REKLAMA

Co warto przeczytać, czyli najciekawsze książkowe premiery ostatnich tygodni

Obrodziło w ostatnich tygodniach ciekawymi i głośnymi premierami literackimi. W dzisiejszym zestawieniu znalazły się między innymi reportaż obwołany "najważniejszą książką XXI stulecia", najlepszą powieść francuską 2015 roku i nową publikację jednego z najbardziej utalentowanych polskich dziennikarzy. A to nawet nie połowa tego, co dla was przygotowaliśmy.

co warto przeczytać
REKLAMA
REKLAMA

Księga zachwytów, Filip Springer

księga zachwytów class="wp-image-67712"

„Księga zachwytów” to swoisty przewodnik po tym, co w polskiej architekturze modernistycznej dobre i godne uwagi. Flipowi Springerowi, autorowi między innymi "Wanny z kolumnadą", "13 pięter" i "Źle urodzonych", udało się znaleźć przeszło sto wspaniałych obiektów, które opisał na łamach książki. Tytuł ten miał ambicje być także opowieścią o historii, naszym poczuciu estetyki, myśleniu o przestrzeni oraz guście - czy mu się to udało, możecie przeczytać w naszej recenzji.

Głód, Martín Caparrós

caparros class="wp-image-67715"

Definitywnie najgłośniejsza premiera ostatnich tygodni, a może i miesięcy. Reportaż totalny, w którym drobiazgowo opisany został problem głodu na świecie - jego przyczyn i skutków. Choć to książka świetnie napisana, która pomimo imponującej objętości nie nuży ani przez chwilę, lektura "Głodu" jest trudna i przygnębiająca. Caparrós unika szafowania ludzkim cierpieniem, ale przedstawiając suche fakty zmusza czytelnika do przemyślenia wielu spraw, które tak chętnie spychane są na margines świadomości; do kontestacji rzeczywistości.

Broda zalana krwią, Daniel Galera

broda zalana krwią class="wp-image-67719"

Obsypana nagrodami powieść Daniela Galera, uznawanego za jednego z najzdolniejszych autorów południowoamerykańskich młodego pokolenia. Cierpiący na prozopagnozję, rzadką chorobę uniemożliwiającą rozpoznawanie twarzy, młody chłopak po śmierci ojca wyjeżdża do małego brazylijskiego miasta na wybrzeżu, by odszukać ślady swojego dziadka, który rzekomo utonął tutaj wiele lat wcześniej. Z niejasnych powodów nikt nie chce mu w tym pomóc. "Broda zalana krwią" to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i granicach przebaczenia.

Wykluczeni, Artur Domosławski

wykluczeni class="wp-image-67713"

Nowa książka Artura Domosławskiego, słynnego ucznia i biografa Ryszarda Kapuścińskiego, to zbiór opowieści o przemocy - rozumianej bardzo szeroko - dokonywanej przez silnych na słabych, składających się na ambitną i głęboką panoramę losów ludzi, ludów i społeczności "zbędnych". Niepotrzebnych, przegranych, biednych. Dyskryminowanych, upokarzanych, wyzyskiwanych a czasem eksterminowanych. Żyjących na tym samym świecie, co my, często bliżej, niż mogłoby się wydawać. Ludzi, którzy kiedyś mogą zechcieć zemścić się na wyrządzone im krzywdy.

Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje, Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

zabić smoka class="wp-image-67720"

Rewolucja to - według Wikipedii - "znacząca zmiana, która zazwyczaj zachodzi w stosunkowo krótkim okresie". Rewolucje na Ukrainie zdają się jednak przeczyć tej definicji, czego dowodzi Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz w "Zabić smoka". Bohaterowie jej reportażu każdego dnia budzą się w tej samej rzeczywistości, rządzonej prawem siły, choć kolejni prezydenci, politycy i lokalni watażkowie odchodzą w niebyt, z władzą nie da się wygrać. Nie można bowiem zabić smoka, bo ten, kto go zabił, sam staje się smokiem.

Pieśń koguta, Viktor Fischl

piesn-koguta-188x300 class="wp-image-67721"

Skromnych rozmiarów "Pieśń koguta" jest książką, której oś narracyjną stanowi spór wiejskiego lekarza, stojącego u progu śmierci, zgorzkniałego i ciężko doświadczonego, z jego alter ego, kogutem Pedro - entuzjastycznie nastawionym do życia, pełnym werwy i energii. Mądra, ciepła i pełna zadumy oraz melancholii opowieść o poszukiwaniu sensu.

Duchy z głębin Bałtyku, Marcin Jamkowski

duchy_z_glebin_baltyku class="wp-image-67717"

Historia o trzech niemieckich statkach – "Wilhelm Gustloff", "Goya" i "Steuben" – storpedowanych przez Rosjan na Bałtyku w ostatnich miesiącach II wojny, na pokładach których znajdowały się dziesiątki tysięcy ludzi: żołnierze, urzędnicy i cywile. Książka Jamkowskiego, redaktora polskiej wersji „National Geographic”, opowiada o tych dramatycznych wydarzeniach, a także relacjonuje przebieg wyprawy, jaką zorganizował na wrak "Steubena".

Vernon Subutex, Virginie Despentes

Vernon Subute class="wp-image-67714"

Nowa, otwierająca trylogię, powieść Virginie Despentes, odważnej i bezkompromisowej francuskiej pisarki, to satyryczny obraz współczesnego Paryża i jego mieszkańców, który swoje odzwierciedlenie znajdzie też w wielu innych miastach, także poza Francją. Główny bohater, Vernon Subute, zostaje wyrzucony na bruk, a z całego jego dobytku pozostaje mu jedynie walizka, budząca niezdrowe zainteresowanie niektórych osób. Pozbawiony domu tuła się po bliższych i dalszych znajomych, pod postaciami których autorka ukryła archetypy wielu typowych mieszczan. Obrywa się każdemu. Tobie pewnie też.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA