REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

"Barbenheimer" w ogniu krytyki. Japończycy protestują, a Warner Bros. przeprasza

"Barbenheimer", czyli kasowy pojedynek filmów Grety Gerwig i Christophera Nolana wzbudza na świecie wiele emocji. I mimo że w Japonii żadna z tych dwóch produkcji nie dotarła jeszcze na kinowe ekrany, mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni już podnieśli głos sprzeciwu. Chodzi mianowicie o wpisy Warner Bros. na Twitterze, które według Japończyków bagatelizują ataki atomowe na Hiroszimę i Nagasaki.

02.08.2023
11:15
"Barbenheimer" w ogniu krytyki. Japończycy protestują, a Warner Bros. przeprasza
REKLAMA

Odkąd "Barbie" i "Oppenheimer", czyli dwie kontrastujące ze sobą produkcje, trafiły na ekrany kin, wiele osób zaczęło zestawiać ze sobą ich zwiastuny lub dodawać do kadrów z filmu Christophera Nolana różowe elementy, osiągając przy tym efekt humorystyczny. I o tyle, o ile choćby w Polsce memy o najpopularniejszej lalce świata i ojcu bomby atomowej przyjęły się dość dobrze, a przynajmniej były traktowane z przymrużeniem oka, to nie można tego samego powiedzieć o mieszkańcach Japonii. Japończycy, w pełni świadomi swojej historii, zaczęli bowiem protestować przeciwko tworzeniu zabawnych treści w odniesieniu do tragicznej historii z "Oppenheimera".

Czytaj także: "Barbenheimer", czyli wielkie kasowe starcie "Barbie" i "Oppenheimera". Są już pierwsze prognozy

REKLAMA
Połączenie zwiastunów "Barbie" i "Oppenheimera"

Protest Japończyków na Twitterze. Warner Bros. przeprasza za niestosowne wpisy

Wśród wpisów pojawił się Tweet, na którym fryzura Barbie przypomina grzyb atomowy. Post skomentowało oficjalne konto filmu "Barbie", a komentarz brzmiał: "Ten Ken jest stylistą". Na innym nagraniu Barbie i Ken stoją przed apokaliptycznymi płomieniami, co zostało skomentowane słowami: "To będzie niezapomniane lato". Te i inne posty zostały ostro skrytykowane przez Japończyków, a na japońskim Twitterze trenduje obecnie #NoBarbenheimer. Mieszkańcy Japonii oznaczają hasztagiem wpisy, które zawierają animacje, przedstawiające wybuch bomby atomowej i ofiary katastrofy.

Japończycy protestują na Twitterze przeciwko niestosownym wpisom

W poniedziałek na japońskim profilu Warner Bros. pojawiło się oświadczenie z przeprosinami za komentarze opublikowane przez amerykańskie konto filmowe, nazywając je "godnymi ubolewania", dodając, że komentarze z oficjalnego konta filmu "Barbie" były nieprzemyślane. Amerykański Warner Bros zapowiedział, że usunie obraźliwe Tweety:

Traktujemy tę sytuację bardzo poważnie i prosimy centralę USA o podjęcie odpowiednich działań. Przepraszamy tych, którzy poczuli się urażeni tą serią nierozważnych reakcji

- napisano w oświadczeniu japońskiego konta Warner Bros.
REKLAMA

"Barbie" ma trafić do kin w Japonii 11 sierpnia, mniej niż tydzień po rocznicach zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki (6 i 9 sierpnia). "Oppenheimer" natomiast nie ma jeszcze swojej oficjalnej daty premiery, choć najprawdopodobniej w kinach zadebiutuje w okresie po uroczystościach upamiętniających zamachy atomowe na dwa japońskie miasta.

Oświadczenie japońskiego Warner Bros.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA