Wybierasz się na X-Men: Przeszłość, która nadejdzie? Tych bohaterów wypadałoby poznać wcześniej
Jeśli już buszowaliście w internecie i film „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” nie ma dla was żadnych tajemnic (także dzięki tekstowi Szymona), albo/i czytacie komiksy i mutanci Marvela oraz historia X-Men jest wam bardzo dobrze znana, to… ten tekst nie jest dla was. W przeciwnym wypadku zachęcam was gorąco – zanim wybierzecie się na seans – do przeczytaniu tych paru zdań, aby dowiedzieć się, kto jest kim i czy warto na niego zwracać uwagę.
Zważywszy na potężne biosy komiksowe postaci „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”, skupię się wyłącznie na filmowej historii bohaterów.
Charles Xavier (James Mcavoy, Patrick Stewart)
Charles Xavier (Professo X) jest mutantem o silnych telepatycznych zdolnościach, uważanych za największe pośród mutantów. Genetyczne zdolności Xaviera pozwalają mu na wnikanie do czyichś umysłów, kształtowanie ich woli (wedle własnej), tworzenie iluzji oraz przejmowanie nad nimi całkowitej kontroli, wraz z usuwaniem lub tworzeniem wspomnień.
Mimo potężnego daru, Xavier wykorzystuje go wyłącznie w dobrym celu, czyli m.in. jednoczeniu mutantów, pomaganiu, edukowaniu i rozwijania ich umiejętności, dając jednocześnie wikt i opierunek w School for Gifted Youngsters, czyli swoim ogromnym domu, który odziedziczył po rodzicach (plan posiadłości znajdziecie tutaj). Profesor jest również największym ambasadorem dla mutantów w świecie rządzonym przez homo sapiens.
W filmowym uniwersum Xavier jako chłopiec poznaje Raven (Mystique), którą zaprasza do siebie, aby żyła w jego domu, z jego rodziną, stając się najbliższym przyjacielem przez lata. Jako, że Charles posiadł umysł geniusza, już w wieku 16 lat skończył liceum, a następnie poszedł na studia, na Oxford, gdzie uzyskał status doktora z psychologii, genetyki i biofizyki. W „X-Men: Pierwsza klasa” widzimy Xaviera jako pewnego siebie młodego człowieka, który chce budować most między ludźmi a mutantami. Zdając sobie sprawę z zagrożenia ze strony mutantów, którzy nie są tak… konformistyczni, Charles decyduje się zbudować supergrupę złożoną z mutantów, którą nazywa X-Men. Jak wiemy z fabuły „X-Men: Pierwsza klasa”, Xavier w wyniku nieszczęśliwego wypadku (do którego przyczynił się Magneto) stracił władzę w nogach, dlatego do tej pory porusza się na wózku. Musicie też wiedzieć, że w filmie "X-Men: Ostatni Bastion" z 2006 roku Charles Xavier ginie. Jakim więc cudem jest pokazany w "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie"? Nie mam pojęcia...
Bez Profesora filmy z serii X-Men nie miałby większego sensu, więc patrzcie uważnie na poczynania Jamesa Mcavoya (Xaviera z przeszłości) i Patricka Stewarta (Xaviera z przyszłości).
Magneto (Ian McKellen, Michael Fassbender)
Erik Lehnsherr aka Magneto, jest założycielem i przywódcą Brotherhood of Mutansts, grupy mutantów stojącej w opozycji wobec X-Men. Magneto potrafi kontrolować pola magnetyczne, co umożliwia mu m.in. manipulację metalowymi rzeczami (dlatego Wolverine ze szkieletem adamantowym ma przerąbane) oraz latanie. Lehnsherra w filmie „X-Men” oraz poznajemy, jako chłopaca, który wraz z rodzicami w 1944 roku trafił do obozu nazistowskiego w Oświęcimiu.
W momencie, gdy żołnierze niemieccy rozdzielają Erika od rodziców, widzimy pierwszy pokaz niezwykłej mocy chłopca. To niezwykłe wydarzenie zwróciło uwagę Sebastiana Shaw (także mutanta), który w tamtym okresie pracował dla nazistów, jako dr Klaus Schmidt. Shaw był bardzo zainteresowany rozwojem mutancich zdolności u Erika, więc po zamordowaniu matki chłopca, zajął się jego wychowaniem i rozwojem niezwykłych umiejętności. O tym jak Magneto wspomina tamten czas świadczy najlepiej jego ogromna chęć zamordowania Sebastiana Shaw (co zresztą czyni w „X-Men: Pierwsza klasa”.
Przykre wydarzenia z przeszłości rzutowały również na poglądy Magneto wobec relacji na linii ludzie-mutanci. Magneto – w przeciwieństwie do Xaviera – nie ufał ludziom, a ci z kolei dawali mu ku temu mnóstwo powodów, m.in. zmasowany atak rosyjskich i amerykańskich wojsk . Chociaż początkowo Erik pomagał Charlesowi w budowaniu School for Gifted Youngsters i – wydawać by się mogło – przyjął punkt widzenia Profesora X, ostatecznie drogi tych dwóch panów się rozeszły. Mimo ogromnej różnicy poglądów, Erik do końca pozostał przyjacielem Charlesa. Koniec końców w 2023 musieli połączyć siły przeciwko wspólnemu wrogowi, którego poznacie w najnowszym filmie „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”.
Wolverine/Logan (Hugh Jackman)
Hugh Jackmana i jego kreacji Wolverine’a chyba niewielu trzeba przedstawiać. „Rosomak” to bodajże najlepiej rozpoznawalny mutant (Kanadyjczyk) i X-Men w historii. Jego adamantowe szpony (cały szkielet w zasadzie) i niesamowity czynnik regeneracyjny jest znany nawet osobom, które komiksów nie czytają, ale chociaż raz rzuciły okiem na jeden z filmów serii „X-Men”. Oprócz tych oczywistych i widocznych gołym okiem mocy, Logan posiada także wyczulone zmysły, posiada nadludzką siłę - wszystko to czyni z tego bohatera niezwykłą broń (a dokładniej mówiąc Weapon X). Szorstki charakter tego osobnika wynika z jego niespokojnej przeszłości (Wolverine ma już około 170 lat), udziału w licznych wojnach i osobistych dramatach.
Jak Wolverine znalazł się w „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” Szymon zdążył już wyjaśnić, więc wiecie już jak ważna to persona dla fabuły filmu. Tym bardziej, że Wolverine w 2017 roku doczeka się kolejnego filmu solo.
Raven/Mystique (Jennifer Lawrence)
Mystique to przybrana siostra Xaviera i mutantka, która potrafi zmieniać wygląd, stając się kim tylko zechc. Mystique jest również bardzo zwinna, szybka i świetna w walce wręcz (co udowodniła w „X-Men” walcząc z Wolverinem). Chociaż Mystique widzieliśmy już w pierwszym Bryana Singera w 2000 roku, to dopiero „X-Men: Pierwsza klasa” i rola Jennifer Lawrecne przybliżyły tę postać widzom. Od początku swojego istnienia Mystique ze względu na swój niezwykły wygląd, musiała borykać się z nietolerancją i niezrozumieniem, przez co była zmuszona do przybierania „sztucznego” wyglądu.
Dopiero przyjaźń z Magneto utwierdziła ją w przekonaniu, że musi być dumna z tego, jaka jest i jak wygląda. Jej bezpardonowe podejście do życia kłóciło się z konformizmem Xaviera, co doprowadziło do ochłodzenia ich stosunków i wstąpienia w szeregi Brotherhood of Mutants.
Beast (Nicholas Hoult)
Beast (Bestia) to pseudonim Hanka McCoya, jednego z pierwszych członków X-Men i uczniów szkoły Xaviera, a w późniejszym czasie (obok Storm) nauczyciel młodych mutantów. Niebieski kolor skóry i futro Hanka, to efekt jego nieudanego eksperymentu mającego na celu zmniejszenie jego… ogromnych stóp będących efektem mutacji. Oprócz wielkich i zwinnych stóp, Bestia posiada nadludzką siłę oraz zwinność i wyostrzone zmysły. Hank McCoy jest również geniuszem, który w wieku 15 ukończył Harvard. Brak akceptacji Hanka wobec własnego wyglądu był powodem zakończenia jego przelotnego romansu z Mystique.
Storm (Halle Berry)
Ororo Munroe aka Storm jest mutantką i jedną z najwierniejszych uczennic Xaviera. Storm posiada zdolność manipulacji pogodą, jej zdolności mogliśmy poznać w pierwszych filmach o X-Men w reżyserii Singera oraz Ratnera, czyli „X-Men”, „X-Men 2” oraz „X-Men: Ostatni bastion”. W „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” Ororo zostanie pokazana u boku (jakimś cudem żyjącego) Xaviera i reszty ocalałych mutantów.
Kitty Pryde (Ellen Page)
Kitty Pryde aka Shadowcat jest jedną z najmłodszych mutantek w szkole Xaviera, po raz pierwszy poznajemy ją (chociaż przelotnie) w filmie „X-Men” z 2000 roku. Dopiero w sequelu wypuszczonym trzy lata później odegrała znacznie większą rolę. Moc tej mutantki polega na zdolności do przenikania przez przedmioty i to właśnie ta niesamowita umiejętność była powodem do wysłania komiksowej wersji Pryde w przyszłość.
Iceman (Shawn Ashmore)
Bobby Drake aka Iceman jest – podobnie jak Kitty – przedstawicielem najmłodszego pokolenia uczniów Xaviera. Bobby posiada moc zamrażania oraz zamienia własnego ciała w lodową powłokę, dzięki której jest bardziej odporny na ataki. Icemana zobaczymy w apokaliptycznej przyszłości, tak samo jak Kitty i Storm.
Sunspot (Adan Canto)
Sunspot jest mutantem, którego zobaczymy wyłącznie w niebezpiecznej dla X-Menów przyszłości w 2023 roku. Sunspot potrafi absorbować energię słońca i zamieniam ją w supersiłę oraz zdolność do latania.
Quciksilver (Evan Peters)
Quicksilver jest mutantem i… synem Magneto. Srebrnowlosego bohatera poznajemy dopiero w najnowszym filmie Singera „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”. Jego moc objawia się w bieganiu z szybkością większą niż dźwięk.
Warpath (Booboo Stewart)
James Proudstar aka Warpath jest mutentem, którego widzimy w przyszłości, w Moskwie. Chociaż rola tego bohatera nie będzie bardzo znacząca dla fabuły, warto wiedzieć, że zdolności Warpatha to supersiła, szybkość oraz zdolność do latania.
Colossus (Daniel Cudmore)
Piotr Rasputin jest bardzo znanym mutantem tym, którzy znają X-Men z komiksów. Mutacja tego bohatera objawia się w zdolności do pokrywania całego ciała organicznym metalem, który czyni go odpornym na wszelkie ataki, a także daje supersiłę.
Blink (Bingbing Fan)
Blink to jedna z mutantów, których poznajemy wyłącznie w nowym filmie Singera. Mutantkę poznajemy w postapokaliptycznym świecie, a dokładnie w Moskwie. Blink potrafi tworzyć portale i teleportować się w dowolnie wybrane miejsce (podobnie jak Nightcrawler).
Bishop (Omar Sy)
Bishop jest również mutantem z przyszłości (także w komiksach), którego mutacja objawia się w zdolności do pochłaniania energii oraz wykorzystywania jej w walce.
Bolivar Trask (Peter Dinklage)
Bolivar to jedyna wymieniona tu postać, która nie jest mutantem a zwykłym człowiekiem, no prawie. Ten pan jest odpowiedzialny za zagładę mutantów w przyszłości i stworzenie Sentineli - wielkich robotów polujących m.i.n. na X-Men.