REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Teatr i opera za darmo i bez wychodzenia z domu. Startują „YouTube Dni Kultury”

Już dziś startuje internetowy festiwal „YouTube Dni Kultury”, który potrwa aż do niedzieli. W jego programie znajdą się premiery spektakli, przedstawienia baletowe, musicale i rozmowy z gwiazdami. Wszystkie wydarzenia będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTubie.

18.09.2020
12:30
youtube dni kultury teatr opera balet spektakle program
REKLAMA
REKLAMA

W czasie pandemii kultura jest jedną z tych dziedzin, która ucierpiała najbardziej. Po stopniowo znoszonym tzw. lockdownie powoli wracają kina, teatry i koncerty. Wychodząc na przeciw wyzwaniu, jakie stanęło przed branżą rozrywkową, serwis YouTube rzuca rękawicę i zaprasza na w pełni zdalny festiwal „YouTube Dni Kultury”:

W marcu świat kultury się zatrzymał. Wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych z całego świata zostało odwołanych. Instytucje artystyczne zostały zamknięte na kilka miesięcy. I choć teraz ponownie otwierają swoje drzwi dla publiczności i rozpoczynają nowy sezon, to nadal obowiązują ścisłe restrykcje, które znacznie utrudniają ich funkcjonowanie. Dlatego wiele z teatrów, ciesząc się z możliwości grania na żywo, nie zapomina o kontakcie z widzami online i prezentując swoje treści w internecie, zachęca do powrotu na prawdziwą widownię.

— informuje organizator.

Widzowie będą mieli szansę zanurzyć się w artystycznym klimacie i odwiedzić w czasie jednego weekendu aż 13 teatrów. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia i zarezerwowania sobie czasu na wybrane spektakle. Mamy nadzieję, że publiczność z całej Polski zapozna się z ofertą wirtualną wszystkich teatrów i dzięki temu ponownie zapragnie odwiedzić je osobiście.

— czytamy na stronie wydarzenia.

Duet Jandy i Raczka na dzień dobry

Festiwal „YouTube Dni Kultury” zainauguruje piątkowy wywiad z pierwszą damą polskiego kina, czyli Krystyną Jandą. Rozmowę z aktorką przeprowadzi na swoim youtube’owym kanale krytyk filmowy Tomasz Raczek. 

Z kolei w niedzielę, będzie można zobaczyć spektakl Teatru Polonia pt. „Pan Jowialski” w reżyserii Krystyny Jandy. Przedstawienie inspirowane słynnym tytułem Aleksandra Fredy rozpocznie się o godz. 19:00 na oficjalnym kanale teatrów prowadzonych przez aktorkę (Polonii i Och-Teatru).

Pan Jowialski Teatr Polonia
„Pan Jowialski” w Teatrze Polonia/ Fot. Robert Jaworski

Kolejnym spektaklem Teatru Polonia, który zobaczymy podczas „YouTube Dni Kultury” będzie „Na czworakach” Jerzego Stuhra. Aktor i reżyser uczynił z dzieła Różewicza przed laty temat swojej pracy magisterskiej, a dziś reżyseruje i interpretuje główną postać sztuki:

Idea sztuki Różewicza zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego

— mówi o spektaklu Jerzy Stuhr.

Wyrypajew, Józefowicz, Sufin i inni

Innymi tytułami, które będzie można w najbliższych dniach zobaczyć w ramach „YouTube Dni Kultury” są m.in. „Nieznośnie długie objęcia” w reżyserii Iwana Wyrypajewa (Teatr Powszechny w Warszawie, 18 września godz. 17:00), „Saturn i Mel, czyli człowiek, który chciał być rzeczą” Michała Sufina (Klub Komediowy, 18 września, godz. 18:00), „Tyle miłości” Janusza Józefowicza (Studio Buffo, 19 września, godz. 18:00) i „Kapelusz Gombrowicza” Małgorzaty Potockiej (Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, 18 września, godz. 18:00).

niezwykle dlugie objecia spektakl
„Niezwykle długie objęcia” w Teatrze Powszechnym/ fot. Magda Hueckel

Oprócz tego, na melomanów czekają opery i przedstawienia baletowe. W sobotę 19.09 o godz. 14:00 Teatr Wielki-Opera Narodowa pokaże spektakl „Operowym głosem”, czyli pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu. Młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – w przystępny sposób odkryje w nim przed widzami tajniki świata opery i postara się obalić wiele związanych z nim mitów.

Ponadto TW-ON pokaże balet Anny Hop pt. „Mąż i żona” oparty na komedii Fredry z muzyką Stanisława Moniuszki. Baletowa jednoaktówka to obraz pięciu dni z życia pary w kryzysie. Anna Hop, artystka Polskiego Baletu Narodowego, stworzyła minidramę, przeniosła kpiarską psychomachię małżeńską do połowy XX wieku. Barwna fredrowsko-moniuszkowska kraina żartu w najlepszym wydaniu z nowatorską i eklektyczną choreografią to dzieło lekkie, inteligentnie dowcipne, a równocześnie otwarte na tradycję. Start emisji w sobotę o godz. 19:30.

Wszystkie materiały będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTubie.

Pełny program imprezy „YouTube Dni Kultury” znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA