Tegoroczna edycja jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych już za nami. W Cannes zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Złota Palma powędrowała do filmu o tytule Manbiki kazoku.
Festiwal w Cannes już za nami. Jury, tym razem pod przewodnictwem Cate Blanchett, zdecydowało, kogo nagrodzić w konkursie głównym. Jurorzy mogli wybierać spomiędzy 21 filmów, które miały swoje premiery w ramach festiwalu.
W tym roku Złotą Palmę otrzymał japoński film Manbiki kazoku, za którego reżyserię odpowiada Hirokazu Koreeda.
Manbiki kazoku (pol. Złodzieje sklepowi) opowiada historię o japońskiej rodzinie, w życiu której pojawia się bezdomna dziewczynka, Hojo. To ona stanie się bodźcem do tego, by główni bohaterowie mogli więcej o sobie się dowiedzieć. Przeszłość, emocje, skrywane sekrety dają o sobie znać. Hirokazu Koreeda, reżyser filmu, napisał do niego także scenariusz.
Nagrodzone zostały również filmy Cafarnaúm (Nagroda Jury) w reżyserii Nadine Labaki oraz BlacKkKlansman Spike'a Lee (Grand Prix).
Cafarnaúm to libański obraz opowiadający historię chłopca, który odsiaduje wyrok w więzieniu dla młodocianych. To kara za to, że zaatakował kogoś nożem. Bohater ponownie stanie na sali sądowej - pozywa swoich rodziców za to, że przyszedł na świat.
BlacKkKlansman to z kolei opowieść o dwóch detektywach, którzy przenikając do struktury Ku Klux Klanu, chcą uniemożliwić jego członkom przejęcie władzy w Colorado Springs. W filmie udział wzięli m.in. Adam Driver, Laura Harrier i Topher Grace.
W tym roku jury postanowiło przyznać także tzw. specjalną Złotą Palmę. Ta powędrowała do filmu Le Livre D'Image w reżyserii Jeana-Luca Godarda.
Choć Zimna wojna, czyli polski reprezentant w Cannes, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, nie zdobyła Złotej Plamy, wspomniany twórca również został nagrodzony.
Pawlikowski otrzymał statuetkę dla Najlepszego reżysera właśnie za Zimną wojnę.
Film przedstawia historię Wiktora, który jeździ po Polsce doby stalinowskiej, szukając inspiracji do utworzenia pierwszego w kraju zespołu pieśni i tańca. Tak poznaje Zulę, z którą szybko połączy go miłość. Para nie może bez siebie żyć, ale jednocześnie trudno im wytrzymać w swoim towarzystwie. W główne role w filmie wcielili się Joanna Kulig i Tomasz Kot. Produkcja była mocnym kandydatem do Złotej Palmy. Obraz został gorąco przyjęty przez publiczność na festiwalu, gdzie oklaskiwano przez kilkanaście minut.
W kategoriach aktorskich triumfowali natomiast Marcello Fonte za udział w filmie Dogman oraz Samal Esljamowa, która zagrała tytułową rolę w obrazie Ayka. Jury przyznało dwie nagrody w kategorii najlepszy scenariusz. Te powędrowały do Alice Rohrwacher za obraz Lazzaro Felice oraz do Nadra Saeivara i Jafara Panahiego za film 3 Faces.
Ponadto Złota Palma za najlepszy film krótkometrażowy została przyznana Charlesowi Williamsowi za film All These Creatures. A Złota Kamera trafiła do Lukasa Dhonta za film Girl.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes organizowany jest od 1946 roku. Do tej pory dwóm polskim produkcjom udało się wygrać w konkursie głównym. W 1981 roku był to Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy, a w 2002 roku Pianista Romana Polańskiego.