Dziś premiera nowego serialu przyrodniczego „Planeta doskonała”. O programie rozmawialiśmy z sir Davidem Attenborough
Sir David Attenborough to ważna postać brytyjskiej telewizji oraz wieloletni orędownik ochrony środowiska. Już dzisiaj na antenie stacji BBC Earth odbędzie się polska premiera nowego serialu dokumentalnego „Planeta doskonała” współtworzonego przez znanego biologa. Redakcja Rozrywka.Blog porozmawiała o kulisach produkcji z jej pomysłodawcami.
Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.
Nie będzie wielkim zaskoczeniem stwierdzenie, że brytyjskie seriale przyrodnicze tworzone najczęściej pod batutą BBC cieszą się największą estymą wśród ekspertów i najmocniej angażują widzów. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, ale renoma podobnych produkcji z pewnością nie byłaby taka sama, gdyby nie osoba sir Davida Attenborough. 94-letni przyrodnik był na przestrzeni kilku dekad zaangażowany w dziesiątki głośnych dokumentów przyrodniczych, które przesuwały granice gatunku jeszcze bardziej ku pełnemu naturalizmowi.
W 2019 roku głośno było o współtworzonym przez Attenborough projekcie dla platformy Netflix. „Nasza planeta” została uznana za olbrzymi sukces, ale jednocześnie mocniej niż większość poprzednich tytułów z jego udziałem skupiała się na zagadnieniu katastrofy klimatycznej i ochrony środowiska. Nie był to wcale wypadek przy pracy, bo debiutujący dzisiaj serial „Planeta doskonała” stanowi kolejny krok w tę stronę. W trakcie grudniowego wirtualnego round table, zorganizowanego przez BBC, sir David Attenborough tłumaczył, dlaczego opis sił kierujących światem jest obecnie tak istotny.
„Planeta doskonała” składa się z pięciu odcinków poświęconych odpowiednio wulkanom, energii słonecznej, zjawiskom pogodowym, oceanom i ludziom.
Twórcy produkcji podkreślali w rozmowie z mediami, że postawienie sprawy jasno było czymś absolutnie kluczowym. Ludzkość wpływa na środowisko, dyktuje pod wieloma względami życie całej planety i nie można tego dłużej ignorować. Jednocześnie wyjątkowo mocno zależało im, żeby jeszcze wyżej postawić sobie poprzeczkę w trakcie realizacji, pokazując w ten sposób kolejne niezwykłe i inspirujące lokalizacje. W trakcie seansu (przed rozmową udostępniono premierowy epizod dotyczący wulkanów) było to zresztą doskonale widać.
Nie ulega wątpliwości, że „Planeta doskonała” to monumentalne telewizyjne przedsięwzięcie. Realizacja serialu zajęła 1113 dni zdjęciowych, podczas których nagrano ponad 3000 godzin surowego materiału filmowego. Przygotowanie serii ostatecznie zajęło cztery lata (pandemia COVID-19 nieco spowolniła część procesów), a pracowało przy niej więcej niż 200 osób w 31 krajach na sześciu kontynentach:
Jedną z takich niezwykłych lokalizacji było słone jezioro Natron, będące ważnym miejscem gniazdowym flamingów małych.
To bez wątpienia miejsce wyróżniające się z 1. odcinka poświęconego wulkanom. Poziom pH jest tam tak wysoki, że dostanie się w pobliże ptactwa jest możliwe tylko i wyłącznie za sprawą specjalnego poduszkowca. Ale nawet ta maszyna bez przerwy ulegała awariom. Osobą odpowiedzialną za większość ujęć „Planety doskonałej” powstałych w północnej Tanzanii był doświadczony fotograf Matt Aeberhard, który w trakcie naszej rozmowy zdradził więcej szczegółów na temat doświadczenia kręcenia na jeziorze Natron:
Obserwacja natury i rządzących nią siłami była jednak tylko jednym z celów postanowionych sobie przez twórców nowego dokumentu BBC. Bo w ich opinii najważniejszą historią naszych czasów jest ta dotycząca rozwoju naszej cywilizacji. I tego, w jaki sposób wpływa ona na całą kulę ziemską. Właśnie temu tematowi poświęcony jest finałowy odcinek serii pt. „Ludzie”.
Sir David Attenborough nie ma wątpliwości, że ludzie prowadzą planetę ku zniszczeniu, ale też jak najbardziej wciąż mogą ją uratować.
„Planeta doskonała” zadebiutuje w polskiej telewizji 31 stycznia. BBC Earth pokaże dwa niedzielne seanse premierowego odcinka – o 11:00 oraz 20:00.
Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.