REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix /

Mroczny, niemiecki i od Netfliksa. Twórcy Dark opowiadają nam, jak powstał serial

Byliśmy w Berlinie, żeby porozmawiać z obsadą najnowszego serialu Netfliksa. Dark jest pod wieloma względami wyjątkowy i o tej wyjątkowości rozmawiamy z twórcami i aktorami. 

30.11.2017
16:02
małe miasteczka
REKLAMA
REKLAMA

Jak narodził się serial Dark?

Za stworzenie serialu Dark odpowiadają dwie osoby. Reżyser Baran bo Odar i scenarzystka Jantje Friese. Duet opowiadał nam, jak powstał pierwszy niemiecki serial Netfliksa.

Na samym początku, myślę, że było to w 2015 roku, Netflix szukał w całych Niemczech reżyserów, producentów. Pojawiła się cała masa pomysłów (...). Baran bo Odar [reżyser serialu] był akurat w USA ze względu na film WHO AM I. Możesz być kim chcesz i początkowo pomysł Netfliksa był taki, żeby nakręcić serię opartą o ten film. Ale my chcieliśmy zamknąć te drzwi - mówi Jantje Friese

Nie się co dziwić tej decyzji. WHO AM I. Możesz być kim chcesz opowiadał o grupie antysystemowych niemieckich hakerów. Jantje Friese podkreśliła, że akurat w tym czasie wychodził Mr. Robot, który przecież poruszą podobną tematyką. A to oznacza, że produkcja, którą wprowadziliby na rynek, nie byłaby oryginalna. Mimo tego, Netflix postanowił dać duetowi Friese i Odar szansę i zgodził się, aby zaprezentowali jakiś inny pomysł. Przyszli twórcy Dark postanowili poszperać w dawnych projektach w poszukiwaniu inspiracji. Udało im się znaleźć pomysł na serial kryminalny i jeszcze jeden o... podróżach w czasie. Po zastanowieniu zdecydowali się połączyć oba te tematy, a Netflix to zaakceptował.

 class="wp-image-112632"
Od lewej: Baran bo Odar i Jantje Friese

W trakcie kręcenia seriali, twórcy zazwyczaj decydują się na to, aby reżyserzy dzielili się pracą. Nieczęsto zdarza się, żeby przez cały sezon za kamerami stała jedna osoba.

Zapytany o to Baran bo Odar zażartował, że to tylko przez jego wielkie ego.

A tak poważnie - dodał - dyskutowaliśmy długo, czy nie skorzystać z pomocy jeszcze jednego reżysera, albo nawet dwóch, bo to duże przy tak wielu dniach zdjęciowych. Ale uznaliśmy, że logistycznie, to będzie znacznie łatwiejsze do wykonania.

Moi rozmówcy potwierdzili, że serial nie był kręcony chronologicznie. Kolejność powstawania scen zależała od miejsc, w których je kręcono. Przez pierwsze miesiące zajmowano się plenerami, a później przeniesiono się studiów filmowych.

Uświadomiliśmy sobie, że znacznie lepiej będzie to traktować jak jeden duży film, niż dawać jednemu reżyserowi 3 odcinki, a potem innemu kolejne 3, co będzie oznaczało, że będą oni musieli wracać do poprzednich lokacji - dodaje Baran bo Odar

Dark jest nie tylko pierwszym niemieckim serialem zrealizowanym przez serwis Netflix. To również pierwsza odcinkowa produkcja Barana bo Odara i Jantje Friese.

Myślę, że zrobienie filmu jest znacznie łatwiejsze. (...) telewizja działa zupełnie inaczej, nawet przez sposób w jaki tworzy się podróż bohatera, a nawet to jak budujesz zakończenia epizodów, jak ustawiać cliffhangery. Jest bardzo wiele rzeczy, o których musisz pamiętać i które muszą być zrobione - mówi Jantje Friese

Zapytany o budowę serialu i binge watching Baran bo Odar jasno powiedział, że sposób, w jaki zbudowany został Dark niemalże wyklucza robienie dłuższych przerw od seansu.

Jeśli zobaczysz dwa epizody i zrobisz sobie 4 tygodnie przerwy, i nagle usiądziesz do trzeciego, to zgubisz się w tych wszystkich postaciach i bohaterach - twierdzi reżyser

Seriale Netlfiksa budzą emocje nie tylko w Polsce. Chyba wszyscy rozmówcy zdawali sobie sprawę z tego, że otrzymali właśnie wielką szansę.

Myślę, że koprodukcje będą coraz ważniejsze. - mówił Louis Hofmann zapytany o szansę, którą daje produkcja Netfliksa w Niemczech - Ludzie naprawdę chcą zobaczyć w serialach prawdziwych Europejczyków, Niemców, Włochów - kontynuował.

11 class="wp-image-110185"
Od lewej: Louis Hofmann, Lisa Vicari, Paul Lux

Młoda aktorka Lisa Vicari również zdaje sobie sprawę, że dystrybucja Netfliksa, która pozwala dotrzeć na wiele różnych rynków, jest dla początkujących aktorów sporą szansą.

To ogromna szansa dla aktorów, żeby mógł ich zobaczyć cały świat od razu. Nie nie musisz najpierw odnieść sukcesu w Niemczech i dzięki temu mamy szansę odnieść sukces, tak samo jak wszyscy inni na całym świecie - mówiła

Mroczna atmosfera serii ma swoją cenę

Dark jest jedną z najciekawszych propozycji serialowych tego roku. Nie tylko dlatego, że opowiada angażującą historię. Bardzo duży wpływ na odbiór serii ma mroczny klimat. Wiele scen dzieje się w nocy, krajobraz Winden zwykle spowity jest delikatną mgiełką.

To jest dość ciężkie, kiedy wstajesz i ruszasz na plan i jest ciemno, potem wracasz do domu i ciągle jest ciemno. Nie doświadczasz żadnego dziennego światła (...), później jest jeszcze jaskinia, las, które również są bardzo ciemne. I oczywiście to wpływa na ciebie. (...) Czujesz się wykończony - wspomniał Luis Hofmann,  który wciela się w jednego z głównych bohaterów serii - Jonasa Kahnwalda.

 class="wp-image-112621"

Aktorzy zgodnie przyznają, że samo kręcenie Dark było zadaniem wyjątkowo trudnym. - Było wyjątkowo zimno, a dodatkowo zdjęcia trwały od października do marca - wspominała swoją wizytę na planie Lisa Vicari, która wciela się w Marthe Nielsen - ponadto wiele scen było kręconych nocą, a do tego ten deszcz - dodaje. - Tak, ja miałem w zasadzie dwa stany: byłem brudny albo mokry... albo płakałem - dodaje, śmiejąc się Louis Hofmann

Wiele wydarzeń i sytuacji oglądamy przez strugi ulewnego deszczu. To po części one odpowiadają za mroczny i brudny klimat serii. Aktorzy podkreślają, że chyba najgorszy był sztuczny deszcz, który należało wygenerować na potrzeby serialu. Luis Hofmann mówi, że wystarczy chwilę zagrać w takiej scenie i aktor ma wrażenie, jakby pływał.

Porównywanie Dark do Stranger Things jest niesprawiedliwe

Jedną z rzeczy, która wyjątkowo rzuca się w oczy w Dark jest to, jak serial odnosi się do przeszłości. Lata osiemdziesiąte, które są jednym z czasów akcji, nie wyglądają cukierkowo, przyjaźnie. To też jasno pokazuje, jak bardzo serial różni się od Stranger Things. Amerykańska produkcja Netfliksa wyciąga wszystko to, co jest dobre w naszych wspomnieniach, odtwarza najmilsze obrazy i dźwięki. Dark pokazuje coś innego, ale źródło jest identyczne. Po prostu różni ludzie, na różnych szerokościach geograficznych widzą przeszłość inaczej.

 class="wp-image-112635"

Reżyser przyznaje, że wpływ na klimat tej opowieści ma... katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Zapytany o to, czy widać w serialu Dark niemiecką specyfikę opowiedział o doświadczeniu całego pokolenia.

Awaria w Czarnobylu była chyba pierwszym tak katastrofalnym wydarzeniem w naszym życiu. Wtedy właśnie zrozumieliśmy, że świat może upaść. Działo się to również za sprawą naszych rodziców, którzy mówili nam, żebyśmy nie wychodzili na zewnątrz kiedy pada i straszyli nas tym trochę. Myślę, że to wydarzenie było dla nas, jak zniszczenie World Trade Center dla kolejnych pokoleń - mówił bo Odar

To o tyle istotne, że motyw skażenia radioaktywnego zaznaczył się mocno w serialu. A intryga łączy się z elektrownią jądrową, która góruje nad miasteczkiem.

Obsada Dark zachwyca. Bez dwóch zdań

Jednym z najmocniejszych punktów serialu Dark są jego bohaterowie. A konkretniej to, jakich aktorów umieszczono w obsadzie. To jest o tyle ciekawe, że zaczynamy poznawać główne postacie, gdy te są dorosłe, a potem cofamy się do lat 80. i widzimy te same osoby, ale o trzy dekady młodsze. Ta perspektywa czasu nie jest jednak ogromnym problemem, bo po kilkunastu scenach już wiemy, kto jest kim. Młodzi aktorzy są bardzo podobni do artystów, którzy grają ich postacie wiele lat później.

Casting był dość prosty, bo powiedziałem szefowi castingu, żeby nie szukał typowych niemieckich aktorów, ale żeby znalazł mi kogoś nowego. To było dla niej całkiem pomocne, bo na przykład w niemieckiej telewizji pojawiają się cały czas te same twarze (...), ale my potraktowaliśmy to tak, jak każdy międzynarodowy serial - np. Bryan Cranston nie był znany przed Breaking Bad. Chcieliśmy najlepszych aktorów. Takich, którzy pasują do ich ról - mówi Baran bo Odar

Reżyser dodaje, że nie było to zdanie łatwe.

Bo znalezienie aktorów i ich „młodszych wersji” przysparzało im sporo prozaicznych trudności.

Mieliśmy świetnego aktora, ale nie pasował nam kolor oczu, więc musieliśmy sobie pomagać na przykład szkłami kontaktowymi - dodaje reżyser

Mimo że bohaterowie i ich „młodsze wersje" są do siebie podobni, serial Dark jest na tyle skomplikowany fabularnie, że czasem trudno jest zrozumieć pewne wątki. A w tym natłoku postaci - zwłaszcza na początku - łatwo być skonfundowanym. Dlatego twórcy zdecydowali się zastosować rozwiązanie mocno komiksowe i czasem na ekranie widzimy jednocześnie bohaterów z różnych przedziałów czasowych.

 class="wp-image-112638"
Od lewej: Jördis Triebel i Maja Schöne

Niektórzy aktorzy obserwowali swoje „młodsze wersje”, aby móc wiarygodniej odegrać swoje postacie.

Reżyser pokazał mi nagrania z „młodszą mną”. (...) Dla mnie to było bardzo ważne, żeby ją zobaczyć. Chciałam zobaczyć, jak ona się rusza, jej język ciała - mówi Jördis Triebel.

Jördis Triebel wcieliła się Katharine Nielsen, matkę jednego z zaginionych chłopców, ale gdy przenosimy się do lat 80., to jej rolę przejmuje Nele Trebs. W serialu doskonale widać, jak odmienne i zarazem podobne są obie bohaterki.

Podobnie jest Karoline Eichhorn, która wcieliła się w Charlotte Doppler - komendanta lokalnej policji. Jasno widać, że jej postać zmieniła się na przestrzeni lat, ale pozostały w niej różne drobne dziwactwa: gesty, mimika.

To jak Charlotte zachowywała się w latach 80., (...) wszystkie te dziwaczne gesty są w jej współczesnej wersji - mówi Karoline Eichhorn

Skąd wziął się tytuł serialu?

Twórcy mówią jasno, że częściowo był to chwyt marketingowy. Wiedzieli, że serial musi mieć tytuł przyjazny na całym świecie i zrozumiały dla widzów z różnych krajów.

REKLAMA

Ale też dlatego, że ten tytuł zawsze gdzieś tam był. Pochodzi z innego projektu, który własnie nazywał się Dark. A po za tym to jest tak jak z dobrą kapelą - zawsze musi mieć nazwę najpierw, a dopiero później zaczyna grać - tłumaczył Baran bo Odar

Premiera serialu Dark już 1 grudnia w serwisie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA