REKLAMA

Gliński odwołał festiwal za film o wibratorach, ale i tak możecie obejrzeć go w sieci

Minister Kultury Piotr Gliński odwołał podległego mu szefa Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Dariusza Wieromiejczyka. Wszystko przez zorganizowany z okazji Dnia Kobiet przegląd filmów Herstorie. Miały się znaleźć na nim „kontrowersyjne” dokumenty. Filmy przejął festiwal Pięć Smaków, dzięki czemu wciąż możemy je bezpłatnie obejrzeć w sieci.

Gliński odwołał festiwal za film o wibratorach. Gdzie go obejrzeć online?
REKLAMA
REKLAMA

O aferze napisała „Wyborcza”. Ze śledztwa dziennikarskiego wynika, że w zeszłym tygodniu do Wieromiejczyka zadzwonił wiceminister kultury Jarosław Selin z polecenia swojego przełożonego. Miał za zadanie „zdjąć” festiwal „Herstorie na Dzień Kobiet”, który miał się odbyć online na należącym do Filmoteki portalu Ninateka. Współorganizatorem wydarzenia był festiwal kobiecych filmów HER Docs.

„Filmy dotyczą po prostu kobiecych problemów we współczesnym świecie. Nie ma w nich nic szokującego, deprawującego, moralnie wstrętnego. Większość to laureaci licznych festiwalowych nagród. Podtrzymuję opinię, że wycofanie przeglądu w przeddzień rozpoczęcia byłoby gestem niezrozumiałym dla widzów i nadzwyczaj szkodliwym wizerunkowo” – napisał cytowany przez Wyborczą Dariusz Wieromiejczyk do Piotra Glińskiego 2 marca.

Dwa dni później, znany z paradoksalnie konserwatywnych poglądów szef FNIA został zdymisjonowany, a festiwal „zawieszony czasowo z przyczyn formalnych” - jak możemy przeczytać na facebookowym fanpage’u Ninateki.

Kobiecy festiwal odwołany przez filmy o fabryce wibratorów i Krystynie Pawłowicz

Tak naprawdę miało pójść o dwa z ośmiu filmów poruszających kobiecą tematykę. Pierwszy to dokument „Vibrant Village” z 2019 w reżyserii Weroniki Jurkiewicz. Opowiada o węgierskiej wiosce, w której działa fabryka wibratorów. „Krótki film studencki, nawet zabawny. Wibratory istnieją, ktoś je produkuje, ktoś kupuje (w większości kobiety), nawet najbardziej konserwatywny moralista nie może temu faktowi zaprzeczyć. Nic oburzającego” — bronił filmu Wieromiejczyk.

Druga "kontrowersyjna" produkcja to „Nie masz dystansu” z 2017 r. w reżyserii Kariny Paciorkowskiej. Krótka animacja przedstawia problem przemocy werbalnej wobec kobiet i wzywa po prostu do szacunku.

Pokazane są w nim wypowiedzi osób publicznych – od ex-prezydenta USA Donalda Trumpa, przez Janusza Korwin-Mikkego (Konfederacja) i Roberta Węgrzyna (PO), po Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego i ich niesławne słowa o ukraińskiej sprzątaczce. W filmie pojawia się też na moment była posłanka PiS, sędzia TK Krystyna Pawłowicz mówiąca, że "Kobiety są słabe". To pewnie jej obecność była jednym z powodów zbanowania przeglądu.

Niechciane przez ministra Glińskiego produkcje przygarnął Festiwal Filmowy Pięć Smaków, prezentujący zwykle kino azjatyckie. „Przekaz przeglądu prezentującego dokonania reżyserek i dokumentalistek z całego świata jest nam bliski i nie wyobrażamy sobie, by ogromna ilość pracy włożona w jego powstanie miała pójść na marne.”— czytamy na stronie imprezy.

REKLAMA

Filmy z przeglądu „Herstorie na Dzień Kobiet” możemy oglądać za darmo na stronie Festiwalu Pięciu Smaków do 12 marca.

* Zdjęcie główne jest autorstwa Danuty Matłoch / gov.pl

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA