REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Jak powstała „Opowieść podręcznej”? Tego dowiecie się z dokumentu o Margaret Atwood, który trafił na HBO GO

Dokument „Margaret Atwood. Słowo to siła” światową premierę miał w zeszłym roku. Od kilku dni film możecie oglądać na HBO GO. To kompleksowa sylwetka jednej z najsłynniejszych pisarek naszych czasów.

04.03.2021
14:30
Kilka dni temu na HBO GO trafił film „Margaret Atwood. Słowo to siła”
REKLAMA
REKLAMA

W poradniku z 1952 roku proponowano wiele zawodów dla mężczyzn i tylko pięć dla kobiet. Pielęgniarka, nauczycielka, stewardessa lotnicza, sekretarka i instruktorka gospodarstwa domowego. Ten zawód wybrałam, jako najlepiej płatny. Byłam wyrachowana –

te nauki posłużyły Margaret Atwood głównie jako lekcje zapisane w różnych późniejszych tekstach. Gdy autorka zaczęła studia na Victoria College w Toronto, wiedziała już, że chce zostać profesjonalna pisarką. Choć nie przypuszczała, że osiągnie tak ogromną sławę.

Od kanadyjskiej głuszy do wykładów i przemów na najznakomitszych uczelniach i podróży po całym świecie. Życiorys Margaret Atwood do najłatwiejszym do pokazania na małym ekranie zapewne nie należy. Wciąż pełna energii, bardzo wyczulona na szczegóły i obdarzona niezwykłym poczuciem humoru pisarka zaprosiła dwójkę dokumentalistów, Nancy Lang i Petera Raymonta, do swojego świata.

margaret atwood słowo to siła

Ekipa towarzyszyła przez wiele miesięcy Margaret Atwood i jej partnerowi pisarzowi Graeme'owi Gibsonowi w podróżach po całym świecie w 80. roku życia pisarki. Ale nie tylko ten czas stał się kanwą ich opowieści – jest też o dzieciństwie, dorastaniu, czasach studiach i raczkującej dopiero karierze, która z czasem przerodziła się w jedną z największych karier pisarskich współczesności.

Margaret Atwood uchyla przed twórcami rąbka tajemnicy swojego warsztatu.

Dostarcza szczegółów technicznych, na przykład dotyczących organizacji pracy czy poszukiwania inspiracji. Nie są to jednak informacje, które śledzących karierę Atwood nie byłyby już znane. Jednak uporządkowanie ich w formie filmu dokumentalnego jest po prostu konieczną częścią składową medialnego portretu wielkiej pisarki. Pisarki, która oderwana od codziennego życia przecież nie jest.

O Atwood w dokumencie „Margaret Atwood. Słowo to siła” mówią jej przyjaciele, współpracownicy, między innymi wieloletnia agentka pisarska. Z ich opowieści wyłania się obraz zawsze czujnej, dowcipnej, zaangażowanej społecznie osoby. Choć Atwood nie lubi nazywać siebie aktywistką. Według niej aktywiści to osoby, które poświęcają danej sprawie całe swoje życie. A ona po prostu wypowiada się w różnych bliskich jej kwestiach i wspiera sprawy, w które sama wierzy.

Sama zaś Atwood wspomina najważniejsze momenty swojego życia.

Opowiada choćby o tym, jak powstała „Opowieść podręcznej”. O tym, jak zawarła w niej wydarzenia, które działy się naprawdę, gdzie w rzeczywistości znalazła inspiracje. Zaczęło się od pragnienia napisania dystopii, ale nie jak robiła to większość autorek i autorów, z perspektywy mężczyzny, tylko z perspektywy kobiety. Skończyło się na bardzo popularnej serialowej adaptacji, zaś podręczne i ich stroje stały się symbolem ucisku kobiet. Symbolem rozpoznawalnym na niemalże całym świecie.

Bogata biografia Margaret Atwood sprawia, że nie wszystkie wątki dotyczącej jej życia, a także tła jej działań, w tym społecznego czy politycznego, nie mogły wybrzmieć wystarczająco głośno. Jednak twórcy postarali się, by dokumentem oddać jak najpełniejszą sylwetkę autorki. Odpowiednio ważne miejsce zapewniając wątkowi jej wieloletniej relacji z Grae'mem Gibsonem, któremu zresztą film jest zadedykowany.

Film „Margaret Atwood. Słowo to siła” znajdziecie na HBO GO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA