Co roku ten sam problem – jaki prezent na święta dla mamy? Chciałoby się jej podarować cały świat, ale w finale trzeba się zdecydować na konkret. Książki to zawsze dobry pomysł, ale jak trafić na taką, która naprawdę ją uszczęśliwi? Oto pierwszy w Polsce, kompleksowy książkowy przewodnik prezentowy z ukierunkowaniem na nasze kochane mamy.
Dla mamy, która mogłaby zrobić doktorat z seriali, ale nadal myśli, że „Netflix & chill” oznacza „Netflix & chill”
Osiecka. Tego o mnie nie wiecie, Beata Biały
Od 25 grudnia w polskiej telewizji będzie można oglądać serial o Osieckiej, a w tym roku ukazała się wspaniała biografia jednej z najbardziej lubianych polskich artystek wszech czasów – Agnieszki Osieckiej. Osiecka. Tego o mnie nie wiecie to zbiór bardzo osobistych wywiadów z bliskimi przyjaciółmi i znajomymi artystki. Opowiadają o niej m.in. Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk, Manuela Gretkowska czy Daniel Olbrychski. Pięknie wydany, sprawdzony książkowy prezent.
Normalni Ludzie, Sally Rooney
Odkąd mama zainstalowała HBO GO i Netflixa jest na czasie bardziej niż ty? Na HBO właśnie pojawił się serial na podstawie najgłośniejszej powieści ostatnich lat. Normalni ludzie to absolutny fenomen, a po premierze Rooney wylądowała na ustach wszystkich. To jedna z niewielu naprawdę mądrych i pięknych książek o miłości. Współczesny klasyk!
Dla mamy, która nie może uwierzyć, co ta Chyłka znowu odwaliła
Seria Kolory zła: Czerń i Czerwień, Małgorzata Oliwia Sobczak
Seria Małgorzaty Oliwii Sobczak Kolory zła to jeden z najlepszych debiutów w kryminale ostatnich lat. Autorka z Trójmiasta nieźle namieszała na polskiej scenie kryminału. Tylko dla mam o mocnych nerwach!
Dla mamy, która zastąpiła Cię psem :D
Słuchając psa, Zofia Zaniewska-Wojtków, Piotr Wojtków
Poradnik „Słuchając psa” choć ma dopiero rok, jest już dziś klasykiem jeśli chodzi o książki dotyczące wychowania psa. Profesjonalni trenerzy i behawioryści psów, krok po kroku pokazują, jak wyszkolić swojego czworonogiego przyjaciela i jak nawiązać z nim szczególną więź. Istnieje obawa, że w efekcie mama jeszcze bardziej zacieśni więź ze swoim psem, a nie z Tobą, ale cóż – przecież zawsze możesz wrócić do domu.
Dla najzabawniejszej mamy na świecie
Kółko się pani urwało, Komórki się pani pomyliły, Kratki się pani odbiły, Jacek Galiński
Twoja mama to prawdziwy żartowniś, zazdroszczą Ci jej wszyscy koledzy, jej charakterystyczny śmiech znają wszyscy sąsiedzi, a przy rodzinnych spotkaniach odstawia przypadkowo stand-upy? Pierwsza w Polsce seria komedii kryminalnych autorstwa Jacka Galińskiego to coś idealnie dla niej. Najlepiej postawić na całą serię, bo każda z części rodzi ochotę na więcej i więcej dobrego humoru.
Ja Cię kocham, a Ty miau, Katarzyna Berenika Miszczuk
Już po lekturze serii o Zofii? Świetnym wyborem będzie też „Ja Cię kocham, a Ty miau” gatunkowy debiut jednej z ulubionych autorek wielu mam – Katarzyny Bereniki Miszczuk. Fun fact: historia opowiedziana jest z perspektywy słodkiego, ale bardzo mądrego kociaka imieniem Lord.
Dla mam – rekinów biznesu
Pacjentka, Alex Michaelides, tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Dziewczyna, którą znałaś, Nicola Rayner, tłum. Agnieszka Walulik
Po całym tygodniu biegania z teczką w tę i we w tę i wiszenia na urywającym się telefonie mama pada na kanapę skazana na to, co zaoferuje jej TVN? Wiecie, co jest lepsze niż seriale na TVN-ie i 6756-ty odcinek „Tańca z gwiazdami”? Naprawdę dobry kryminał. Wiemy, że piszą to dzisiaj na co drugiej książce i podpisują „Stephen King”, ale od tej książki NAPRAWDĘ nie da się oderwać. Największy bestseller gatunku ostatnich lat. Czytała już „Pacjentkę”? Niech sprawdzi „Dziewczynę, którą znałaś”.
Dla mamy „Czekaj, zapakuję Ci ciasta do domu. Jak to nic nie weźmiesz? SAMI TEGO WSZYSTKIEGO NIE ZJEMY.”
Gotuję, nie marnuję. Kuchnia ZERO WASTE po Polsku, Sylwia Majcher
Mama świetnie gotuje, ale zawsze wychodzi jakoś… za dużo? Może pora zapoznać mamę z trendem ZERO WASTE. Wyprowadźmy tę mądrą ideę poza modne knajpy! Z pomocą przychodzi Sylwia Majcher i jej książka kucharska „Gotuję, nie marnuję”. Można znaleźć w niej nie tylko fantastyczne przepisy, ale także przewodnik w planowaniu jadłospisu i układaniu listy zakupów tak, żeby ograniczyć kupowanie za dużej ilości jedzenia. To także zbiór bardzo praktyczny rad jak najlepiej przechowywać produkty spożywcze – co i jak mrozić, kisić, pasteryzować, suszyć i jak odczytywać datę ważności konkretnych pokarmów – aby tylko nie wyrzucać.
Dla mamy, która musi zadbać o cholesterol, ale jest to POZA JEJ ABSTRAKCJĄ
Tylko tofu, Amelia Wasiliev, tłum. Marta Komorowska
Kalafior to król, Leanne Kitchen, tłum. Marta Komorowska
Na świecie jest tyle maślanych bułeczek, które należy spróbować, tyle jajek z majonezem, które czekają na to, żeby je zjeść, tyle kotletów, które trzeba utłuc… Rok 2020 udowodnił nam, że nawet to, co wydaje się nieprawdopodobne, może się wydarzyć. Krok po kroku, każda zmiana jest możliwa, a Twoja mama może zostać wegetarianką. Trzeba tylko powoli sączyć jej tę ideę do głowy – najlepiej obrzucając ją książkami z kuchnią roślinną.
Po pierwsze „Kalafior to król” – bo kto raz upiecze kalafiora, ten nigdy więcej nie upiecze kurczaka. Po drugie „Tylko tofu” – tak, tofu jest pyszne, po prostu trzeba wiedzieć jak się do niego zabrać.
Dla mamy typu „nostalgiczna”
Taśmy rodzinne, Maciej Marcisz
Siadacie przy rodzinnym stole i zaczyna się – WSPOMINANIE. Jakimś trafem zawsze kończycie w latach 90-tych – jest w nich coś takiego, że wszyscy lubimy tam wracać. Możliwości wydawały się wtedy nieograniczone, wszystko świeciło feerią kolorów, kapitalizm wydawał się najlepszym pomysłem na świecie i nikt nie myślał o katastrofie klimatycznej. „Taśmy rodzinne” pozwalają na słodko-gorzką podróż w czasie. Opowieść o chłopaku, który nie do końca radzi sobie z dorosłością przeradza się w poruszającą sagę rodzinną. Kup od razu drugi egzemplarz dla siebie!
Kastor i Bez reszty, Wojtek Miłoszewski
A może mama lubi wspominać złote lata 90., ale bardziej kręci ją sensacja? W takim wypadku koniecznie postaw na serię Wojtka Miłoszewskiego. „Kastor” i „Bez reszty” przeniosą ją w czasy, kiedy Polska wyglądała jak serial w którym w każdym odcinku gra Bogusław Linda.
Dla mam, które od listopada pachną już piernikami
Wigilijne opowieści, praca zbiorowa
Gorąca gwiazdka, praca zbiorowa
I przemówiły ludzkim głosem, Jagna Kaczanowska
Twoja mama rozpoczyna Boże Narodzenie już w listopadzie? Wigilijne opowieści sprawią, że może świętować i cały rok. Nie dość, że te ciepłe opowieści automatycznie wprowadzają w świąteczny nastrój i sprawiają, że robi się ciepło na sercu, to jeszcze do każdego z opowiadań autor zaproponował przepis na święta. Idealne, żeby mama mogła wskoczyć pod ciepły koc i przez chwilę zapomnieć o bożym świecie. Z tego samego powodu możesz sprezentować jej „I przemówiły ludzkim głosem” Jagny Kaczanowskiej. A jeśli lubi i święta i „50 twarzy Greya” to postaw na Gorącą gwiazdkę.
Dla mam w nieustającym procesie urządzania i remontowania mieszkania
Mieszkaj po swojemu, Kasia Sojka
„Mieszkaj po swojemu” Kasi Sojki to w zasadzie jedyna książka o urządzaniu wnętrz jaką powinno się przeczytać. Dlaczego? Bo odpowiada na pytania, których nikt nigdy nie zadaje, a każdy powinien. Nie róbmy sobie nadziei, że zakończy to nieustający proces malowania ścian, przemeblowywania i triumfalnych powrotów z Ikei, ale chociaż będzie mniej przeklinania na nieróbstwo „specjalistów”.
Sęk w tym. Stolarka dla początkujących, Kasia Sawko
Nie, stolarka nie jest tylko dla mężczyzn. Tysiące sprzedanych egzemplarzy poprzedniej książki Kasi Sawko „Wióry lecą” udowadnia, że autorka jest w stanie zarazić pasją do majsterkowania dosłownie każdego. Jedyny problem może być taki, że tata będzie musiał odstąpić mamie połowę garażu. Może wtedy w końcu dowiemy się, co ojcowie robią tam całe weekendy???
Dla mam, które marzą o podróżach, ale jakoś nigdy nie mogą znaleźć czasu, a jak już pojadą to narzekają na polskie morze
Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce, Aleksandra Bogusławska
Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury, Aleksandra Klonowska-Szałek
Odetchnij od miasta. Podróże z dzieckiem, Tola Piotrowska
Niby to książki na wakacje, ale w sumie to wcale nie. Niby trzecia część jest dla mam z dziećmi, ale w zasadzie – dlaczego? Najpiękniejsze, często nieznane, miejsca w całej Polsce – z dala od zgiełku, często z dala od cywilizacji – idealne, żeby pojechać tam także zimą i patrzeć, siedząc przy kominku, przez okno, na prószący śnieg. Rozmarzyliśmy się….
Dla mamy, która pokochała „Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego (także dla mam, które lubią odpłynąć w lekturę i mam, które lubią czytać i mam, które czytają jedną książkę rocznie – po prostu to zawsze dobry wybór jeśli ktoś ma parę oczu)
Kwestia ceny, Zygmunt Miłoszewski
W zasadzie to może kup od razu drugą dla siebie? Mądra, poruszająca i pełna akcji nowa powieść jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy.
Dla mam przewracających oczami na teściową
Teściowe muszą zniknąć, Alek Rogoziński
Ok, tytuł chyba wystarczy? Jakby co, to od razu najlepiej kupić w serii, razem z drugą częścią Teściowie w tarapatach. Oczywiście to wszystko tak na żarty i z miłością. Po prostu dobrze wiemy, że ta miłość bywa trudna.
Dla mamy, która ogarnia social media. I dla tej, która nie ogarnia
Cykl Ukryta sieć: Cokolwiek wybierzesz, Kimkolwiek jesteś, Gdziekolwiek spojrzysz, Jakub Szamałek
Twoja mama siedzi 14 godzin dziennie na Facebooku i udostępnia memy z życzeniami smacznej kawusi? Mamy smutną wiadomość – jeśli chodzi o wpływ mediów społecznościowych na nasze życie, to ani Twoja mama, ani Ty, możecie nie wiedzieć co się dzieje. Jakub Szamałek jest programistą i scenarzystą gier komputerowych, dzięki czemu na temat nowych technologii wie więcej, niż by chciał. Cykl „Ukryta sieć” to wciągające thrillery, jednak świat, który jest w nich przedstawiony, jest całkowicie realny. Dla kogoś, kto martwi się kwestią bezpieczeństwa w sieci, to lektura konieczna – a szybka akcja i mocne osadzenie w rzeczywistości XXI wieku powodują, że po przeczytaniu tych powieści naprawdę trudno się otrząsnąć. Ale jeju, jak one wciągają!
Dla mamy koneserki literatury
Tkanki miękkie, Zyta Rudzka
Żywopłoty, Maria Karpińska
Krótka wycieczka na tamten świat, Juliusz Strachota
Twoja mama kocha Szczepana Twardocha bardziej niż Ciebie? Ech, skąd to znamy. Koniecznie spraw jej najnowszą powieść Zyty Rudzkiej „Tkanki miękkie”, a jeśli nie czytała jeszcze Krótkiej wymiany ognia, to warto to zmienić. Równie dobrymi pomysłami dla mamy-koneserki będą świetny debiut Marii Karpińskiej „Żywopłoty” lub „Krótka wycieczka na tamten świat” Juliusza Strachoty o zaskakujących rodzinnych tajemnicach i podróży w głąb siebie.
Dla każdej, po prostu każdej mamy
Tata nie ma siły, Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski
Nawet jeśli okres wychowywania dzieci Twoja mama ma już szczęśliwie dawno za sobą, na pewno chętnie powspomina, jak to było kiedy dostała halucynacji z niewyspania, odpowiadała na czterysta pytań dziennie, próbowała ukrywać owoce w czipsach i siebie w szafie, udawała radość z prezentów z rolki po papierze toaletowej i wmawiała Ci, że masz talent, nawet jeśli Twoja twórczość wzbudzała wątpliwości czy wszystko w Twojej głowie rozwija się prawidłowo. Ta książka zresztą to takie jedno wielkie „Dzię-ku-je-my” ze strony ojców dla mam. No i autorami są chłopaki z Klubu Komediowego, toteż można się popłakać ze śmiechu.
Emigracja, Edukacja, Malcolm XD
Twoja mama zainstalowała TikToka szybciej niż Ty, a kiedy ją odwiedzasz, wypytuje Cię o wszystkie najnowsze mody i nowinki? Sprezentuj jej jedną z książek Malcolma xD! Nikt tak dobrze nie czuje Polski Anno Domini 2020 jak Malcolm. To w końcu on jest autorem legendarnej pasty (Mój stary to fanatyk wędkarstwa. Pół mieszkania zajebane wędkami, najgorzej…) i dwóch książek – „Emigracja” i „Edukacja”. Zanim komuś je sprezentujecie – sami przeczytajcie.
Dla mamy, która uwielbia być na bieżąco
Chleb. Techniki wypieku, przepisy, wskazówki, Jeffrey Hamelman
A jeśli nie trafiliśmy w żaden z typów zawsze sprawdzi się książka CHLEB. Kompleksowy poradnik jak upiec w domu własny CHLEB to nieoczekiwany pandemiczny bestseller ostatnich miesięcy. Najlepsza wśród książek kucharskich poświęconych pieczeniu CHLEBA. Od prawie piętnastu lat znana na całym świecie jako „biblia CHLEBA”. Zawiera 140 przepisów, od bagietek, poprzez różne rodzaje pełnoziarnistego CHLEBA, po CHLEB z gruboziarnistej mąki pszennej, aż po włoskie pieczywo drożdżowe typu focaccia. Wychodzi na to, że pieczenie CHLEBA to nowe ulubione zajęcie Polaków.
I tak, nie znaleźliśmy synonimu do słowa CHLEB, ale dzięki temu tytuł książki zapadnie Wam w pamięć.
Wesołych Świąt. Pozdrówcie swoje mamy!
* Tekst opublikowany w ramach współpracy z Grupą Wydawniczą Foksal.