Narrenturm Sapkowskiego - mistrz wśród audiobooków
w 2002 roku Andrzej Sapkowski publikując Narrenturm dał początek Trylogii husyckiej. Ta, choć mniej znana, niż Wiedźmin, zdobyła pokaźne grono oddanych czytelników. Ku ich radości, przypomniała o sobie kilka lat później - tym razem w formie audiobooka.
Wśród setek dostępnych książek, których treści zostały nagrane, Narrenturm jawi się jako wszechpotężny audiobookowy hegemon. Najczęściej słuchacze mogą cieszyć się tekstem prezentowanym przez jedną osobę, sporadycznie dwie, a bardzo rzadko przez kilka, kilkanaście. W przypadku dzieła Sapkowskiego, podziwiać można umiejętności aktorskie 112 osób. A na tym nie kończy się wyjątkowość produkcji.
Wyreżyserowane przez Janusza Kukułę nagranie zostało wzbogacone o muzykę i pieśni skomponowane specjalnie na tę okazję. Także lektorów wybierano nieprzypadkowo: Marian Opania, Magdalena Różczka, Anna Dereszowska, Artur Barciś - a to zaledwie kilkoro członków jakże licznej i zacnej obsady. Efektowną całością można rozkoszować się przez 1500 minut (25 godzin). Dużo dłużej, jeśli zdecydujecie się do niej wracać.
Audiobook Narrenturm nie bez powodu nazywany jest megaprodukcją. Znacznie bliżej mu do teatru zamkniętego w pliku audio, niż do standardowego słuchowiska. Jego siła artystycznego oddziaływania jest znacznie większa, niż w przypadku produkcji, tworzonych przy mniejszym nakładzie środków. Wielość efektów specjalnych sprawia, że pożądane obrazy pojawiają się w wyobraźni z jeszcze większą łatwością.
Po powieść Sapkowskiego w wersji mówionej zdecydowanie warto sięgnąć. Jednakże warto zrobić to w chwili spokoju i wytchnienia, z możliwością pełnego oddania się dźwiękom, nasycenia słowną ucztą. Zatłoczone środki komunikacji miejskiej, kipiące wściekłością kolejki, hałaśliwe ulice, czy też towarzystwo w ogóle, mają bardzo duży potencjał do odzierania średniowieczego klimatu z magii.
Audiobook Narrenturm dziś do nabycia w minimalnie obniżonej cenie: 36,01 zł.