W Warszawie możecie już zobaczyć wystawę prac Banksy'ego. To sztuka bez granic
Do połowy kwietnia w warszawskim Koneserze możecie obejrzeć wystawę „The Art of Banksy. Without Limits”. To dobry sposób na przypomnienie sobie wszystkich najważniejszych prac brytyjskiego street-artowca.
Nadal robi wrażenie to, że Banksy'emu przez tyle lat (graffiti zajmował się już w latach 90.) udawało i udaje się zachować anonimowość. W czasach celebryctwa, teraz także w czasach mediów społecznościowych, street-artowiec, choć osiągnął olbrzymią sławę, nie ujawnił publicznie swojej tożsamości. I choć obcować z jego sztuką najpełniej można po prostu tam, gdzie ona się rodziła, czyli na mieście, na murach i ścianach, wystawa jego prac to całkiem dobry sposób na powtórkę z jego twórczości.
W warszawskim Koneserze ruszyła dziś (12.02.2021) wystawa „The Art of Banksy. Without Limits”.
W przestrzeni kompleksu, który dawniej mieścił wytwórnię wódek, zgromadzono ponad 100 prac Brytyjczyka. Cześć z nich to oryginały, część przedstawiono w formie zdjęć, część w formie wydruków, także wielkoformatowych, jak np. jedna z jego najsłynniejszych prac, „Flower Thrower”. Na wystawie znalazło się też wejście do Dismalandu, fikcyjnego miasteczka rozrywki, nawiązującego oczywiście do Disneylandu, które Banksy stworzył w 2015 roku.
Według jednych źródeł naprawdę nazywa się Robert Banks. Według innych — Robin Banksy. Graffiti zaczął zajmować się w wieku 14 lat. Wiadomo, że w latach 90. mieszkał w Bristolu, później przeprowadził się do Londynu. Na początku tworzył swoje graffiti głównie na ulicach stolicy Wielkiej Brytanii, później jego twórczość zaczęła pojawiać się także w innych miejscach na świecie, często korespondując z sytuacją, także polityczną danego kraju.
Przekrojowa wystawa opowiada o całokształcie działalności Banksy'ego, także jako aktywisty.
Grafficiarz zaangażowany jest w walkę o prawa człowieka – komentował sytuację w Syrii czy pomagał uchodźcom. W zeszłym roku Banksy sfinansował zakup statku do ratowania uchodźców na Morzu Śródziemnym. Jednostka nosi nazwę Louise Michel. O tych przedsięwzięciach na wystawie nie opowiadają obrazy, a klipy wyświetlane na ścianie złożonej z monitorów.
Mimo iż Banksy już nie jest tak radykalny w swoich działaniach, jak w pierwszych latach swojej twórczości – jego prace sprzedawane są za miliony funtów, a kolejne szablony pojawiające się na murach nie są już dawno traktowane jako akty wandalizmu, a raczej stają się atrakcjami turystycznymi – brakowało mi na tej wystawie choć delikatnego wyjścia poza ramy. Odejścia od ugrzecznionej, galeryjnej formy wystawy. W końcu to sztuka Banksy'ego — przewrotna, kpiąca z konsumpcjonizmu i pełna czarnego humoru.
Wystawę „The Art of Banksy. Without Limits” można zobaczyć w Centrum Praskim Koneser w Warszawie od 12 lutego 2021 do 11 kwietnia 2021 roku.
Informacje o biletach znajdziecie pod tym linkiem.
* Zdjęcie główne: Foto: Jacek Wójcikowski/ArtOfBanksy