Sterowanie za pomocą gałek ocznych i aplikacja do umawiania się na lunch. To tylko niektóre owoce Netflix Hack Day
Niech nikt nie mówi, że w Netfliksie nie ma miejsca na kreatywność - pomyśleli szefowie serwisu i powołali do życia Netflix Hack Day. W najnowszej edycji maratonu programistycznego pracownicy firmy stworzyli m.in. wersję aplikacji, którą można sterować ruchami gałek ocznych.
Netflix Hack Day to odbywający się cyklicznie maraton, podczas którego pracownicy firmy mogą w czasie pracy zajmować się najbardziej szalonymi, ciekawymi i niekomercyjnymi projektami, jakie tylko wpadną im do głów. W ramach poprzedniej edycji część pracowników postanowiła choćby rozpocząć emisję Netfliksa w przestrzeni kosmicznej.
Nie wszystkie projekty muszą być aż tak ambitne. Netflix Hack Day to przede wszystkim sposób na zwiększanie kreatywności zespołu i danie pracownikom nietypowego odpoczynku od zwykłej pracy. Jesienna wersja wydarzenia przyniosła choćby aplikację Jump the Shark. Można dzięki niej opuszczać nudne fragmenty fabularne w Sharknado i przejść bezpośrednio do krwawych ataków latających rekinów. Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek faktycznie potrzebował tego typu udogodnienia. Ale część przyjemności inicjatywy Netfliksa właśnie na tym polega.
Co nie oznacza, że Netflix Hack Day nie przyniósł żadnych pożytecznych nowości. Najnowszą z nich jest Eye Nav.
Dzięki użyciu technologii ARKit Apple'a, za pomocą której identyfikowana jest twarz użytkownika iPhone'a i zhakowaniu aplikacji Netfliksa na iOS, udało się stworzyć wersję, którą można sterować za pomocą ruchu gałek ocznych. System śledzi ich położenie. Kiedy użytkownik wpatruje się przez dłuższą chwilę w dany punkt, aplikacja interpretuje to jako naciśnięcie przycisku. Wyjście z okna wymaga pokazania języka. Może się to w przyszłości okazać świetnym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych, które mają problem z używaniem ekranów dotykowych. Jak podaje portal Variety, za Eye Nav odpowiada zespół w składzie Ben Hands, John Fox, Steve Henderson. Twórcy nowej wersji Netfliksa na iOS wyrazili nadzieję, że kiedyś dołączy do oficjalnie dostępnych aplikacji.
Innym pożytecznym projektem zaprezentowanym podczas dziewiątego Netflix Hack Day jest tzw. Lunchbot. To aplikacja na Slacka, która zaprasza codziennie losową grupę pracowników firmy, żeby spotkali się na lunchu. Zawczasu sprawdzi jednak w ich kalendarzach, czy wybrani pracownicy mają akurat wolne.