A jednak naiwną była wiara, że są szanse na solidną historyczną produkcję w polskiej telewizji. Okazuje się, że nawet mając materiał na ciekawy serial, TVP woli zrobić z tego kolejną inkarnację "M jak Miłość".
Już sam fakt, że opiekę literacką nad "Koroną Królów" sprawuje "królowa polskich tasiemców", czyli Ilona Łepkowska, nie napawał optymizmem, a raczej rodził wiele obaw. Ale ja, jak widać naiwnie, wierzyłem, że może włodarze telewizji polskiej po tych kilku latach dostrzegą potencjał w oryginalnych tworach telewizyjnych, z sukcesem "Gry o tron" na czele.
I nie chodzi mi znowu o to, by powstał polski odpowiednik "Gry o tron". To w sumie nawet niemożliwe, jako że nie dysponujemy w naszym kraju takimi budżetami i możliwościami jak HBO. Nie mamy też, niestety, tak bujnej historii tworzenia przełomowych i wybitnych seriali.
Tym niemniej, w "Koronie Królów" widziałem jakąś iskierkę nadziei, potencjał na wykonanie kroku w dobrym kierunku. Twierdziłem nawet ostatnio, że polska telewizja w końcu odchodzi od seriali o gotowaniu zupy.
Niestety, po raz kolejny boleśnie zderzyłem się z rzeczywistością. W najnowszym wywiadzie, udzielonym portalowi Wirtualne media, Ilona Łepkowska bez owijania w bawełnę oznajmia, że "Korona Królów" to w żadnym razie polska "Gra o tron", a zwykła telenowela, tyle że w scenografii średniowiecza i zamków królewskich.
Co to oznacza? A no tyle, że przygotujmy się na odgłos dźwięku styropianu, bo "Korona Królów" nie będzie nawet realizowana w prawdziwych pomieszczeniach (o scenach zbiorowych czy plenerach możemy zapomnieć), tylko w tradycyjnych studiach, w których kręcone były odcinki "M jak Miłość" czy innych "Barw szczęścia".
Najpierw TVN zmarnował potencjał na fajny serial z "Belle Epoque", a teraz "Korona Królów" zapowiada się co najwyżej na siedlisko memów i kpin internautów.
Ech... zmarnować taki potencjał. Idealnie pokazuje to asekuranctwo polskiej sztuki masowej, tak w kinie jak i w telewizji. Smutne to, bo nie zapowiada wielkich zmian, jeśli chodzi o jakość rodzimych tworów popkultury.
Na Zachodzie jakoś ludzie nie boją się podjąć ryzyka, co jakiś czas osiągając wielki sukces. U nas z kolei wszyscy narzekają, że na Zachodzie jest fajniej, ale sami nic w tym kierunku zrobić nie potrafimy.
W Polsce nawet życie królow jest (tele) nowelą...