Najciekawsze dokumenty o muzykach, które obejrzysz na Netfliksie, HBO GO i nie tylko
Do polskich kin trafił właśnie film dokumentalny „Pavarotti”, opowiadający o karierze słynnego włoskiego śpiewaka operowego, Luciano Pavarottiego. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się najciekawszym filmom dokumentalnym o muzykach, które możemy znaleźć w polskich serwisach streamingowych.
Przejrzeliśmy ofertę największych graczy i wybraliśmy dla was najciekawsze filmy dokumentalne o muzykach. Oto zestawienie dostępnych na platformach: Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, VOD.pl, Chilli filmów dokumentalnych, które warto obejrzeć. Zwłaszcza po tym, jak „Pavarotti” zaostrzy wasz apetyt na dobre kino.
Dokumenty o muzykach, które musisz obejrzeć:
Homecoming
Film dokumentalny poświęcony przygotowaniom Beyonce do słynnego zeszłorocznego koncertu podczas festiwalu Coachella. Jej występ był tak elektryzujący, że impreza muzyczna doczekała się nowego określenia – „Beychella” – na cześć wielkiej artystki. „Homecoming” pokazuje najciekawsze fragmenty z dwóch występów podczas festiwalu. Coachella to specyficzny festiwal muzyczny, który posiada ten sam line-up w tygodniowym odstepie.
Film dostępny na platformie Netflix.
Gaga: Five Foot Two
Tak jak „Homecoming” pokazywało przygotowania Beyonce do Coachelli, tak „Gaga: Five Foot Two” to zapis przygotowań do jednego z najważniejszych koncertów Lady Gagi, czyli występu podczas finału Super Bowl w 2017 roku. Obraz prezentuje także codzienne zmagania artystki ze zdrowiem oraz przygląda się sposobom, w jaki gwiazda radzi sobie ze stresem i presją, które wciąż odczuwa przed występami. Ciekawy portret nietuzinkowej artystki.
Flm dostępny na platformie Netflix.
Quincy
Film dokumentalny Netfliksa, skupiajacy się na postaci amerykańskiego muzyka i producenta, Quincy'ego Jonesa. Obraz ukazuje artystę z różnych stron, próbując w jak najdokładniejszy sposób nakreślić, dlaczego nazwisko Jonesa należy do kanonu współczesnej muzyki rozrywkowej. Ciekawy portret skomplikowanego człowieka.
Film dostępny na platformie Netflix.
What Happened, Miss Simone?
Opowieść o życiu i drodze do sławy amerykańskiej piosenkarki Niny Simone, która w swojej twórczości zasłynęła z łączenia różnorodnych gatunków muzycznych, tworząc z nich mieszankę wybuchową, obok której nie sposób było przejść obojętnie. Simone była też ważną figurą Ruchu Praw Obywatelskich, która walczyła o równość ludzi różnego pochodzenia. Film Liza Garbusa nominowany był w 2016 roku do Oscara w kategorii Najlepszy film dokumentalny (finalnie statuetka trafiła do „Amy”, innego filmu z tej listy).
Film dostępny na platformie Netflix.
Chris Brown: Welcome to my Life
Filmowa opowieść o karierze Chrisa Browna, a także wielkim upadku gwiazdora, po dramatycznych wydarzeniach, w których muzyk trafił do więzienia za pobicie swojej ówczesnej dziewczyny, Rihanny. Film nie unika trudnych pytań, a w zasadzie wychodząc od tej haniebnej sytuacji, próbuje prześledzić, co doprowadziło do takiego obrotu spraw. Biografia muzyka, ale także film z misją, mający unaocznić, dlaczego trzeba być dobrym człowiekiem.
Film dostępny na platformie Netflix.
John i Yoko: Nad nami już tylko niebo
Film dokumentalny, w którym obserwujemy nie tylko Johna Lennona w trakcie prac nad płytą „Imagine”, ale przede wszystkim, jak zmieniło się jego życie po spotkaniu z Yoko Ono. Film Michaela Epsteina przygląda się burzliwym początkom relacji pary i znajduje punkty wspólne między życiem prywatnym, a zawodowoym artystów. Dokument pokazuje też nieznane dotąd materiały archiwalne i staje się interesującym spojrzeniem w przeszłość.
Film dostępny w serwisie HBO GO.
Elvis Presley: Poszukujący
Film dokumentalny HBO, opowiadający o poszukiwaniach stylu przez Elvisa Prestleya. Historia muzyka z Missisipi, która przybliża nie tylko jego pasję i zamiłowanie do różnych gatunków, ale także stara się przybliżyć, w jaki sposób doszło do tego, że Elvis został „Królem”.
Film dostępny w serwisie HBO GO.
Sugar Man
Najlepszy film dokumentalny 2012 roku, uhonorowany przez Amerykańską Akademię Filmową Oscarem, to intrygująca opowieść o wzlocie i upadku muzyka rockowego Sixto Rodrigueza, któremu wróżono ogromną karierę. Do czasu, gdy mężczyzna, z dnia na dzień, nie zapadł się pod ziemię. Intrygujące filmowe śledztwo i zaskakująca historia, które będzie z nami rezonować na długo.
Film dostępny w serwisie HBO GO.
Coldplay: A Head Full of Dreams
Film dokumentalny powstały z okazji 20-lecia działalności grupy Coldplay. Reżyser przygląda się drodze, jaką przeszedł zespół, od małego pokoju w akademiku do wyprzedanych na całym świecie stadionów. Ciepła opowieść o sile muzyki, zarażająca energią wykonawców i stanowiąca pochwałę procesu twórczego. W szczególności dobrze wypadają fragmenty, w których na kilka chwil pojawia się Beyonce. Dokumentalne feel-good movie.
Film dostępny w serwisie Amazon Prime Video.
20 000 dni na Ziemi
Niezwykle ciekawa zabawa z formułą dokumentu. Nick Cave, australijski muzyk rockowy, a także poeta, scenarzysta i kompozytor, opowiada przed kamerą o swoim 20-tysięcznym dniu na planecie Ziemia, wspominając rozwój swojej kariery. Pięknie nakręcony, przeplatający momenty niezwykle osobiste z porywającą kreacją sceniczną, film wykracza poza proste schematy i daje widzowi niezwykle ciekawy przyczynek do własnych przemyśleń.
Film dostępny w serwisie VOD.pl.
Gimme Danger
Amerykański reżyser Jim Jarmusch, niemal od początku swojej kariery zaintrygowany był postacią Iggy'ego Poppa i jego zespołu The Stooges. W 2016 postanowił stworzyć więc filmowy hołd dokonaniom ulubionego muzyka i poświęcić mu film dokumentalny, próbujący opowiedzieć o tym, dlaczego uważa zespół za jeden z najciekawszych we współczesnej muzyce.
Film dostępny w serwisie VOD.pl.
Młynarski. Piosenka Finałowa
Polski film dokumentalny, będący zapisem ostatniej, niezwykle szczerej rozmowy Wojciecha Młynarskiego, uzupełniony rozmowami z ponad trzydziestoma najbliższymi wspólpracownikami i bliskimi, który nakreśla, dlaczego muzyk stanowił jedno z najważniejszych nazwisk na polskiej scenie muzycznej.
Film dostępny w serwisie VOD.pl.
Amy
Najlepszy film dokumentalny 2015 roku, nagrodzony Oscarem przez Amerykańską Akademię Filmową, to porywająca i przejmująca opowieść o życiu i śmierci Amy Winehouse. Brytyjska artystka, która zasłynęła kawałkiem „Rehab” miała niezwykle burzliwe życie, a reżyser Asif Kapadia próbuje z równą werwą i nieokiełznaną energią zaprezentować je na ekranie. Wielki Film.
Film dostępny w serwisie VOD.pl.
Whitney
Produkcja dokumentalna, poświęcona wzlotowi i upadkowi kariery Whitney Houston. Amerykańska piosenkarka znajdowała się u szczytu kariery, gdy ta nagle się załamała, a kobieta powoli zaczęła odchodzić w zapomnienie. Reżyser Kevin Macdonald próbuje odtworzyć przebieg wydarzeń, które doprowadziły do tego stanu rzeczy i przyjrzeć się też przyczynom nagłej śmierci artystki. Film celowo uderza w różnorodne tony, próbując wywołać w widzu, jak najwięcej emocji. Nietuzinkowy portret nietuzinkowej artystki.
Film dostępny w serwisie Chili.
Janis
Klasyczny dokument, poświęcony karierze Janis Joplin. Amy Berg przygląda się przede wszystkim młodości artystki, by spróbować zobaczyć, jaki wpływ jej dzieciństwo miało na jej późniejszą karierę, a później także przedwczesną śmierć.
Film dostępny w serwisie Chili.
Cobain: Montage of Heck
Kolejny portret przedstawiciela Klubu 27 – grupy artystów, którzy zmarli w wieku 27 lat. Film Bretta Morgena przygląda się życiu lidera Nirvany, portretując go jako osobę pełną sprzeczności. Autor próbuje dojść do przyczyn, które doprowadziły do przedwczesnej śmierci muzyka.
Film dostępny w serwisie Chili.