Tajemnicze zbrodnie, zagadkowe śledztwa i ukryte tropy, czyli najlepsze książki kryminalne 2022 roku
Koniec roku tuż-tuż, a zatem czas na książkowe podsumowanie tytułów kryminalnych. Rok 2022 obfitował w książki, które jeszcze długo będą zajmowały swoje miejsca na empikowych półkach. I warto się z nimi zapoznać, bo niektóre rozpoczynały, kontynuowały lub kończyły najlepsze kryminalne serie.
Polacy, jeśli już sięgają po książkę, to z reguły wybierają tę z gatunku sensacyjno-kryminalnego. I w zasadzie nic w tym dziwnego - makabryczne morderstwo i mroczna tajemnica to hasła, które dobrze się sprzedają.
Sęk w tym, żeby uknuć zbrodnię doskonałą, odpowiednio poprowadzić wątki i wyprowadzić czytelnika w pole. Kto w 2022 roku zrobił to najlepiej?
Najlepsze książki kryminalne 2022 roku
"Długa noc" - Wojciech Chmielarz
Ostatni tom z cyklu z komisarzem Jakubem Mortką - "Cienie" – ukazał się w 2018 roku. Wtedy Wojciech Chmielarz zapewnił, że nie żegna się jeszcze z głównym bohaterem i na szczęście słowa dotrzymał. Po czterech latach autor powrócił z szóstą już częścią serii - "Długa noc".
Wielowątkowa historia skupia się na świadku morderstwa, który w Komendzie Stołecznej Policji oczekuje na przesłuchanie, młodej dziewczynie, która, chcąc utrzymać siebie i małego syna, zostaje zmuszona, by wyjść na ulicę, oraz na mężczyźnie w białym, terenowym samochodzie, który tej nocy zabije tak wiele osób, ile tylko zdoła. Śledztwo oczywiście poprowadzi komisarz Jakub Mortka.
"Wiatrołomy" - Robert Małecki
Robert Małecki tchnął życie w komisarza Bernarda Grossa, który prowadził śledztwa w "Skazie", "Wadzie" oraz "Zadrze". Wykreował także Marka Benera - dziennikarza zaangażowanego w rozwiązywanie kryminalnych zagadek w książkach "Najgorsze dopiero najedzie", "Porzuć swój strach" oraz "Koszmary zasną ostatnie".
W tym roku Robert Małecki powrócił z nową serią, w której policjanci z Archiwum X - komisarz Maria Herman i jej zawodowy partner Olgierd Borewicz - poprowadzą śledztwo w sprawie porwania dwumiesięcznego Filipa Witberga, którego po niemal trzydziestu latach wciąż nie udało się odnaleźć. Czy Herman i Borewicz zdołają rozwikłać zagadkę z lat dziewięćdziesiątych?
"Krwawy księżyc" - Jo Nesbo
Swój wielki comeback po trzech latach zaliczył również Jo Nesbo, mistrz skandynawskiego kryminału, a wraz z nim komisarz Harry Hole. W trzynastym tomie Hole, chcąc ocalić życie Lucille, przyjaciółki z Los Angeles, wraca do rodzinnego Oslo. Zatrudniony jako prywatny detektyw będzie musiał rozwikłać sprawę morderstwa dwóch młodych dziewczyn, a tym samym udowodnić niewinność swojego klienta, który jest w stanie spłacić dług Lucille. Harry ponownie spotka się ze dawnymi przyjaciółmi, jednak prześladować go również będą demony z przeszłości.
"Plac Senacki 6 PM" - Vincent V. Sewerski
Vincent V. Sewerski, były oficer polskiego wywiadu, ma na swoim koncie cztery tomy z cyklu "Nielegalni" i trzy części z serii "Zamęt", które mocno skupiają się na tajnikach działania służb szpiegowskich.
Jego najnowszy thriller opowiada historię narodzin imperium Putina, a osadzony jest w październiku 1990 roku, gdy w ZSRR władzę sprawuje Michaił Gorbaczow. Gdy ten zapowiada koniec zimnej wojny, do akcji wkraczają Amerykanie i Brytyjczycy, rozpoczynając tym samym niebezpieczną grę wywiadów.
"Motel Sun Down" - Simone St. James
Z twórczością Simone St. James warto się zapoznać, bo oceny i zdobyte nagrody mówią same za siebie, a jej najnowsza książka stała się bestsellerem New York Timesa.
Carly Kirk zatrudnia się jako nocna recepcjonistka w tytułowym motelu Sun Down, aby poznać okoliczności zaginięcia jej cioci, która również pracowała na tym samym stanowisku w 1982 roku. Dziewczyna, podobnie, jak jej ciocia, odkrywa, że hotel skrywa swoje mroczne tajemnice, z którymi Carly będzie musiała się zmierzyć.
"Bagno" - Przemysław Piotrowski
"Bagno" to piąty tom z cyklu z Igorem Brudnym, dlatego zanim zabierzecie się za lekturę, warto nadrobić trzy pierwsze części serii autorstwa Przemysława Piotrowskiego - "Piętno", "Sforę" i "Cheruba", ale przede wszystkim "Zarazę", która w kategorii kryminał sensacja/thriller w plebiscycie 2021 roku Lubimy Czytać zdobyła pierwsze miejsce.
Igora Brudnego wciąż nie opuszczają demony z przeszłości. Dlatego, kiedy okazuje się, że ciało mężczyzny, który został zamordowany podczas transmisji na żywo znalezione zostaje na terenie dawnego, dobrze znanego Brudnemu, sierocińca sióstr hieronimek, komisarz zostaje poproszony o pomoc w śledztwie.
"Szczęśliwego Nowego Roku" - Malin Stehn
Kolejny tytuł o korzeniach skandynawskich, tym razem autorstwa Szwedki Malin Stehn, opowiada historię zaginięcia nastoletniej Jennifer. W tym samym czasie jej matka Lollo wraz z przyjaciółkami - Niną i Maleną - jak co roku od czasów studiów witają razem Nowy Rok. Gdy rozpoczynają się poszukiwania dziewczyny, na jaw wychodzą głęboko skrywane sekrety rodziny. Kto tak naprawdę stoi za zaginięciem nastolatki?
"Niech to usłyszą" - Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek
Gdy autorzy kryminałów łączą siły i piszą książkę w duecie, to można liczyć na coś dobrego. I mimo że "Niech to usłyszą" posiada parę niedociągnięć, to zarówno Wojciech Chmielarz, jak i Jakub Ćwiek wykonali kawał dobrej, kryminalnej roboty.
Sławna piosenkarka Maggie zostaje uprowadzona. O porwaniu cała Polska dowiaduje się, kiedy podczas jednej z audycji do radia dodzwania się Maggie, która domaga się, by jej porywacz został dopuszczony na antenę. W przeciwnym wypadku zostanie zamordowana. Dziennikarskie śledztwo rozpoczynają reporterka radia, Edyta, oraz Artur - autor kryminalnych podkastów.
"Kołysanka" - Maciej Siembieda
Na kolejny tom z cyklu z Jakubem Kanią na szczęście nie trzeba było zbyt długo czekać. Tym razem bohater kryminałów Macieja Siembiedy trafia do Grodkowa, gdzie swoje tajemnice skrywa Iwona Kern, radna sejmiku wojewódzkiego. Dotknie też zagadkowego pobytu Arama Chaczaturiana, światowej sławy kompozytora, na Śląsku Opolskim, będzie świadkiem tego, jak połączą się losy porzuconej czterolatki Joanny Gryzik oraz Karola Goduli, oszpeconego odludka. I co najważniejsze - odkryje "tajemniczą melodię", którą nie tylko on próbuje odnaleźć.
"Zagubiony" - Simon Beckett
Simon Beckett, autor cyklu z doktorem Davidem Hunterem, powraca z nową serią i nowym bohaterem.
Życie sierżanta Jonaha Colley’a legło w gruzach, gdy na Nabrzeżu Rzeźników zaginął jego czteroletni synek. Wtedy też po raz ostatni rozmawiał ze swoim przyjacielem Gavinem, który również brał udział w poszukiwaniach, dlatego gdy ten niespodziewanie spanikowany dzwoni do Colley’a i prosi, by sierżant przyjechał na Nabrzeże Rzeźników, Jonah pojawia się na miejscu. Tam nie widzi jednak przyjaciela. Słyszy jedynie dźwięk dzwoniącej komórki, który obija się o ściany pustego magazynu.