Seans 1. sezonu „Dark” sprawił, że macie mnóstwo pytań? Pochylamy się nad niejasnymi wątkami serialu
Premiera 2. sezonu „Dark” w serwisie Netflix nastąpi już w najbliższy piątek. Niemiecki serial posiada specyficzną atmosferę i rozbudowaną, skomplikowaną fabułę. Wiele wątków przedstawionych w pierwszych dziesięciu epizodach nie zostało jeszcze w pełni wyjaśnionych, ale przynajmniej na część pytań jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Od początku swojego istnienia „Dark” bywał porównywalny do „Stranger Things”. Tak naprawdę niemieckiej produkcji jest jednak znacznie bliżej do takich seriali jak „Twin Peaks”, „Z Archiwum X” czy „The Twilight Zone”. Tego typu seriale zbudowały sobie wierną bazę odbiorców dzięki wyjątkowej fabule, której rozmaite skręty, fałszywe tropy i nienaturalne wydarzenia aż proszą się o analizę. Fani „Dark” pozostali więc po 1. sezonie z długą listą pytań i wątpliwości, ale absolutnie nie zniechęciło ich to do produkcji Netfliksa. Zwłaszcza, że uważne obejrzenie dziesięciu zaprezentowanych do tej pory odcinków pozwala odpowiedzieć na przynajmniej część pytań.
„Dark” Q&A - które pytania wymagają odpowiedzi?
Gdzie jest Jonas?
Większość najważniejszych wydarzeń związanych z tunelem czasoprzestrzennym pod Winden widzowie śledzą oczami właśnie Jonasa Kahnwalda. Chłopak najpierw jest naocznym świadkiem zniknięcia Mikkela Ulricha, a sam podąża jego śladem do przeszłości. Dokładne losy obu bohaterów w 1986 roku rozrysowujemy w naszym streszczeniu całej fabuły 1. sezonu „Dark”, a w tym miejscu chciałbym się pochylić tylko nad samym finałem, w którym Jonas zostaje uwięziony przez Noah w bunkrze stanowiącym pierwszą wersję wehikułu czasu.
Na miejscu chłopaka odnajduje on sam z przyszłości. Tajemniczy mężczyzna nie chce uwolnić Jonasa i zdradza mu, że sam przeżył dokładnie to samo. Dlatego zamiast uratować samego siebie i uchronić przed własnym losem, postanawia zniszczyć na zawsze tunel. Próba kończy się jednak porażką, a powstała wyrwa łączy na jednej płaszczyźnie małego Helge i Jonasa. Starszy z chłopaków zostaje w ten sposób wysłany do ponurego świata przyszłości. Zgodnie z posiadanymi danymi możemy wprost powiedzieć, że wylądował w roku 2052, który przypomina wszystkie najgorsze wyobrażenia ludzkości o świecie po apokalipsie. Co dokładnie stało się w Winden? I dlaczego starszy Jonas (skoro sam przeżył wysłanie w przyszłość) nie zdecydował się uratować młodszego siebie? Na te pytania nie mamy jeszcze odpowiedzi.
Co stało się zaginionymi?
W 1. sezonie serialu dochodzi do siedmiu zaginięć (na przestrzeni kilkudziesięciu lat). Z powierzchni ziemi znikają Helge Doppler w 1953 roku, Mads Nielsen w 1986 oraz kolejno Erik Obendorf, Mikkel Nielsen, Yasin Friese, Ulrich Nielsen i Jonas Kahnwald w 2019. Zniknięcie każdego z nich ma związek z podróżami w czasie, ale wbrew pozorom nie wszystkie wymienione osoby spotkał ten sam los z rąk Noah i jego współpracowników.
Śmierć w objęciach tajemniczej maszyny, która rzekomo jest wehikułem czasu, ponieśli jedynie Erik, Yasin i Mads (ich ciała zostały wysłane do innych czasów). Ulrich z kolei utkwił w 1953 roku po tym jak zaatakował i zamknął w bunkrze Helge (do końca 1. sezonu chłopiec nie zostaje znaleziony, a potem przenosi się do 1986). Najdziwniejszy los spotyka zaś Jonasa, ale o tym wspomniałem już w poprzednim punkcie.
Dlaczego Michael Kahnwald popełnił samobójstwo?
Nad tym pytaniem uparcie zastanawiają się dziesiątki fanów „Dark”. Wiadomo, że Michael to tak naprawdę przeniesiony i uwięziony w przeszłości Mikkel. W pewnym momencie chłopiec musiał zaakceptować swoje położenie i dorastanie w zupełnie nowych warunkach. Dość powiedzieć, że zakochał się z wzajemnością w Hannah i został w Winden. Niedługo przed zaginięciem małego Mikkela postanawia popełnić jednak samobójstwo.
Wydaje się prawdopodobne, że Kahnwald próbował odnaleźć drogę do drzwi, przez które niegdyś trafił do przeszłości. Posiada przecież dosyć dokładną choć niekompletną mapę korytarzy. Być może miał jakiś plan i chciał ocalić samego siebie przed tym, co go spotkało. Musiał jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że ocalenie Mikkela prawdopodobnie sprawi, że sam przestanie istnieć. Nie mógł poradzić sobie ani ze znalezieniem rozwiązania, które ocaliłoby wszystkich, ani poczuciem winy z pozostawienia samego siebie na pastwę losu. Wszystko to doprowadziło go na skraj wytrzymałości.
Kim jest Noah?
Postać Noah jest niezwykle zagadkowa i przynajmniej na razie więcej wokół niego pytań niż odpowiedzi. Wiadomo, że jest w stanie swobodnie poruszać się między różnymi czasami (a przynajmniej tymi pokazanymi w serialu). Jego imię, ubranie i notes czczony niczym Pismo Święte wskazują na jego powiązania z motywami biblijnymi. Być może należy do jakiegoś kultu, który odkrył podróże w czasie, ale na ten moment to czysta spekulacja.
Niejasne są także motywacje tego bohatera. Przez większość odcinków wszystko wskazywało na to, że jest głównym antagonistą „Dark”. W końcu bez choćby chwili zawahania doprowadza do śmierci trójki młodych ludzi, wszystko po to, by doprowadzić do wynalezienia wehikułu czasu. Z drugiej strony nie czyni krzywdy ani Elisabeth Doppler, ani Bartoszowi Tiedemannowi. Zapewne chce ich wykorzystać w jakiś sposób, ale może jego cel nie jest wcale taki negatywny jak sądziliśmy?
Po czyjej stronie stoi Claudia?
W tym miejscu pojawia się postać Claudii. Córka Egona Tiedemanna skrywa niemal tak dużo tajemnic, co Noah. Wiemy z całą pewnością, że najstarsza wersja kobiety manipuluje mieszkańcami Winden. Oszukuje Jonasa co do przeznaczenia dziwnego urządzenia, które naprawia we współpracy z Tannhausem. Próbuje wkupić się w łaski Bartosza, bo z pewnością wie o jego pracy dla Noah. A sama skrywa różne tajemnice dotyczące elektrowni atomowej. Najważniejsze pytania związane z jej osobą wciąż pozostają jednak bez odpowiedzi. Dlaczego walczy z Noah? Jakie są jej prawdziwe cele? Chce powstrzymać apokalipsę, a może ją wywołać?
Czym są tajemniczy notes oraz urządzenie H.G. Tannhausa?
Jak każdy dobry serial tego typu, „Dark” może się pochwalić kilkoma niezwykle ważnymi rekwizytami. Można tu wymienić choćby mapę podziemi, futurystyczną lampę czy ikoniczną żółtą kurtkę Jonasa. Najważniejsze znaczenie dla fabuły zdaje się jednak mieć notes należący jednocześnie do Noah i Claudii. Czy to ten sam egzemplarz, a może dwa różne? Dzięki wydarzeniom 1. sezonu wiemy, że w notesie zapisano wydarzenia z przyszłości, ale trudno powiedzieć czyją ręką. Nie wspominając o tym, że część stron z notatnika została wyrwana, a co za tym idzie przedstawione w nim wydarzenia mogą być niepełne lub zafałszowane.
Dlaczego tunel czasoprzestrzenny powstał właśnie pod Winden?
Niektóre serialowe miasteczka mają to do siebie, że przyciągają dziwne wydarzenia. Winden przypomina pod tym względem Twin Peaks (gdyby obok komisariatu szeryfa znajdowała się elektrownia atomowa). Jedną z odpowiedzi, na które szczególnie mocno wyczekują widzowie jest właśnie sprawa „nietypowości” Winden i znajdujących się pod miastem jaskiń. Możemy jedynie stwierdzić, że w jakiś sposób wpływ na całą sytuację miały ukrywane wydarzenia z elektrowni jądrowej.
Nie wiemy jednak kto zbudował drzwi z napisem Sic Mundus Creatus Est, ani dlaczego to właśnie tutaj wytworzył się tunel czasoprzestrzenny. Czy Winden miało jakieś szczególne właściwości jeszcze przed powstaniem placówki? A może zgodnie z przesłaniem serialu przyszłość wpłynęła na przeszłość i zmieniła na zawsze losy Winden? Pozostaje mieć nadzieję, że 2. sezon przyniesie odpowiedzi na wszystkie te pytania. Lub przynajmniej większość, bo coś musi przecież zostać na planowaną 3. serię.