REKLAMA

Maria Joan Hyland, australijska powieściopisarka, zadebiutowała książką zatytułowaną "How the Light Gets In", która kandydowała do miana najlepszego pisarskiego debiutu, jak i kilku innych prestiżowych nagród. Teraz, w 2008 roku, Hyland wraca z nową powieścią - "Odzyskanym".

Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Głównym bohater powieści to John Egan, jedenastoletni Irlandczyk. Chłopiec jest bardzo wysoki jak na swój wiek, zaczął wcześnie dojrzewać. Jednak to nie wzrost jest powodem jego niezwykłości. John posiada pewną niesamowitą umiejętność - wie, gdy ktoś go okłamuje. Początkowo wydawać by się mogło, że to wspaniały dar, później jednak stare porzekadło "lepiej nie wiedzieć zbyt wiele" znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

REKLAMA

Młody Egan żyje z rodzicami i babcią w irlandzkiej wiosce Gorey. John szlifuje swój talent w codziennych relacjach z bliskimi. Swoje spostrzeżenia zapisuje w książce, którą nazwał "Kłamlogiem". Trafiają do niej zarówno zapiski dotyczące zmian w mimice członków rodziny podczas mijania się z prawdą, jak i to, co John czuje, gdy jest okłamywany.

Młody Irlandczyk w wolnych chwilach czytuje różne wydania Księgi Rekordów Guinessa. Ma nadzieję, że kiedyś - za sprawą swojej umiejętności - jego nazwisko zostanie zapisane na jej kartach. Czas płynie, kolejne strony "Kłamlogu" są zapełniane notatkami, John doskonali swój talent. Tymczasem w jego kochającej się rodzinie dochodzi do konfliktu. Babka chłopca kłóci się z jego ojcem, padają ostre słowa, po czym seniorka rodu wyrzuca swego syna razem z żoną i dzieckiem z domu. Po krótkim pobycie u wujostwa, Eganowie przeprowadzili się do mieszkania komunalnego w Dublinie. Dla Johna jest to szok. Z przytulnego, wiejskiego domu, w którym co prawda dochodziło czasem do różnych spięć, trafia do zaniedbanego budynku, a po osiedlu grasują młodociani chuligani. Teraz okazuje się, jak jego rodzina jest krucha. Jedyne, na co może liczyć chłopiec, to jego dar wykrywania kłamstw.

Bohaterowie powieści są skonstruowani w bardzo dobry sposób, autorka dba o ich głębię psychologiczną i realizm. Każdy ma jakieś wady, obawy, dobrze zarysowany charakter. Mimo że rodzice kochają Johna, sami nie darzą się ogromnym uczuciem, ich miłość przemieniła się w rutynę. W szkole, do której uczęszcza chłopiec, nowa uczennica wyśmiewa go, zaś najlepszy przyjaciel odwraca się od bohatera.

Najważniejszym i zarazem najciekawszym elementem powieści są uczucia oraz bogate opisy przeżyć głównego bohatera. By to podkreślić, autorka posłużyła się narracją pierwszoosobową - wszystkie wydarzenia poznajemy z punktu widzenia Johna. Chłopiec przebywa w różnych - nierzadko skrajnych - środowiskach. Wiejski dom, w którym bohater mieszka wraz z kochającą matką, niezdarnym ojcem oraz despotyczną babcią. Szkoła, w której jest wyszydzany, a tylko jeden nauczyciel staje w jego obronie. Wrogie, obskurne osiedle - to tu jego silny emocjonalny związek z matką zaczyna się kruszyć. Ponadto w Johnie tkwi zarówno wiele miłości i dobroci, jak i tłumionego gniewu. Autorka doskonale to wszystko przedstawiła.

REKLAMA

Książka została napisana prostym językiem, więc nie znajdziemy tu bogatych opisów - czytelnik wszystko poznaje poprzez wydarzenia. Powieść trzyma się dość utartej kompozycji, więc dziwi mnie, jakim cudem znalazło się w niej tyle chaosu. Wiele wątków nie zostało dokończonych, inne urywają się, zanim tak naprawdę zdążą się rozwinąć. Główny bohater raz myśli jak nastolatek, innym razem jak dziecko, czasem zaś wydaje się, że jest to osoba dorosła.

"Odzyskany" jest powieścią o miłości, marzeniach, gniewie. Autorka skonstruowała wyrazistych, realistycznych bohaterów, jednakże problemy sprawił jej John Egan, który jest stworzony dość niekonsekwentnie i chaotycznie. Mimo topowieść doskonale oddaje ludzką głębię psychologiczną. Książka nie spodoba się fanom akcji czy fantasy, natomiast osobom, które lubią tego typu powieści, niewątpliwie przypadnie do gustu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA