REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry
  3. Mobile

Zobaczyć świat tuż przed wybuchem II wojny światowej. To założenie projektu 1939 Na żywo

W tym roku czeka nas 80. rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Firma Viasat World z tej okazji postanowiła uruchomić platformę internetową 1939nazywo.pl. Projekt pokaże rzeczywistość mieszkańców Polski i całego świata na podstawie ich zapisków i wspomnień.

07.08.2019
19:44
1939 na żywo
REKLAMA
REKLAMA

Nikomu w Polsce nie trzeba tłumaczyć wagi kampanii wrześniowej i tragedii II wojny światowej. O tych wydarzeniach mówi się w naszym kraju od początku edukacji szkolnej. Przeważnie w kontekście działań zbrojnych i polityki międzynarodowej. Nauczanie historii od kilku dekad przechodzi jednak systematyczną przemianę. Główne akcenty są coraz częściej przenoszone na codzienne życie zwykłych ludzi.

Powstała właśnie platforma cyfrowa 1939 Na żywo stanowi swego rodzaju połączenie obu tych metod.

To projekt oparty na stronie internetowej i serii dziesięciu krótkich filmików. Razem pozwalają one zanurzyć się w doświadczeniach najróżniejszych osób, które przeżyły wybuch II wojny światowej. Pomysłodawcy projektu z Viasat World postawili na jak największą liczbę różnorodnych i w pełni autentycznych punktów widzenia. Dlatego 1939 Na żywo zostało oparte w całości na materiałach źródłowych: listach, wspomnieniach i pamiętnikach autentycznych postaci, a także doniesieniach prasowych z tamtego okresu.

Bohaterów 1939 Na żywo jest wielu. To m.in. Józef Beck, Albert Einstein, Winston Churchill, Charlie Chaplin, Marlene Dietrich i Maria Dąbrowska.

Twórcom zależało na pokazaniu wspomnień zarówno osób, które prowadziły wojnę, jak i ofiar konfliktu zbrojnego. Pokazują wybuch II wojny światowej nie tylko z polskiej perspektywy, ale jako globalne wydarzenie, które miało znaczenie dla prawie każdego mieszkańca globu. Projekt ma według założeń nieść ze sobą nie tylko wartość wspomnieniową i sentymentalną, ale też edukacyjną. Z tego powodu uruchomiono również kalendarz prezentujący najważniejsze wydarzenia z danego dnia.

REKLAMA

Całość została podana w szczególnej formie wzorowanej ma mediach społecznościowych. Każdy post-wspomnienie autorstwa danego bohatera będzie można polubić, udostępnić lub skomentać (za pomocą swoich realnych profili na Facebooku, Twitterze i koncie Google). Projekt wystartował wraz z początkiem sierpnia i jest we wczesnej fazie realizacji. Dlatego póki co udostępniono tylko jeden film (kolejne będą publikowane raz na tydzień) i kilkadziesiąt krótkich postów.

Z projektem 1939 Na żywo możecie się zapoznać na oficjalnej stronie internetowej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA