„Lista Schindlera”, „Wybór Zofii”, „Syn Szawła” i inne filmy, które warto obejrzeć w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Dziś, tj. w poniedziałek 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. To dobra okazja, aby oddać cześć ofiarom najgorszej zbrodni, jaka kiedykolwiek miała miejsce na świecie i przeżyć chwilę zadumy nad tragicznymi wydarzeniami sprzed lat.
Powodem do takich rozważań mogą być dzieła kultury, który w różnorodny sposób podejmowały temat Zagłady. Wybraliśmy dla Was produkcje, które pozwolą przyjrzeć się tej niewyobrażalnej zbrodni.
Holokaust, miniserial
Miniserial „Holokaust” z 1978 roku to opowieść w odcinkach, przyglądająca się przebiegowi zdarzeń, które doprowadziły do masowej zagłady narodu żydowskiego. Produkcja w świetnej obsadzie (Meryl Streep, Rosemary Harris, Fritz Weaver) zaraz po swoje premierze wywołała szerokie dyskusje. Ostatecznie obraz zdobył dwa Złote Globy, w tym za Najlepszy Miniserial oraz pięć nagród Emmy (przy kolejnych siedmiu nominacjach). Mówi się też, że produkcja pomogła rozpropagować użycie terminu Holokaust na świecie.
Wybór Zofii
Adaptacja powieści Williama Styrona, wydanej w 1979 roku. Film opowiada o polskiej imigrantce, Zofii Zawistowskiej, która przyjeżdża w 1947 roku do Nowego Jorku. Kobiecie udało się uciec z obozu w Oświęcimiu i rozpocząć nowe życie w Ameryce. Przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć. Produkcja Alana J. Pakuli nominowana była do pięciu Oscarów i zapewniła Meryl Streep jej 2. w historii Oscara.
Zwycięzca 7 Oscarów, w tym dla Najlepszego Filmu i Najlepszego Reżysera. Opowieść historyczna, bazująca na książce Thomasa Keneally’ego „Arka Schindlera”, przygląda się życiu i misji Oskara Schindlera, którego działania przyczyniły się do uratowania tysięcy Żydów polskiego pochodzenia od zesłania do obozów zagłady. Uważany za jeden z najważniejszych filmów dotyczących Holokaustu.
Film dostępny w serwisie Chilli.
Życie jest piękne
Nagrodzony trzema Oscarami film włoskiego reżysera i aktora Roberto Benigniego, to historia ojca i syna, którzy trafiają do obozu zagłady. Najsłynniejszą sceną filmu jest ta, w której ojciec tłumaczy przerażonemu synowi zasady rządzące w nowym miejscu pobytu, celowo zmieniając wszystkie zasłyszane słowa, aby nie martwić go jeszcze bardziej. Przejmująca i wzruszająca historia, która podchodzi do tematu Zagłady z innej, mniej dramatycznej strony.
Film dostępny na platformie Amazon Prime Video oraz w serwisie Chilli.
Nagrodzony trzema Oscarami, jeden z najbardziej znanych filmów Romana Polaśnkiego, to dramatyczna opowieść o znakomitym polskim pianiście, Władysławie Szpilmanie, który próbuje przeżyć w okupowanej Warszawie. Przejmujący obraz wojennej rzeczywistości, w której człowiek żyje w ciągłym strachu.
Film dostępny (m.in) na TVP.vod.pl (za darmo).
Czarna Księga
Żydowska piosenkarka Rachel cudem unika śmierci z rąk Niemców. Udaje jej się przedostać na południe Holandii. Jesienią 1944 roku przyłącza się do holenderskiego ruchu oporu. Chcąc zyskać uznanie wśród dowodzących, przefarbuje włosy na blond i uwiedzie niemieckiego oficera. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której stawką jest ludzkie życie.
Chłopiec w pasiastej piżamie
Asa Butterfield w roli ośmioletniego chłopca, syna komendanta SS, który zaprzyjaźnia się z chłopcem, którego poznaje po drugiej stronie drutu kolczastego. Drutu, okalającego jeden z obozów zagłady. Przejmująca historia o horrorach wojny, widziana oczami najmłodszych.
Film dostępny w serwisie Chilli.
Lektor
Poruszający film, bazujący na powieści Bernharda Schlinka o tym samym tytule. Historia pewnego burzliwego romansu, między młodym chłopakiem, a starszą kobietą, który z dnia na dzień zostaje przerwany w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy lata później odbywa się proces nazistowskich zbrodniarzy, w jednej z oskarżonych młody mężczyzna poznaje dawną ukochaną. Targają nim sprzeczne emocje.
Film dostępny w serwisie Ipla.tv.
Głośny film Agnieszki Holland, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Bazująca na prawdziwych wydarzeniach opowieść o drobnym złodziejaszku ze Lwowa, który pomaga grupce Żydów z getta ukrywać się w kanałach. Film porusza przede wszystkim bliskością ze swoimi bohaterami oraz niemal klaustrofobicznym sposobem kręcenia.
Film dostępny (m.in) na platformie Netflix.
Syn Szawła
Poruszający film węgierskiego reżysera László Nemesa, który dosłownie wrzuca nas w horror obozowej rzeczywistości. Nakręcony na jednym ujęciu obraz podąża za głównym bohaterem (znakomity Géza Röhrig), gdy ten przemierza przez obóz w Auschwitz, aby znaleźć miejsce dla godnego pochówku chłopaka, w którym widzi swojego syna. Przejmujący humanistyczny obraz wojny, który wykorzystuje sposób filmowania do oddania natłoku emocji, kotłujących się w ludziach w tragicznych warunkach. Oscar i Złoty Glob dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.
Bazująca na prawdziwych wydarzeniach oraz książce Deborah Lipstadt opowieść o procesie sądowym wytoczonym mężczyźnie, który napisał książkę, negującą, że Holokaust miał w ogóle kiedykolwiek miejsce. Wciągający i poruszający dramat sądowy, pokazujący walkę o ochronę pamięci i godności ofiar Zagłady.