Jeśli obejrzeliście już Altered Carbon, to pewnie zastanawiacie się pewnie: o czym mógłby opowiedzieć 2. sezon serialu? Bazując na książkowej wiedzy, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Uwaga, tekst zawiera spoilery z serialu Altered Carbon.
Gdyby pierwszy sezon był dokładnym odwzorowaniem historii opowiedzianej w książce, bez problemu mógłbym wam streścić drugi i trzeci sezon. Tak się jednak nie stało, więc mogę tylko się domyślać, że kolejne dwie książki z trylogii o Kovacsu zostaną potraktowane tak samo - jako luźna inspiracja kolejnych sezonów serialu. Czego możemy się po nich spodziewać?
Kovacs opuści Bay City.
A jeśli dobrze pójdzie, to główny bohater odwiedzi też inne planety. Drugi tom trylogii zaczyna się na przykład na orbicie odległej kolonii Sanction IV. Kovacs pojawia się tam w roli najemnika, walczącego w kampanii przeciwko lokalnemu rządowi. Nasz bohater bardzo szybko jednak stwierdza, że ma ciekawsze rzeczy do roboty i zamiast brać udział w bitwach, dezerteruje, żeby zająć się poszukiwaniami tajemniczego marsjańskiego statku. Nie jestem pewien, czy ten scenariusz sprawdziłby się w formie serialu.
Inną opcją jest przeskok do trzeciej książki, w której Kovacs wraca do domu, czyli na Świat Harlana. Moim zdaniem jest to o wiele bardziej prawdopodobne. W trzecim tomie pojawia się bowiem postać Quellcristy Falconer, która dość często pojawiała się w pierwszym sezonie serialu. Ostatnia część trylogii ma też bardziej "serialową" fabułę.
Joel Kinnaman ustąpi miejsca nowemu aktorowi?
Joel Kinnaman to powłoka partnera Kirstin Ortegi - Rykera. Ryker, jak pewnie pamiętacie, musiał rozstać się ze swoim ciałem na skutek fałszywych oskarżeń, przez które trafił do więzienia. Kovacs oczyścił go z zarzutów, więc domyślam się, że powłoka powróci do jej prawowitego właściciela. Tak przynajmniej wynikałoby z fabuły. Netflix może bowiem równie dobrze stwierdzić, że Kovacs polubił swoje nowe ciało tak bardzo, że przed wyruszeniem w dalszą drogę poprosił o jego sklonowanie. Fabuła to jedno, znany i lubiany aktor w tytułowej roli to drugie.
Poznamy Marsjan
W uniwersum Modyfikowanego Węgla, ludzkość skolonizowała planety poza Układem Słonecznym dzięki odkrytym na Marsie mapom gwiezdnym, pozostawionym tam przez obcą cywilizację. Nazywamy ich Marsjanami, ponieważ na Czerwonej Planecie po raz pierwszy odkryliśmy pozostałości po nich. W drugiej części trylogii, której fabuła oscyluje wokół poszukiwań marsjańskiego statku, dowiadujemy się więcej o ich sposobie myślenia i kulturze. Moim zdaniem jest to na tyle ciekawy wątek, że warto, żeby pojawił się w kolejnych sezonach serialu.
Quell powróci z zaświatów
Reileen wspomina w pierwszym sezonie o tym, że udało jej się wykonać kopię zapasową świadomości Quellcristy. Może poszukiwania tej kopii staną się głównym wątkiem drugiego sezonu? Ma to sens. Kovacs był w niej w końcu zakochany. Poza tym umówmy się, po rozwiązaniu zagadki śmierci Bancrofta emisariusz nie ma zbyt wiele do roboty. Poszukiwanie swojej utraconej miłości brzmi jak sensowny plan.
Więcej akcji, mniej kryminału w stylu noire
Jeśli po obejrzeniu serialu sięgnęliście po książki, możecie się zdziwić, że po pierwszym tomie utrzymanym w detektywistycznym stylu, w kolejnych częściach klimat ulega dość mocnej zmianie. Wojna, statki kosmiczne, rebelie, dużo strzelania - Richard Morgan musiał widocznie stwierdzić, że kryminały lepiej zostawić Szwedom. Zastanawiam się tylko, czy Netflix dysponuje odpowiednio wysokim budżetem, żeby ta zmiana się udała.
Na razie jednak nie wiadomo, czy kolejny sezon w ogóle powstanie
A jeśli powstanie, to jego scenariusz może obrać zupełnie nowy, niezwiązany z książkami kierunek. Pozostają też kwestie "realnego świata" - fabularnie Kovacs nie ma żadnych powodów, dla których miałby pozostać w ciele Rykera. Ale w świecie rzeczywistym, dobrze jest mieć takiego Joela Kinnamana w obsadzie. Na razie jednak poczekajmy, aż Netflix oficjalnie zapowie kolejny sezon.