostępnością był problem
- opowiada nam Więcek.
Początek przygody Łukaszam z klockami Lego nie różnił się więc zanadto od wspomnień wielu z nas, w tym choćby moich. Z czasem plastikowe zabawki zniknęły z jego życia, by powrócić do nich mniej więcej 7 lat temu.
To był czas, gdy Instagram w Polsce zaczął rosnąć na popularności. Zobaczyłem tam różne ciekawe zdjęcia figurek LEGO i sam zechciałem spróbować. Wtedy nie spodziewałem się, że zmieni się to w pasję i pracę jednocześnie. Pewnego dnia LEGO udostępniło jedno z moich zdjęć w swoich mediach społecznościowych jako fotografię "fanowską" - to był pierwszy taki przypadek w historii. Pomogło mi to szybko rozwinąć mój profil i zdobyć popularność na świecie. Teraz prowadzę na Instagramie najbardziej znany profil o tej tematyce w Polsce i na świecie.
Łukasz przypomina, że ponad dwa lata temu wziął udział w programie LEGO Masters na TVN, gdzie zajął 2. miejsce. To był kolejny etap pasji, w którym przeszedł - jak sam to określa - "poziom wyżej" i zaczął sam budować swoje budowle, a nie tylko fotografować gotowe, zaprojektowane przez firmę zestawy. Wszystko rozkręciło się bardzo szybko.
Do tej pory zbudowałem już naprawdę ogromną liczbę budowli. Najbardziej znana jest "Podlaska Chata", która została zgłoszona do projektu LEGO IDEAS, zdobyła 10 000 głosów i w kolejnym etapie może zostać oficjalnym zestawem klocków LEGO. Z LEGO Polska już od dłuższego czasu realizujemy wspólne projekty, które owocują tak fajnymi akcjami, jak właśnie ten, w którym zbudowałem Wisławę Szymborską.
Scenka przedstawiająca uśmiechniętą postać starszej kobiety pozującej dumnie na tle regałów z książkami zachwyciła polskich internautów. Nic dziwnego, że już teraz potwierdza plany na podobne projekty. Świetna sprawa:
LEGO Polska angażuje się w wiele fajnych akcji, a jako że mamy teraz rok Wisławy i LEGO wspiera Fundację, to udało nam się idealnie połączyć to w jedno. Mam w planach zbudowanie kolejnych znanych Polaków, ale wolę mówić o czymś, jak już jest zrobione, niż gdybać teraz, jakie to będzie.
Pomysł na zbudowanie tej figurki wyszedł od LEGO Polska, ale przyznaję, że jeśli chodzi o projekt, to miałem w pełni wolną rękę i zbudowałem wszystko dokładnie tak, jak sam chciałem. Na dzień dzisiejszy mam już zaplanowane kolejne akcje związane z klockami, także... będzie się działo!