"Karbala", "Król życia", "11 minut" - 9 najciekawiej zapowiadających się polskich filmów drugiej połowy 2015 roku
Choć wciąż nie brakuje ludzi, dla których polska kinematografia jest synonimem badziewia i tandety, trudno nie zauważyć, że w ostatnich latach wiele się w tej kwestii zmienia. Od czasu do czasu rodzime filmy prezentują bardzo wysoki poziom - w tym roku tak było choćby z "Ziarnem prawdy" i "Disco Polo" i miejmy nadzieję, że to wcale nie koniec udanych premier. Przyjrzymy się ośmiu najciekawiej zapowiadającym się polskim produkcjom, które na kinowe ekrany trafią w drugiej połówce 2015 roku.
Żyć nie umierać
Data premiery: 21 sierpnia
Kolejna główna rola Tomasza Kota, który tym razem wcieli się w postać Bartka - popularnego niegdyś aktora, który obecnie chałturzy w telewizyjnym show. Gdy Bartek dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory i zostało mu najwyżej kilka miesięcy życia, postanawia wykorzystać ten czas na naprawienie błędów z przeszłości i uporządkowanie swojego życia. "Żyć nie umierać" ma być ciepłą, budzącą wiele emocji komedią, którą wyreżyseruje Maciej Migas. W obsadzie, poza Kotem, pojawią się też Janusz Chabior, Ireneusz Czop, Marta Gawryluk i Jacek Braciak.
Karbala
Data premiery: 11 września
Film wojenny, opowiadający o największej bitwie z udziałem polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej - obronie ratusza miasta Karbala - która rozegrała się w dniach od 3 do 6 kwietnia 2004. W ratuszu, siedzibie lokalnych władz oraz policji, przetrzymywani byli zatrzymani terroryści, których odbić próbowały bojówki Al-Kaidy i As-Sadry. Odpór rebeliantom dali polscy i bułgarscy żołnierze, którym udało się powstrzymać przeważające siły przeciwników, pomimo problemów z zaopatrzeniem i brakiem łączności z bazą. "Karbalę" reżyseruje Krzysztof Łukaszewicz, w rolach głównych zobaczymy między innymi Bartłomieja Topę, Antoniego Królikowskiego, Tomasza Schuchardta i Leszka Lichotę.
Król życia
Data premiery: 25 września
Głównym bohaterem "Króla życia" będzie czterdziestoletni Edward (w tej roli Robert Więckiewicz), wiecznie zabiegany i zmęczony wyścigiem szczurów pracownik korporacji. Pewnego dnia Edward ulega poważnemu wypadkowi, pod wpływem którego zmieni swoje dotychczasowe życie - na nowo odkrywa świat, swoją rodzinę i całe otoczenie - i wreszcie stanie się szczęśliwy. W filmie wystąpią także Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Jerzy Trela oraz Jan Peszek. Będzie to reżyserski debiut Jerzego Zielińskiego, uznanego operatora.
Gwiazdy
Data premiery: jesień 2015
Film fabularny poświęcony słynnemu śląskiemu piłkarzowi lat 60. i 70. - Janowi Banasiowi, prawoskrzydłowemu reprezentacji Polski, który w 1973 roku w Chorzowie zdobył bramkę, przyczyniając się do historycznego zwycięstwa z Anglią. Widowisko ma być opowieścią o pasji, rywalizacji, miłości i przyjaźni. W roli Banasia wystąpi Mateusz Kościukiewicz, któremu partnerować będą Magdalena Cielecka i Paweł Deląg. Reżyserem i scenarzystą "Gwiazd" jest Jan Kidawa-Błoński.
Panie Dulskie
Data premiery: 2 października
Historia trzech pokoleń rodziny Dulskich. Akcja filmu, będącego opowieścią o polskim mieszczaństwie oraz różnych postawach wobec rzeczywistości i życia umiejscowiona będzie w latach 1912, 1954 i 2000. W obsadzie prawdziwa plejada gwiazd: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Mateusz Kościukiewicz oraz Olgierd Łukaszewicz. Za kamerą stanie Filip Bajon, który jest również autorem scenariusza do "Pań Dulskich".
Moja siostra
Data premiery: 16 października
Nowy film z Agatą Kuleszą w roli głównej, jedną z najbardziej docenionych polskich aktorek ostatnich lat. Kulesza wcieli się w postać Marty, silnej, niezależnej i dominującej kobiety, gwiazdy popularnego serialu, która pomimo sławy i pieniędzy nie potrafi ułożyć sobie życia. Z młodszą o dwa lata siostrą, Kasią, praktycznie nie utrzymuje kontaktu. Kobiety zbliży do siebie śmierć jednego z ich rodziców. Obok Kuleszy w "Mojej siostrze" wystąpią również Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński i Łukasz Simlat. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna jest Kinga Dębska.
11 minut
Data premiery: jesień 2015
Pięć lat po premierze "Essential Killing" Jerzy Skolimowski zamierza podbić kina swoim nowym filmem. "11 minut" będzie przedstawicielem gatunku kina katastroficznego, o którego fabule niewiele na razie wiadomo - reżyser nie chce zdradzać szczegółów przed zakończeniem zdjęć. Film będzie wielowątkowym widowiskiem, które przedstawia historie kilkunastu osób w różnym wieku. Wśród obsady sporo gwiazd: Rutger Hauer, Andrzej Chyra, Beata Tyszkiewicz, Eryk Lubos, Jan Nowicki, Mateusz Kościukiewicz i - uwaga! - Marek Kondrat,
Czerwony pająk
Data premiery: 20 listopada 2015
Filmowa opowieść o Karolu Kocie, mordercy znanym jako Wampir z Krakowa, odpowiedzialnym za zamordowanie 2 osób, 10 prób zabójstwa oraz 4 podpalenia. Będzie to debiutancki długometrażowy obraz fabularny w reżyserii Marcin Koszałki. Dzieło powstaje od 2011 roku. W "Czerwonym pająku" wystąpią Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Małgorzata Foremniak i Julia Kijowska.
Demon
Data premiery: jesień/zima 2015
Podobnie jak Skolimowski, po pięcioletniej przerwie powraca także Marcin Wrona, reżyser bardzo udanego "Chrztu". "Demon" ma być filmem z pogranicza horroru i thrillera. Piotr przyjeżdża z Anglii do Polski by wziąć ślub. W ogrodzie otrzymanego w prezencie starego domu, w którym ma odbyć się wesele, Piotr odnajduje ludzkie szczątki. Wkrótce potem traci przytomność, a zwłoki znikają. W rolach głównych pojawią się: Itay Tiran, Agnieszka Żulewska, Andrzej Grabowski, Tomasz Schuchardt i Adam Woronowicz.