REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka /
  3. YouTube

Dzień Płyty Winylowej: winyl… z drewna

19. kwietnia to dzień płyty winylowej. Nośnik ten, przez dziesiątki lat będący najbardziej popularnym medium zapisu muzyki, na stałe wpisał się w popkulturowy krajobraz. Sposób, w jaki utrwalano dźwięki - poprzez żłobienie rowków w specjalnych krążkach - doczekał się, z czasem, kilku ciekawych adaptacji, które jednak bez powstania samej płyty winylowej, wiele lat temu, nie miałyby szansy powstać. Jakich? Poniżej przytaczam jedną z nich.

19.04.2014
13:16
Dzień Płyty Winylowej: winyl… z drewna
REKLAMA

Pewna artystka, Amanda Ghassaei, wypuściła płytę "winylową" wyrzeźbioną… W drewnie. Aby uzyskać pożądany efekt, artystka zaczęła od stworzenia pliku PDF z wykresem fali utworu. Wykres ten został przekształcony na wektory w odpowiedniej aplikacji, i przetworzony w grafikę przypominającą winylowe rowki. 120-watowa, laserowa wycinarka Epilog Legend EXT Laser Cutter wycięła je potem w płycie o kształcie zbliżonym do okręgu, i grubości przywodzącej na myśl - pod względem wymiarów - tą znaną z płyty gramofonowej. Sam proces żłobienia (czy może raczej: "rycia") muzyki w drewnie zajmuje, według słów samej Amandy, około półtorej godziny.

REKLAMA

Sama operacja jest dość prosta - na tyle, na ile tego typu eksperymenty mogą być "proste", oczywiście. Taki też był zamiar samej artystki, która o swoim najnowszym dziele mówi: "Chciałam zrobić niecodzienną płytę w nieco bardziej przystępny sposób. Poprzedni eksperyment z drukarką 3D opierał się na sprzęcie, który dla wielu ludzi jest wciąż niedostępny. Teraz, gdy umieściłam poradnik tworzenia własnej, drewnianej płyty w Sieci, mam nadzieję, że ludzie ściągną to, i pojawią się płyty z nowymi kawałkami. Albo w ogóle zrobią coś, o czym nawet jeszcze nie pomyślałam".

Drewniana muzyka nagrywana jest w częstotliwości 4.5 KHz - około 1/10 przeciętnego pliku mp3. W związku z tym pewne utwory wypadają w swojej drewnianej formie lepiej, niż inne. Jak mówi artystka "Najlepiej wypadają utwory z dużą ilością niskich i średnich tonów - choć również te generalnie oszczędnie operujące dźwiękami na przestrzeni całego spektrum, wypadają całkiem nieźle. Utwór, którego użyłam, ma właśnie bardzo uwydatnione pasmo niskich i średnich częstotliwości, z minimalistyczną, delikatnie snującą się gdzieś w tle, sekcją perkusyjną".

Utwór, który trafił na pierwszą w historii, drewnianą płytę, to Idioteque zespołu Radiohead. Oryginalną wersję utworu prezentuję Wam poniżej. Pod nią, zaś - wersja rodem z lasu. Jak Wam się podoba?

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA