Oscarowe filmy – sprawdzamy, gdzie obejrzeć zwycięskie i nominowane produkcje. Niektóre z nich zobaczysz na Netfliksie
Amerykańska Akademia Filmowa po raz 92. rozdała Oscary. W tym roku mamy ogromne szczęście – wszystkie filmy nominowane w najważniejszych kategoriach mieliśmy szansę zobaczyć już w polskich kinach (niektóre na festiwalach czy pokazach przedpremierowych) oraz w innych legalnych źródłach.
Specjalnie dla was sprawdzamy, gdzie wciąż możemy zobaczyć oscarowe hity.
Oscarowe filmy – gdzie obejrzeć?
Zwycięzcy
Zwycięzca w kategoriach: Najlepszy Film, Reżyser, Scenariusz Oryginalny i Film Międzynarodowy.
Główny zwycięzca Oscarowej gali. „Parasite” w reżyserii Bong-joon Ho to intrygująca produkcja, mieszająca gatunki – od komedii po thriller i w porywający sposób opowiadająca o nierównościach społecznych. Zaskakująca i uniwersalna historia, która przypadła do gustu szerokiemu gronu odbiorców.
Film wciąż grany jest w polskich kinach. W tym także – w wybranych salach – w specjalnej czarno-białej wersji, przygotowanej przez samego reżysera.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategoriach: Najlepsze Zdjęcia, Efekty Specjalne i Dźwięk.
Horror wojny, ukazany w bardzo immersyjny, ludzki sposób. Sam Mendes i operator Roger Deakins dosłownie wrzucają widza w wir akcji, przygiągając go historią dwóch żołnierzy, wyruszających z trudną misją. Kamera na niemal nieprzerwanym ujęciu rejestruje przebieg ich wyprawy, przyglądając się ile dramatycznych sytuacji może przydarzyć się pojedynczego dnia na froncie.
Film wciąż w kinach.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategoriach: Najlpszy Aktor, Najlepsza Muzyka.
„Joker”, czyli wariacja na temat początków jednego z najsłynniejszych przeciwników Batmana. I co niezwykle ciekawe – drugi aktorski Oscar za tę rolę w ostatnich latach. Joaquin Phoenix otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, po tym jak kilka lat temu Heath Ledger został uhonorowany pośmiertnym laurem dla najlepszego występu na drugim planie.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategoriach: Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza Scenografia.
Quentin Tarantino i list miłosny do Hollywood końca lat 60. Opowieść o dwóch przyjaciołach – aktorze i kaskaderze, którzy prowadzą dość ułożone życie na wzgórzach Hollywood. Tarantino przygląda się jak bardzo filmowy świat różni się od ich codziennej rzeczywistości i jak szalona atmosfera Miasta Aniołów wpływa na ich życie.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategoriach: Najlepszy Montaż, Najlepszy Montaż Dźwięku.
Rozpędzona opowieść, przyglądająca się przygotowaniom firmy Ford do wzięcia udziału w słynnym, dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans. Christian Bale wcielił się w kierowcę rajdowego, który ma zapewnić marce 1. miejsce w prestiżowym rajdzie. Film przyciąga przede wszystkim świetnym aktorstwem oraz niezwykle szybkim tempem wydarzeń, uwypuklonym dynamicznym montażem, który dosłownie wrzuca nas w wir akcji.
Film wciąż w kinach.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategorii: Najlepsza Aktorka.
Renee Zellweger jako Judy Garland w filmie biograficznym, który zestawia początki amerykańskiej aktorki i piosenkarki z ostatnią trasą koncertową, wieńczącą jej wieloletnią karierę. Ciekawy portret nietuzinkowej osobowości, przyglądający się, jak życie w blasku reflektorów od najmłodszych lat wpłynęło na dalsze życie i wybory artystyczne utalentowanej kobiety.
Film wciąż w kinach.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategorii: Najlepsza Aktorka Drugoplanowa.
Scarlett Johansson, Adam Driver i nagrodzona statuetką dla najlepszej aktorki drugoplanowej Laura Dern w opowieści o komplikacjach związanych z rozwodem. Piękny, poruszający film, który w dużym detalu i z niezwykłą celnością przygląda się nie tylko absurdom świata prawniczego, ale przede wszystkim oddziaływaniu wydarzeń na psychikę bohaterów.
Film dostępny na platformie streamingowej Netflix.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategorii: Najlepszy Scenariusz Adaptowany.
Taika Waititi jako Adolf Hitler w filmie, który przygląda się wojnie oczami dziesięciolatka. Gdy mały Jojo odkrywa w swoim domu wielką tajemnicę, świat jego wartości zostaje wywrócony do góry nogami. „Jojo Rabbit” to wciągająca opowieść o rodzeniu się ludzkiej empatii. Film powstał na podstawie powieści „Niebo na uwięzi” Christiny Leunens.
Film wciąż w kinach.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategorii: Najlepszy Film Animowany.
4. część uznanej serii animacji, opowiadających o dziecięcych zabawkach, które pod nieobecność swoich właścicieli żyją własnym życiem. Czwarta odsłona przygód Buzza i Chudego przygląda się kolejnemu etapowi życia spersonifikowanych zabawek, po tym jak odchowały już swoje pierwsze dziecko do dorosłości. Intrygująca historia, która umiejętnie korzysta z wcześniejszych wydarzeń dla stworzenia nowej, wciągającej opowieści o tym, że zawsze za rogiem może czekać nas nowa przygoda.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Amerykańska Fabryka
Zwycięzca w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny.
Film dokumentalny, przyglądający się różnicom między stylem zarządzania na Wschodzie i Zachodzie. Chińska firma otwiera nową fabrykę na terenie Stanów Zjednoczonych. Prowadzi to do starć między pracownikami, a pracodawcami, działającymi wedle innych wizji prowadzenia biznesu i wyznającymi inne standardy pracy.
Film dostępny na platformie Netflix.
Zwycięzca w kategorii: Najlepsza Piosenka.
Film biograficzny, przyglądający się życiu i karierze brytyjskiego piosenkarza – sir Eltona Johna. W roli głównej Taron Egerton, który wraz z samym Eltonem Johnem wykonuje nowy utwór, powstały specjalnie na potrzeby filmu – zwycięskie (I'm Gonna) Love Me Again.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategorii: Najlepsza Piosenka: Najlepsza Charakteryzacja.
Charlize Theron, Nicole Kidman i Margot Robbie w filmie, opowiadającym o skandalu w stacji Fox News, gdy pracownice różnego szczebla oskarżyły jej szefa, Rogera Ailesa (John Lightow), o molestowanie seksualne. Film Jaya Roacha próbuje ugryźć ten temat z różnych stron, prezentując wiele perspektyw postrzegania tego złożonego problemu. Produkcja staje się przez to ciekawą erratą do wydarzeń serialu „Na cały głos” z Naomi Watts i Russellem Crowe.
Film wciąż w kinach.
- Czytaj także: recenzja filmu.
Zwycięzca w kategorii: Najlepsze Kostiumy.
Adaptacja powieści Mary Louise Alcott z 1868 roku w doborowej obsadzie. Saoirse Ronan błyszczy w nowym filmie Grety Gerwig, reżyserki głośnego debiutanckiego obrazu „Lady Bird”. Film przygląda się przemianom, zachodzącym w życiu czterech sióstr, zestawiając ze sobą dwie perspektywy czasowe.
Film wciąż w kinach.
- Czytaj także: recenzja filmu.
The Neighbours Window
Zwycięzca w kategorii: Najlepszy Film Krótkometrażowy.
Historia matki z dwójką dzieci, której życie zmienia się z dnia na dzień, gdy w bloku naprzeciwko wprowadza się para młodych i żywiołowych dwudziestoparolatków. Kobieta łapie się na tym, że z zainteresowaniem zaczyna podglądać ich codzienne życie.
Film dostępny jest na oficjalnej stronie filmu oraz w serwisie Vimeo.
Learning to Skateboard in the Warzone (If You’re a Girl)
Zwycięzca w kategorii: Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.
Film dokumentalny, przyglądający się życiu młodych dziewczynek w Kabulu, stolicy Afganistanu. Produkcja przygląda się, jak dzięki organizacji non-profit, Skateistan, nastolatki uczą się pisać, czytać oraz jeździć na deskorolce, aby mieć lepsze perspektywy na przyszłość i zapomnieć choć na moment o otaczającej je rzeczywistości.
Film jest chwilowo niedostępny w serwisach streamingowych i regularnej dystrybucji. Więcej informacji można odnaleźć na oficjalnej stronie filmu.
Hair Love
Zwycięzca w kategorii: Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy.
Animowany film krótkometrażowy, wyświetlany przed obrazem „Angry Birds 2” to urokliwa opowieść o ojcu, który staje przed trudnym zadaniem... uczesania po raz pierwszy włosów swojej córki.
Film dostępny jest w serwisie YouTube.
Nominowani
Warto podkreślić także, że w tym roku bardzo wiele filmów nominowanych do Oscara mogliśmy oglądać premierowo także w serwisach streamingowych. W szczególności na portalu Netflix, którego produkcje nominowano w tym roku aż 24 razy.
W serwisie streamingowym oraz innych legalnych źródłach, zobaczymy także produkcje:
- „Irlandczyk” (11 nominacji, w tym za Najlepszy Film) – Netflix.
- „Dwóch papieży” (3 nominacje, w tym dla Najlepszych Aktorów) – Netflix.
- „Ból i blask” (2 nominacje, w tym za Najlepszy FIlm Nieanglojęzyczny) – DVD oraz serwisy: Player.pl, Cineman i VOD.pl.
- Harriett (2 nominacje, za Najlepszą Aktorkę oraz za Najlepszą Piosenkę) – chwilowo niedostępny.
- „Kraina Miodu” (2 nominacje, za Najlepszy Film Międzynarodowy i Najlepszy Film Dokumentalny) – w wybranych kinach.
- „Boże ciało” (1 nominacja, za Najlepszy Film Międzynarodowy) – Blu-Ray, DVD i w kinach.
- „Nędznicy” (1 nominacja, za Najlepszy Film Międzynarodowy) – od 28 lutego w kinach.
- „Cóż za piękny dzień” (1 nominacja, dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego) – od 6 marca w kinach.
- „Richard Jewell” (1 nominacja, dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej) – w kinach.
- „Na noże” (1 nominacja, dla Najlepszego Scenariusza Oryginalnego) – w wybranych kinach.
- „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie” – w wybranych kinach.
- „Pokonani przez życie” (1 nominacja, za Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny) – Netflix.
- „Czarownica 2” (1 nominacja, za Najlepszą charakteryzacją) – Blu-Ray, DVD od 4 marca.
- „Przypływ wiary” (1 nominacja, za Najlepszą PIosenkę) – Blu-Ray, DVD.
- „Kraina Lodu 2” (1 nominacja, za Najlepszą Piosenkę) – Blu-Ray, DVD.
- „Avengers: Koniec gry” (1 nominacja, za Najlepsze Efekty Specjalne) – Blu-Ray, DVD.
- „Król Lew” (1 nominacja, za Najlepsze Efekty Specjalne) – Blu-Ray, DVD.
- „Lighthouse” (1 nominacja, za Najlepsze Zdjęcia) – chwilowo niedostępny.
- „Jak wytresować smoka 3” (1 nominacja, za Najlepszy Film Animowany) – Blu-Ray, DVD.
- „Klaus” (1 nominacja, za Najlepszy Film Animowany) – Netflix.
- „Zgubiłam swoje ciało” (1 nominacja, za Najlepszy Film Animowany) – Netflix.
- „Praziomek” (1 nominacja, za Najlepszy Film Animowany) – Blu-Ray, DVD.
- „Ad Astra” (1 nominacja, za Najlepszy dźwięk) – Blu-Ray, DVD.
- „Brotherhood” (1 nominacja, za Najlepszy Film Krótkometrażowy) – Vimeo.
- „Klub piłkarski Nefta” (1 nominacja, za Najlepszy Film Krótkometrażowy) – Vimeo.
- „Saria” (1 nominacja, za Najlepszy Film Krótkometrażowy) – Vimeo.
- „Kitbull” (1 nominacja, za Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy) – YouTube.
- „Krawędź demokracji” (1 nominacja, za Najlepszy FIlm Dokumentalny) – Netflix.
- „In the Absence” (1 nominacja, za Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny) – YouTube.
- „Walk Run Cha-Cha” (1 nominacja, za Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny) – Vimeo.
- „Siostra” (1 nominacja, za Najlepszy Film Krótkometrażowy) – YouTube.
- „Jaskinia” (A.K.A „The Cave: Szpital w ogniu” (1 nominacja, za Najlepszy FIlm Dokumentalny) – 16 lutego o 21:00 na kanale National Geographic.
- „St. Louis Superman” (1 nominacja, za Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny) – chwilowo niedostępny.
- „Memorable” (1 nominacja, za Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy) – chwilowo niedostępny.
- „Siostra” (1 nominacja, za Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy) – chwilowo niedostępny.
- „For Sama” (1 nominacja, za Najlepszy Film Dokumentalny) – chiwilowo niedostępny.
- „Córka” (1 nominacja, za Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy) – chwilowo niedostępny.