REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Muzyka /
  4. VOD

Najciekawsze dokumenty o muzykach, które obejrzysz na Netfliksie, HBO GO i nie tylko

Do polskich kin trafił właśnie film dokumentalny „Pavarotti”, opowiadający o karierze słynnego włoskiego śpiewaka operowego, Luciano Pavarottiego. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się najciekawszym filmom dokumentalnym o muzykach, które możemy znaleźć w polskich serwisach streamingowych. 

02.08.2019
16:40
Filmy dokumentalne o karierze muzyków, które obejrzysz online
REKLAMA
REKLAMA

Przejrzeliśmy ofertę największych graczy i wybraliśmy dla was najciekawsze filmy dokumentalne o muzykach. Oto zestawienie dostępnych na platformach: Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, VOD.pl, Chilli filmów dokumentalnych, które warto obejrzeć. Zwłaszcza po tym, jak „Pavarotti” zaostrzy wasz apetyt na dobre kino.

Dokumenty o muzykach, które musisz obejrzeć:

Homecoming

Film dokumentalny poświęcony przygotowaniom Beyonce do słynnego zeszłorocznego koncertu podczas festiwalu Coachella. Jej występ był tak elektryzujący, że impreza muzyczna doczekała się nowego określenia – „Beychella” – na cześć wielkiej artystki. „Homecoming” pokazuje najciekawsze fragmenty z dwóch występów podczas festiwalu. Coachella to specyficzny festiwal muzyczny, który posiada ten sam line-up w tygodniowym odstepie.

Film dostępny na platformie Netflix.

Gaga: Five Foot Two

Tak jak „Homecoming” pokazywało przygotowania Beyonce do Coachelli, tak „Gaga: Five Foot Two” to zapis przygotowań do jednego z najważniejszych koncertów Lady Gagi, czyli występu podczas finału Super Bowl w 2017 roku. Obraz prezentuje także codzienne zmagania artystki ze zdrowiem oraz przygląda się sposobom, w jaki gwiazda radzi sobie ze stresem i presją, które wciąż odczuwa przed występami. Ciekawy portret nietuzinkowej artystki.

Flm dostępny na platformie Netflix.

Quincy

Film dokumentalny Netfliksa, skupiajacy się na postaci amerykańskiego muzyka i producenta, Quincy'ego Jonesa. Obraz ukazuje artystę z różnych stron, próbując w jak najdokładniejszy sposób nakreślić, dlaczego nazwisko Jonesa należy do kanonu współczesnej muzyki rozrywkowej. Ciekawy portret skomplikowanego człowieka.

Film dostępny na platformie Netflix.

What Happened, Miss Simone?

Opowieść o życiu i drodze do sławy amerykańskiej piosenkarki Niny Simone, która w swojej twórczości zasłynęła z łączenia różnorodnych gatunków muzycznych, tworząc z nich mieszankę wybuchową, obok której nie sposób było przejść obojętnie. Simone była też ważną figurą Ruchu Praw Obywatelskich, która walczyła o równość ludzi różnego pochodzenia. Film Liza Garbusa nominowany był w 2016 roku do Oscara w kategorii Najlepszy film dokumentalny (finalnie statuetka trafiła do „Amy”, innego filmu z tej listy).

Film dostępny na platformie Netflix.

Chris Brown: Welcome to my Life

Filmowa opowieść o karierze Chrisa Browna, a także wielkim upadku gwiazdora, po dramatycznych wydarzeniach, w których muzyk trafił do więzienia za pobicie swojej ówczesnej dziewczyny, Rihanny. Film nie unika trudnych pytań, a w zasadzie wychodząc od tej haniebnej sytuacji, próbuje prześledzić, co doprowadziło do takiego obrotu spraw. Biografia muzyka, ale także film z misją, mający unaocznić, dlaczego trzeba być dobrym człowiekiem.

Film dostępny na platformie Netflix.

John i Yoko: Nad nami już tylko niebo

Film dokumentalny, w którym obserwujemy nie tylko Johna Lennona w trakcie prac nad płytą „Imagine”, ale przede wszystkim, jak zmieniło się jego życie po spotkaniu z Yoko Ono. Film Michaela Epsteina przygląda się burzliwym początkom relacji pary i znajduje punkty wspólne między życiem prywatnym, a zawodowoym artystów. Dokument pokazuje też nieznane dotąd materiały archiwalne i staje się interesującym spojrzeniem w przeszłość.

Film dostępny w serwisie HBO GO.

Elvis Presley: Poszukujący

Film dokumentalny HBO, opowiadający o poszukiwaniach stylu przez Elvisa Prestleya. Historia muzyka z Missisipi, która przybliża nie tylko jego pasję i zamiłowanie do różnych gatunków, ale także stara się przybliżyć, w jaki sposób doszło do tego, że Elvis został „Królem”.

Film dostępny w serwisie HBO GO.

Sugar Man

Najlepszy film dokumentalny 2012 roku, uhonorowany przez Amerykańską Akademię Filmową Oscarem, to intrygująca opowieść o wzlocie i upadku muzyka rockowego Sixto Rodrigueza, któremu wróżono ogromną karierę. Do czasu, gdy mężczyzna, z dnia na dzień, nie zapadł się pod ziemię. Intrygujące filmowe śledztwo i zaskakująca historia, które będzie z nami rezonować na długo.

Film dostępny w serwisie HBO GO.

Coldplay: A Head Full of Dreams

Film dokumentalny powstały z okazji 20-lecia działalności grupy Coldplay. Reżyser przygląda się drodze, jaką przeszedł zespół, od małego pokoju w akademiku do wyprzedanych na całym świecie stadionów. Ciepła opowieść o sile muzyki, zarażająca energią wykonawców i stanowiąca pochwałę procesu twórczego. W szczególności dobrze wypadają fragmenty, w których na kilka chwil pojawia się Beyonce. Dokumentalne feel-good movie.

Film dostępny w serwisie Amazon Prime Video.

20 000 dni na Ziemi

Niezwykle ciekawa zabawa z formułą dokumentu. Nick Cave, australijski muzyk rockowy, a także poeta, scenarzysta i kompozytor, opowiada przed kamerą o swoim 20-tysięcznym dniu na planecie Ziemia, wspominając rozwój swojej kariery. Pięknie nakręcony, przeplatający momenty niezwykle osobiste z porywającą kreacją sceniczną, film wykracza poza proste schematy i daje widzowi niezwykle ciekawy przyczynek do własnych przemyśleń.

Film dostępny w serwisie VOD.pl.

Gimme Danger

Amerykański reżyser Jim Jarmusch, niemal od początku swojej kariery zaintrygowany był postacią Iggy'ego Poppa i jego zespołu The Stooges. W 2016 postanowił stworzyć więc filmowy hołd dokonaniom ulubionego muzyka i poświęcić mu film dokumentalny, próbujący opowiedzieć o tym, dlaczego uważa zespół za jeden z najciekawszych we współczesnej muzyce.

Film dostępny w serwisie VOD.pl.

Młynarski. Piosenka Finałowa

Polski film dokumentalny, będący zapisem ostatniej, niezwykle szczerej rozmowy Wojciecha Młynarskiego, uzupełniony rozmowami z ponad trzydziestoma najbliższymi wspólpracownikami i bliskimi, który nakreśla, dlaczego muzyk stanowił jedno z najważniejszych nazwisk na polskiej scenie muzycznej.

Film dostępny w serwisie VOD.pl.

Amy

Najlepszy film dokumentalny 2015 roku, nagrodzony Oscarem przez Amerykańską Akademię Filmową, to porywająca i przejmująca opowieść o życiu i śmierci Amy Winehouse. Brytyjska artystka, która zasłynęła kawałkiem „Rehab” miała niezwykle burzliwe życie, a reżyser Asif Kapadia próbuje z równą werwą i nieokiełznaną energią zaprezentować je na ekranie. Wielki Film.

Film dostępny w serwisie VOD.pl.

Whitney

Produkcja dokumentalna, poświęcona wzlotowi i upadkowi kariery Whitney Houston. Amerykańska piosenkarka znajdowała się u szczytu kariery, gdy ta nagle się załamała, a kobieta powoli zaczęła odchodzić w zapomnienie. Reżyser Kevin Macdonald próbuje odtworzyć przebieg wydarzeń, które doprowadziły do tego stanu rzeczy i przyjrzeć się też przyczynom nagłej śmierci artystki. Film celowo uderza w różnorodne tony, próbując wywołać w widzu, jak najwięcej emocji. Nietuzinkowy portret nietuzinkowej artystki.

Film dostępny w serwisie Chili.

Janis

Klasyczny dokument, poświęcony karierze Janis Joplin. Amy Berg przygląda się przede wszystkim młodości artystki, by spróbować zobaczyć, jaki wpływ jej dzieciństwo miało na jej późniejszą karierę, a później także przedwczesną śmierć.

Film dostępny w serwisie Chili.

Cobain: Montage of Heck

REKLAMA

Kolejny portret przedstawiciela Klubu 27 – grupy artystów, którzy zmarli w wieku 27 lat. Film Bretta Morgena przygląda się życiu lidera Nirvany, portretując go jako osobę pełną sprzeczności. Autor próbuje dojść do przyczyn, które doprowadziły do przedwczesnej śmierci muzyka.

Film dostępny w serwisie Chili.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA