REKLAMA

Te filmy Disneya trzeba znać. Oto 12 ponadczasowych produkcji

Kultowe, ponadczasowe, dobre zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Takie właśnie są produkcje Disneya. Na przestrzeni lat powstało ich tak dużo, że trudno je wszystkie zliczyć, a co dopiero obejrzeć. Są takie produkcje Disneya, do których wraca się po latach i sięgają po nie kolejne pokolenia. Oto 12 najlepszych filmów Disneya wszech czasów.

Filmy Disneya
REKLAMA

Disney potrafi zabrać nas w krainę magii, niesamowitych historii i wzruszeń, fundując nam odskocznię od problemów codziennego świata. Filmy Disneya są również dobre dla osób w każdym wieku, tym bardziej, że po wiele z nich sięgamy kolejny raz. Jakie filmy aktorskie oraz animacje Disneya zasługują na miano kultowych? Dodajmy, że wszystkie wymienione produkcje, obejrzysz na platformie Disney+.

REKLAMA

Najlepsze filmy Disneya. Te produkcje zasługują na miano kultowych. Gdzie je obejrzeć?

"101 dalmatyńczyków"

Najpierw była powieść dla dzieci autorstwa Dodie Smith opublikowana w 1956 roku. Później był film animowany, który ujrzał światło dzienne w 1961 roku. Pokolenie, które dorastało w latach 90. pamięta z kolei film z 1996 roku z Glenn Close oraz Jeffem Danielsem. To komedia, będąca aktorską wersją głośnego filmu animowanego. Akcja rozgrywa się w Londynie, a jednym z bohaterów jest Roger - samotnik zajmujący się projektowaniem gier komputerowych. Jego jedynym towarzyszem jest uroczy dalmatyńczyk Pongo. Sytuacja ulega zmianie, gdy dzięki Pongo Roger spotyka piękną Anitę - właścicielkę dalmatynki Perdity. Tych dwoje podejmuje walkę przeciwko okrutnej Cruelli DeMon, szefowej domu mody, której celem jest wylansowanie futer z dalmatyńczyków. Starcie Dobra ze Złem pełne jest nieoczekiwanych przygód.

"101 dalmatyńczyków"

"Kopciuszek"

To jedna z tych historii, do których wracają kolejne pokolenia. Na przestrzeni lat mogą zmieniać się wartości, poglądy, ale historia o kopciuszku jest tak bardzo niepowtarzalna, że wciąż inspiruje kolejnych reżyserów do tworzenia filmowych wersji. Pierwszy "Kopciuszek" powstał w 1950 roku, będąc adaptacją popularnej baśni w opracowaniu Charlesa Perraulta. Produkcja doczekała się dwóch kontynuacji: "Kopciuszek II: Spełnione marzenia z 2002 roku oraz "Kopciuszek II: Co by było, gdyby". W 2015 roku premierę miał film aktorski "Kopciuszek", gdzie tytułową rolę zagrała Lily James. Szybko przypomnijmy fabułę "Kopciuszka". W pewnym królestwie żyje Kopciuszek, córka bogatego wdowca, który po śmierci żony żeni się z owdowiałą hrabiną Tremaine. Gdy bogacz umiera, jego córka jest chowana na służącą, spełniającą wszelkie zachcianki macochy i przyrodnich sióstr, Anastazji i Gryzeldy. Dba również o ich leniwego kota, Lucyfera. Mimo ciężkiej sytuacji, wierzy w spełnienie marzeń o lepszym losie. Szybko zaskarbia sobie sympatię domowych zwierząt, w tym myszy Jacka i Kajtka, psa Bingo, i konia Majora.

"Kopciuszek"

"Mary Poppins"

To główna bohaterka serii książek dla dzieci napisanych przez Pamelę L. Travers oraz zilustrowanych przez Mary Shepard. Na podstawie książek o Mary Poppins powstał film oraz wiele sztuk teatralnych. A skoro mowa o filmie, to w 1964 roku stworzony został musical w reżyserii Roberta Stevensona, wyprodukowany przez Walta Disneya. Scenariusz z kolei oparty został na powieści Pameli Travers "Mary Poppins". Akcja książek z tej serii toczy się w Londynie. Przy ulicy Czereśniowej 17 mieszka rodzina Banksów. Pewnego dnia w ich domu pojawia się nowa niania, Mary Poppins. Dzieci, początkowo nieufne wobec opiekunki, bardzo szybko przywiązują się do niej, gdyż kobieta posiada magiczne umiejętności. Dzięki nim dzieci przeżywają mnóstwo niesamowitych, fantastycznych przygód. Warto dodać, że w 2006 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił "Mary Poppins" na szóstym miejscu wśród najlepszych musicali w historii kina. W 2013 roku powstał z kolei film "Ratując pana Banksa" opowiadający o sporach Pameli Travers z Waltem Disneyem wokół ekranizacji "Mary Poppins".

"Mary Poppins"

"Król lew"

Film legenda, po który również sięgają kolejne pokolenia. Po raz pierwszy pokazany został w 1994 roku. Fabuła "Króla Lwa" skupia się na losach Simby, młodego lwa, który poznaje swoje miejsce w „Wielkim kręgu życia” i pokonuje szereg przeszkód, by zostać królem Lwiej Ziemi. Scenariusz nawiązuje do dramatu Szekspira, "Hamlet". Muzyka do filmu skomponowana została przez Elthona Johna oraz Hansa Zimmera. Muzyka oraz utwór "Can You Feel The Love Tonight" zostały nagrodzone dwoma Oscarami za 1994 rok w kategoriach: najlepsza oryginalna muzyka filmowa i najlepsza oryginalna piosenka filmowa. "Król Lew" jest filmem, który doczekał się kontynuacji. Studio Disneya wydało jeszcze dwa filmy: kontynuację "Króla Lwa", "Król Lew II: Czas Simby" po 4 latach oraz rodzaj kontynuacji "Król Lew III: Hakuna matata" po 10 latach. Powstał również serial animowany "Timon i Pumba" zrealizowany rok później. W 2019 roku premierę miał również remake "Króla Lwa".

"Król Lew"

"Potężne Kaczory"

To amerykański film familijny, powstały w 1992 roku. Fabuła produkcji skupia się na młodym prawniku Gordonie Bombayu, który zostaje przyłapany na jeździe samochodem pod wpływem alkoholu. W związku z tym zostaje skazany na prace społeczne. Praca ma polegać na trenowaniu drużyny hokejowej złożonej z niesfornych nastolatków. Drużyna nosi nazwę Potężne Kaczory. Okazuje się, że zawodnicy są amatorami, którzy nie potrafią nawet dobrze jeździć na łyżwach. Mimo wątpliwości Gordon podejmuje się tego zadania.

"Mała syrenka"

Któż z nas nie zna "Małej syrenki". Filmowy hit powstał w 1989 roku i nawiązuje do baśni "Mała Syrenka" Hansa Christiana Andersena. Szesnastoletnia syrenka Ariel jest najmłodszą z siedmiu córek Trytona, króla mórz i oceanów. Jest zaciekawiona światem ponad powierzchnią wody, przez co popada w konflikt z ojcem. Pomimo zakazu wypływania na powierzchnię, nie posłuchała rodziciela. Gdy ukradkiem podgląda marynarzy tańczących na statku, rozpętuje się sztorm. Fale zatapiają statek, jednak prawie całej załodze udaje się uciec do szalup, z wyjątkiem przystojnego księcia Eryka, który próbuje ratować swojego psa. Zauroczona księciem Ariel ratuje mu życie, wyciągając go na brzeg. "Mała syrenka" w polskiej wersji miała premierę 29 maja 1998 roku. Na podstawie filmu z 1991 roku wydano grę komputerową "The Little Mermaid". Niebawem powstanie też nowa wersja "Małej syrenki". Będzie to film aktorski o tym samym tytule. Role główne powierzone zostały Haile Bailey oraz Jonahowi Hauerowi-Kingowi.

"Mała syrenka"

"Toy Story"

Zanim powstanie planowana kontynuacja Disneya, warto przypomnieć sobie wersję sprzed lat z 1995 roku, która została stworzona przez Pixara we współpracy z Disneyem. To pierwszy film pełnometrażowy, stworzony całkowicie przy użyciu techniki komputerowej. "Toy Story" opowiada o zabawkach Andy’ego, gdzie jego ulubieńcem jest kowboj o imieniu Chudy. Do kolekcji Andy’ego zaliczają się m.in. zabawki: pies Cienki, Pan Bulwa czy zielony dinozaur Rex. W dniu swoich urodzin Andy dostaje w prezencie Buzza Astrala: astronautę, który spycha w kąt Chudego, stając się ulubioną zabawką chłopca. Chudy jest zazdrosny o nową zabawkę. Któregoś dnia przypadkowo pozbywa się Buzza, przez co inne zabawki odwracają się od niego. W amerykańskiej wersji głosów głównym bohaterom użyczyli m.in. Tom Hanks, Tim Allen oraz Dom Rickles. w Polskiej wersji wystąpili m.in. Robert Czebotar, Tomasz Konieczny oraz Jan Kulczycki. Warto dodać, że "Toy Story" przyniósł blisko 192 miliony dolarów z dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i Kandzie oraz ponad 171 mln w pozostałych państwach. Razem daje to 363 miliony przychodu z biletów.

"Toy Story"

"Gdzie jest Nemo"

Historia o słynnej rybce powstała w 2003 roku, będąc produkcją Pixara oraz Disneya. Film "Gdzie jest Nemo" odniósł nie lada sukces, gdyż w 2003 roku produkcja otrzymała Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Produkcja opowiada o porwaniu małej rybki o imieniu Nemo. Jego tata Marlin wyrusza na poszukiwania synka, razem z Dory – niebieską rybą, która choruje na zanik pamięci krótkotrwałej. Marlin i Dory napotykają się na różne niebezpieczeństwa, natomiast Nemo w akwarium nie ma łatwego życia. Warto dodać, że produkcja poza tym, że zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film animowany, to miała również nominacje w kategoriach: najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza muzyka oraz najlepszy montaż dźwięku. Wiele lat później, po sukcesie "Gdzie jest Nemo", a dokładnie 7 lipca 2012 roku Pixar potwierdził produkcję kontynuacji Nemo - "Gdzie jest Dory? Premiera sequelu odbyła się 8 czerwca 2016 roku. W polskiej wersji głos podkładali m.in. Kajetan Lewandowski, Krzysztof Globisz, Paweł Wawrzecki oraz Joanna Trzepiecińska.

"Gdzie jest Nemo"

"Kraina lodu"

Pisząc o najlepszych filmach Disneya warto oczywiście wspomnieć o "Krainie lodu", który powstał w 2013 roku, inspirowany baśnią "Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena. Fabuła skupia się na Elsie, która jest starszą córką króla i królowej Arendelle, posiadającą moc tworzenia lodu i śniegu. Podczas zabawy z siostrą Anną przypadkowo trafia ją zaklęciem w głowę i ta traci przytomność. Anna zostaje zawieziona do Króla Trolli. Ten ratuje jej życie i usuwa wspomnienia dotyczące magicznej mocy Elsy. Rodzice postanawiają odizolować Elsę od świata zewnętrznego, dopóki nie nauczy się kontrolować swoich mocy. Elsa otrzymuje też rękawiczki, by nie zamrażała wszystkiego przez dotyk. Film spotkał się z ogromną sympatią ze strony widzów, zarabiając przy tym oczywiście ogromne pieniądze. Produkcja zarobiła ponad 1 276 000 000 dolarów, czyniąc "Krainę lodu" najbardziej dochodowym filmem 2013 roku. Produkcja została nagrodzona aż dwoma Oscarami: za najlepszy długometrażowy film animowany oraz za najlepszą piosenkę, znaną w Polsce jako "Mam tę moc". Na podstawie pełnej wersji "Krainy lodu" powstały filmy krótkometrażowe: "Gorączka lodu" oraz "Kraina lodu. Przygoda Olafa". 22 listopada 2019 roku miała miejsce premiera pełnometrażowego filmu "Kraina lodu II".

"Kraina lodu"

"Avengers: Koniec gry"

Tego filmu nie trzeba przedstawiać fanom Marvela. "Avengers: Koniec gry" powstał w 2019 roku na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o nazwie Avengers wydawnictwa Marvel Comics. Po wydarzeniach w trzeciej części "Avengers" pozostali przy życiu superbohaterowie próbują pokonać Thanosa i odwrócić jego działania, które doprowadziły do wymazania połowy istnień we wszechświecie. "Avengers: Koniec gry" wchodzi w skład III Fazy filmowego Uniwersum Marvela i jest to 22 film należący do tej franczyzy. Stanowi część jej pierwszego rozdziału "Saga Nieskończoności". Światowa premiera odbyła się 22 kwietnia 2019 roku w Los Angeles. "Koniec gry" zarobił aż 2,8 miliarda dolarów, stając się najbardziej kasowym filmem na świecie, spychając na bok ówczesnego filmowego lidera , czyli "Avatara". W rolach głównych wystąpili m.in. Robert Downey Jr. Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth oraz Scarlett Johansson.

"Avengers: Koniec gry"

"Czarna pantera"

"Czarna pantera" powstała w 2018 roku na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym pseudonimie wydawnictwa Marvel. Po wydarzeniach przedstawionych w produkcji "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów", główny bohater T'Challa powraca do Wakandy, by objąć tron po śmierci swojego ojca. Jego władza zostaje zakwestionowana, co doprowadza do międzynarodowego konfliktu. Kontynuacja "Czarna pantera: Wakanda w moim sercu" odbyła się w 2022 roku. To jeszcze nie koniec, gdyż w przygotowaniu jest również serial Disney+ natomiast jego fabuła będzie rozgrywać się w Wakandzie. Przy budżecie 200 milionów dolarów "Czarna pantera" zarobiła prawie 1, 35 miliarda dolarów. Tytułowa rola powierzona została Chadwickowi Bosemanowi. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira oraz Martin Freeman.

"Czarna pantera"

"Piękna i Bestia"

REKLAMA

To jedna z najbardziej cenionych animacji wszech czasów. Bella to piękna, bystra i młoda kobieta, która w poszukiwaniu zaginionego ojca trafia do zaczarowanego zamku. Mieszka w nim książę zamieniony w tajemniczą bestię. Z pomocą zamkowej służby zaklętej w przedmioty, Bella przekonuje się, że prawdziwe piękno kryje się w sercu. "Piękna i bestia" oparta jest na podstawie francuskiej baśni ludowej o takiej samej nazwie. Warto dodać, że została wydana wersja na VHS z angielskim dubbingiem i polskim lektorem, którym był Tomasz knapik. Film doczekał się dwóch sequeli: "Piękna i Bestia. Zaczarowane święta" oraz "Piękna i Bestia. Zaczarowany świat Belli". W 2017 roku powstał aktorski remake "Piękna i Bestia".

"Piękna i Bestia"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA