REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV /
  3. Seriale

Dziś premiera nowego serialu przyrodniczego „Planeta doskonała”. O programie rozmawialiśmy z sir Davidem Attenborough

Sir David Attenborough to ważna postać brytyjskiej telewizji oraz wieloletni orędownik ochrony środowiska. Już dzisiaj na antenie stacji BBC Earth odbędzie się polska premiera nowego serialu dokumentalnego „Planeta doskonała” współtworzonego przez znanego biologa. Redakcja Rozrywka.Blog porozmawiała o kulisach produkcji z jej pomysłodawcami.

31.01.2021
17:00
planeta doskonała
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Nie będzie wielkim zaskoczeniem stwierdzenie, że brytyjskie seriale przyrodnicze tworzone najczęściej pod batutą BBC cieszą się największą estymą wśród ekspertów i najmocniej angażują widzów. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, ale renoma podobnych produkcji z pewnością nie byłaby taka sama, gdyby nie osoba sir Davida Attenborough. 94-letni przyrodnik był na przestrzeni kilku dekad zaangażowany w dziesiątki głośnych dokumentów przyrodniczych, które przesuwały granice gatunku jeszcze bardziej ku pełnemu naturalizmowi.

W 2019 roku głośno było o współtworzonym przez Attenborough projekcie dla platformy Netflix. „Nasza planeta” została uznana za olbrzymi sukces, ale jednocześnie mocniej niż większość poprzednich tytułów z jego udziałem skupiała się na zagadnieniu katastrofy klimatycznej i ochrony środowiska. Nie był to wcale wypadek przy pracy, bo debiutujący dzisiaj serial „Planeta doskonała” stanowi kolejny krok w tę stronę. W trakcie grudniowego wirtualnego round table, zorganizowanego przez BBC, sir David Attenborough tłumaczył, dlaczego opis sił kierujących światem jest obecnie tak istotny.

Wydaje mi się, że wszyscy na całej planecie zdajemy sobie sprawę, w jak krytycznym punkcie się znaleźliśmy. Nasz świat zmierza w stronę wielkiej katastrofy. Jesteśmy już blisko, ale możemy ją jeszcze powstrzymać. Najpierw musimy jednak zrozumieć, czym są siły władające życiem na Ziemi i w jaki sposób działają. I taki jest właśnie cel naszej dokumentalnej serii – podkreślił Attenborough.

Planeta doskonała” składa się z pięciu odcinków poświęconych odpowiednio wulkanom, energii słonecznej, zjawiskom pogodowym, oceanom i ludziom.

Twórcy produkcji podkreślali w rozmowie z mediami, że postawienie sprawy jasno było czymś absolutnie kluczowym. Ludzkość wpływa na środowisko, dyktuje pod wieloma względami życie całej planety i nie można tego dłużej ignorować. Jednocześnie wyjątkowo mocno zależało im, żeby jeszcze wyżej postawić sobie poprzeczkę w trakcie realizacji, pokazując w ten sposób kolejne niezwykłe i inspirujące lokalizacje. W trakcie seansu (przed rozmową udostępniono premierowy epizod dotyczący wulkanów) było to zresztą doskonale widać.

Nie ulega wątpliwości, że „Planeta doskonała” to monumentalne telewizyjne przedsięwzięcie. Realizacja serialu zajęła 1113 dni zdjęciowych, podczas których nagrano ponad 3000 godzin surowego materiału filmowego. Przygotowanie serii ostatecznie zajęło cztery lata (pandemia COVID-19 nieco spowolniła część procesów), a pracowało przy niej więcej niż 200 osób w 31 krajach na sześciu kontynentach:

Sama faza planowania zajęła ponad sześć miesięcy. Podczas pracy nad takimi serialami trzeba być ambitnym i myśleć dużymi kategoriami. W trakcie tej wczesnej burzy mózgów ciągle pojawiały się głosy: „To już zrobiliśmy. To nie jest wystarczająco ciekawe. Tamto nie pasuje do przyjętej narracji, a jeszcze coś innego jest niemożliwe do nakręcenia”. Warto natomiast pamiętać, że między pójściem na łatwiznę i sięganiem po niszowe tematy istnieje trzecia droga. Każda opowieść musi pasować do ogólnej narracji. A cały film powinien być większy niż suma jego części – wytłumaczył reżyser i producent „Planety doskonałej” Huw Cordey.

Jedną z takich niezwykłych lokalizacji było słone jezioro Natron, będące ważnym miejscem gniazdowym flamingów małych.

To bez wątpienia miejsce wyróżniające się z 1. odcinka poświęconego wulkanom. Poziom pH jest tam tak wysoki, że dostanie się w pobliże ptactwa jest możliwe tylko i wyłącznie za sprawą specjalnego poduszkowca. Ale nawet ta maszyna bez przerwy ulegała awariom. Osobą odpowiedzialną za większość ujęć „Planety doskonałej” powstałych w północnej Tanzanii był doświadczony fotograf Matt Aeberhard, który w trakcie naszej rozmowy zdradził więcej szczegółów na temat doświadczenia kręcenia na jeziorze Natron:

Materiał okalający poduszkowca był wręcz rozdzierany na strzępy przez ostre kryształki sody postrzępione niczym zęby rekina. Dlatego musieliśmy ciągle liczyć na to, że guma wytrzyma. Inaczej skończylibyśmy na środku pustkowia w niezbyt przychylnym dla człowieka środowisku. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest tak naprawdę ratunek za pomocą helikoptera. Kryształki sody tną stopy i nogi, a alkaloidy wypalają skórę. Powstałe wtedy przetarcia zagoiły się na mojej skórze dopiero po kilku miesiącach. Sól z kolei dostaje się wszędzie. Na ubrania, skórę, twarz, włosy. Ale to naprawdę jest jedno z najniezwyklejszych miejsc na Ziemi.

planeta doskonała class="wp-image-489037"
Foto: Adam Mitchell/Silverback Films

Obserwacja natury i rządzących nią siłami była jednak tylko jednym z celów postanowionych sobie przez twórców nowego dokumentu BBC. Bo w ich opinii najważniejszą historią naszych czasów jest ta dotycząca rozwoju naszej cywilizacji. I tego, w jaki sposób wpływa ona na całą kulę ziemską. Właśnie temu tematowi poświęcony jest finałowy odcinek serii pt. „Ludzie”.

Sir David Attenborough nie ma wątpliwości, że ludzie prowadzą planetę ku zniszczeniu, ale też jak najbardziej wciąż mogą ją uratować.

Sam muszę sobie czasem przypominać, że obecnie na Ziemi jest trzy razy więcej ludzi niż wtedy, gdy zrobiłem swój pierwszy program telewizyjny. Nie doszło do tego przez eony. Ta zmiana zachodzi tu i teraz. Będziemy w poważnych kłopotach, jeśli nie dojdziemy do tego, jak dbać o naszą planetę. Możemy to zrobić, ale najpierw trzeba otwarcie powiedzieć sobie, że mamy problem. Każdy z nas musi ograniczyć wymagania stawiane Ziemi. To jak dużo spożywamy jedzenia, co wyrzucamy na śmieci, ile wykorzystujemy energii oraz jak dużo dwutlenku węgla emitujemy do atmosfery. Musimy się choć odrobinę lepiej kontrolować. Jeżeli wszyscy zdołalibyśmy to zrobić, to nasze kłopoty zostałyby rozwiązane.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nagle zaczęliśmy być bardziej świadomi otaczającego nas świata. Prowadziliśmy zapracowane, zabiegane życia, a teraz większość z nas została zamknięta w domach. Na szczęście mam ogród i przyznam szczerze, że w tym czasie słuchałem więcej śpiewu ptaków niż przez całe swoje życie. Mam nadzieję, że pozwoli nam to lepiej emocjonalnie i intelektualnie zrozumieć, jak ważna jest dla nas zdrowa planeta – podkreślił na zakończenie naszej rozmowy brytyjski przyrodnik.

REKLAMA

„Planeta doskonała” zadebiutuje w polskiej telewizji 31 stycznia. BBC Earth pokaże dwa niedzielne seanse premierowego odcinka –  o 11:00 oraz 20:00.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA