Każdego miesiąca mogliście przeczytać u nas zestawienie e-booków, po które polscy czytelnicy sięgali najchętniej. Jako że grudzień to czas podsumowań mijającego roku, sprawdzamy, co Polacy czytali na swoich czytnikach przez ostatnie 12 miesięcy. Wśród 10 najpopularniejszych książek, 5 z nich to tytuły polskich autorów. Co ciekawe, lista nie została wcale zdominowana przez beletrystykę. Po dwie pozycje pochodzą z gatunku literatury faktu i poradników.
Krótki, ale za to bardzo konkretny poradnik, w którym Anna Kęska udziela praktycznych rad, za sprawą których czytelnik ma stać się bardziej szczęśliwy i zadowolony z życia. Książka pełna jest wskazówek dotyczących najróżniejszych tematów - znoszenia porażek, przyjmowania pochwał, wybaczania, stosunku do pieniędzy czy odpowiedzialności. Wszystkie one są wynikiem osobistych doświadczeń autorki.
Pierwsza część wielotomowej, skandalizującej autobiografii norweskiego pisarza Karla Ove Knausgårda. Imponująca literacką precyzją oraz kunsztem i niezwykłym talentem do opisu codzienności. "Moja walka" bywa porównywana do "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta. Wydawniczy sukces książki autor przypłacił ostracyzmem ze strony swojej rodziny i przyjaciół.
Szósta już część cyklu o Edwardzie Popielskim. Tym razem akcja rozgrywa się we Wrocławiu anno Domini 1956. Siedemdziesięcioletni Popielski jest zatrudniony w kancelarii adwokackiej jako pełnomocnik procesowy. Nieoficjalnie jego zadaniem jest gromadzenie informacji o klientach i przeciwnikach swojego szefa, mecenasa Becka, w czym przydają mu się zdobyte niegdyś umiejętności i doświadczenie. Z jego rozlicznych talentów i znajomości chce skorzystać hrabia Władysław Zaranek-Plater, oferując ogromną fortunę za stosunkowo proste zlecenie. Sprawa jednak szybko zaczyna się komplikować, a między trzema tajemniczymi samobójstwami ewidentnie jest jakiś związek. Czy stanowiły one ofiarę dla tytułowego demona, Władcy liczb? Popielski nie chce dać temu wiary, ale gdy wszystkie tropy okazują się prowadzić donikąd, zaczyna dopuszczać do siebie taką myśl.
Książka J. K. Rowling wydana pod męskim pseudonimem i druga powieść dla „dorosłych”. Pewnego dnia zostaje znalezione ciało młodej modelki, zwanej Kukułką. Śmierć dziewczyny zostaje uznana przez policje jako samobójstwo, lecz brat gwiazdy nie wierzy, że jego siostra targnęła się na własne życie. Sprawę dochodzenia zabójstwa modelki ma poprowadzić prywatny detektyw, Cormoran Strike, weteran wojenny, który poważnie ucierpiał fizycznie i psychicznie podczas służby w Afganistanie.
Ten podręcznik pomaga zrozumieć na czym polega organizacja czasu, nauczyć się planowania i zarządzania sobą. Ćwiczenia zawarte w książce rozwiać mają samodyscyplinę i sprzyjać efektywnemu korzystaniu z wolnego czasu. Lektura „Nawyku samodyscypliny…” pozwoli też zapomnieć o bezsilności, którą odczuwamy na myśl o piętrzących się obowiązkach. Pod warunkiem, że nie zostanie odłożona na wieczne "później".
Kolejna powieść amerykańskiego króla thrillera, która szturmem podbiła większość list bestsellerów. Jej bohaterem jest Jake Fisher, przystojny i powszechnie szanowany wykładowca akademicki. Sześć lat temu pogodził się z faktem, że Natalie, miłość jego życia, wybrała innego. Przez ten czas nie przestał jej jednak kochać i gdy dowiaduje się o śmierci męża Natalie, podejmuje próbę odnalezienia jej. Okazuje się, że kobieta ukrywała przed Fisherem swoją prawdziwą tożsamość. Jake postanawia rozwikłać tę tajemnicę.
Narratorem książki jest Śmierć, która obserwuje losy i dojrzewanie małej dziewczynki, Liesel Meminger. Liesel jako kilkuletni, zaniedbany podlotek zostaje oddana do rodziny zastępczej. Tam zajmuje się głównie zanoszeniem uprasowanego prania do bogatszych mieszkańców miasteczka Molching i… podkradaniem książek. Dzięki swoim małym złodziejskim wyskokom, Liesel wnika w świat literatury, który od małego ją fascynuje. Tłem historycznym, a także swoistym bohaterem opowieści jest II Wojna Światowa, przedstawiona z różnych punktów widzenia – małej dziewczyny, dorosłego Niemca, nie mogącego dojść do porozumienia z synem, Żyda. Historia Liesel i jej książek, mimo poważnego tematu, który został wzięty na warsztat literacki, jest pełna dystansu, humoru i wspaniałych retardacji – Śmierć jest ciągle z nami i komentuje rozgrywające się wydarzenia, postaci.
Biografia dwóch fascynujących postaci - Zdzisława Beksińskiego, uznanego i cenionego artysty, oraz jego syna Tomasza, tłumacza i dziennikarza muzycznego. Opowieść o ich losach, pragnieniach, namiętnościach, uczuciowych związkach i sztuce, której tematem przewodnim jest miłość. O ich relacjach. A przede wszystkim - o miłości. Bardzo rzetelna, skrupulatna i wielopłaszczyznowa książka, pełna obszernych materiałów archiwalnych.
Wulgarna i obrazoburcza opowieść o życiu na kredyt – dosłownie i w przenośni. O ludziach rozczarowanych i rozgoryczonych, nieszczęśliwych i sfrustrowanych. Nienawidzących swojej pracy, ale tkwiących w niej z przymusu i z braku lepszych pomysłów. O gonitwie bez celu. „Pokolenie Ikea” to książka budząca wiele kontrowersji – nie tylko ze względu na formę, którą jedni nazywają adekwatną, a inni szaletową, ale także przez jej treść. Dla niektórych szokującą, dla niektórych miałką i w gruncie rzeczy bezsensowną, jak opisane w niej życiorysy.
Opus magnum Tokarczyk, nad którym pracowała przeszło 6 lat. To prawie 1000-stronicowa powieść historyczna, jednak wykraczające poza granice tego gatunku. Jej akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Polsce, gdzie obok siebie egzystują chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. Wielowątkowa i wielopłaszczyznowa opowieść, której motywem przewodnim jest formowanie się i dzieje Frankistów, heretyckiej, żydowskiej grupy religijnej przewodzonej przez Jakuba Franka, uważającego się za trzeciego mesjasza.
Zestawienie powstało w oparciu o dane udostępnione przez e-księgarnie Ebookpoint, Legimi, Woblink oraz Allegro.