Tomasz Bagiński i Jacek Dukaj producentami belgijskiego serialu Netfliksa. O czym opowie „Kierunek: Noc”?
Netflix do tej pory zrobił tylko jeden serial oryginalny na terenie Polski, co nie znaczy, że nie korzysta coraz chętniej z naszych twórców. Ogłoszono powstanie pierwszego belgijskiego Netflix Original, „Kierunek: Noc”, którego producentami wykonawczymi zostali Tomasz Bagiński i Jacek Dukaj. Produkcja będzie adaptacją powieści polskiego pisarza.
Największa platforma VOD na świecie bez przesadnych oporów pracuje z Polakami. Lista rodzimych twórców i aktorów, którzy pracowali przy produkcjach Netfliksa jest dosyć długa, a wkrótce jeszcze się powiększy. Wszystko za sprawą belgijskiego serialu pt. „Kierunek: Noc”. Będzie to kolejne dzieło serwisu rozgrywające się w obrębie gatunku science fiction. W przeciwieństwie do kilku ostatnich nieudanych przypadków, tym razem możemy mieć bardzo mocne przekonanie o jego jakości.
W produkcję zaangażowani zostali Tomasz Bagiński i Jacek Dukaj. „Kierunek: Noc” zainspirowała książka „Starość aksolotla”.
Serial Netfliksa będzie się rozgrywać w postapokaliptycznym świecie, gdzie doszło do serii straszliwych zjawisk słonecznych. Gwiazda niszczy teraz wszystko na swojej drodze, a przeżycie jest możliwe tylko w nocy. Akcja produkcji będzie toczyć się wokół grupy uciekinierów pasażerów i członków załogi nocnego lotu do z Brukseli, którzy postanawiają skierować się na zachód w stronę trwającej jeszcze przez pewien czas ciemności. Na pokładzie samolotu znajdą się przedstawiciele różnych krajów, grup społecznych i pokoleń, a wszystkich połączy jeden cel - przetrwanie za wszelką cenę.
Produkcja została zainspirowana powszechnie docenianą powieścią Jacka Dukaja pt. „Starość aksolotla”. To futurystyczna historia o tym, czy możliwe jest zachowanie człowieczeństwa w obliczu zbliżającej się zagłady i mocno zatartych granic między naturalnym życiem a technologicznym rozwojem. „Kierunek: Noc” będzie liczyć sześć odcinków, które wyreżyserują Inti Calfat i Dirk Verheye. Showrunnerem serii został z kolei Jason George pracujący wcześniej przy „Narcos”. Tomasz Bagiński w oficjalnej wypowiedzi dla Netfliksa podkreślił, że książka Dukaja świetnie nadaje się jako podstawa zarówno do dramatu, jak i thrillera:
Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja „Starość aksolotla”, która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku. Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller.
To nie pierwszy raz, gdy twórcy związani ze studiem Platige Image maczają palce przy „Śmierci aksolotla”. Firma we współpracy z Allegro stworzyła także oprawę wizualną pod premierę e-booka powieści, w tym serię grafik i spot wprowadzający w fabułę książki Dukaja.