REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Co z tą miłością? Chvrches to nie tylko synthpopowe brzmienie, ale też mocne teksty. Love is Dead - recenzja

Trzecia płyta zespołu Chvrches w pierwszej kolejności zwraca na siebie uwagę charakterystycznym, intensywnym, synthpopowym brzmieniem. Dopiero potem są słowa i znaczenia, ukryte pomiędzy wersami. Love is Dead jest bardziej o miłości, niż o śmierci.

28.05.2018
16:17
Wielka energia i mocny przekaz. Recenzja płyty Chvrches - Love is Dead
REKLAMA
REKLAMA

Możesz nie słuchać synthpopu, możesz go nie lubić. Ale raczej trudno będzie ci przejść obojętnie i nie docenić wielkiej energii, która płynie z najnowszej płyty zespołu Chvrches. Love is Dead kipi emocjami i to nie tylko takimi, jakie przychodzą na myśl po pierwszym, płytkim kontakcie.

Pochodzące z Glasgow trio to Lauren Mayberry, Iain Cook i Martin Doherty. W 2013 roku ukazała się ich debiutancka płyta długogrająca, The Bones of What You Believe. Na drugi krążek przyszedł czas w 2015 roku. Every Open Eye umocnił ich miejsce na międzynarodowej scenie muzycznej, rozwinął ich brzmienie, potwierdzając, że obrany kierunek to słuszny kierunek.

Love is Dead powstała z udziałem nie byle pomocników - do produkcji zaangażowano Grega Kurstina, człowieka znanego z pracy z Adele, Ellie Goulding, Pink czy Foo Fighters. Do tego dochodzą talenty kompozycyjne członków grupy, świetne wyczucie, które muzycy wyrobili przez te kilka lat od debiutu, delikatny sopran Mayberry i maszynka do robienia przebojowych piosenek gotowa.

Wszystko tutaj ze sobą gra. No, może oprócz anemicznego, barytonu Matta Berningera z zespołu The National. Ten, choć cudowny, nie do końca mi tutaj pasuje. Udział Berningera w "My Enemy" nie jest zbyt fortunny, muzyka Chvrches, rozpędzone synthy nie współgrają z tym głosem.

Dla niewtajemniczonych - Lauren Mayberry to prawdziwa bojowniczka.

Założycielka feministycznego kolektywu w Glasgow, patronka i uczestniczka wielu akcji społecznych Mayberry nie boi się używać swojego głosu, gdy jest to potrzebne. Otwarcie krytykuje prezydenturę Donalda Trumpa.

Jej poglądy, niezadowolenie i rozczarowanie odbijają się w tekstach Chvrches. Pod fasadą energicznych, synthowych brzmień, kryje się dość pesymistyczny przekaz. Chyba najbardziej dołujący spośród dotychczasowych materiałów zespołu.

I feel like I'm falling, but I'm trying to fly
Where does all the good go?
We're looking for answers in the highest of highs
But will we ever, ever know? (fragment utworu "Miracle")

Jako aktywna kontestatorka Mayberry nawiązuje w tekstach do wiary (Careful when you're swimmin' in the holy water / Drowning in your own beliefs). Wyraża swoje rozczarowanie i wątpliwości (Through a silver screen, you're sayin' what you mean / But I can't tell / Is this heaven or is this hell?). Mówi także o ignorancji, o niedostrzeganiu problemów, bo tak wygodniej, o obłudzie i hipokryzji. Zatem - zawarta w tytule miłość to miłość do drugiego człowieka.

REKLAMA

We live in a wonderland
Like blood isn't on our hands (fragment utworu "Wonderland")

Muzyka to fasada, jeden ze środków przekazu. Jeśli już zatrzymasz się przy Love is Dead, zostań na chwilę i wsłuchaj się uważnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA