REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. VOD

Powstał nowy polski serwis VOD. W WFDiF online znajdziecie polską klasykę kina zupełnie za darmo. Co obejrzeć?

Rodzime produkcje od zawsze cieszą się dużą popularnością wśród polskich użytkowników serwisów VOD. Dlatego takie platformy jak Netflix czy HBO GO inwestują coraz chętniej w filmy i seriale tworzone nad Wisłą. Wielu odbiorców korzysta również serwisów streamingowych oferujących polskie produkcje za darmo. Właśnie zadebiutował nowy od WFDiF.

10.06.2020
16:11
polskie filmy za darmo
REKLAMA
REKLAMA

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych to legendarne studio produkcyjne odpowiedzialne za wiele godnych uwagi pozycji z kinematografii PRL-u. Szeroko zakrojoną działalność rozpoczęło w latach 50., a wśród współpracujących z WFDiF reżyserów byli m.in. Krzysztof Kieślowski, Magdalena Łazarkiewicz, Kazimierz Karabasz, Piotr Łazarkiewicz, Marek Koterski i Janusz Majewski.

Firma postanowiła otworzyć swoje zasoby przed współczesnymi widzami i sięgnęła przy tej okazji po formułę serwisu VOD. Oprócz odcinków kultowej Polskiej Kroniki Filmowej w bibliotece wytwórni znajdziemy również liczne pełnometrażowe dokumenty i kilka znanych fabuł. Natomiast trzeba wyraźnie zaznaczyć, że chodzi niemal wyłącznie o produkcje z poprzedniego wieku.

Platforma znajduje się pod adresem wfdif.online, a jej oferta została umieszczona w czterech grupach: live stream, strefa VOD, edukacja i teatroteka.

Całość proponowanej biblioteki WFDiF została udostępniona za darmo. Użytkownicy korzystający z serwisu będą mieli do wyboru sprawdzenie wybranej automatycznie produkcji w ramach streamu na żywo, obejrzeć jedną z licznych produkcji w ramach video on demand, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi w postaci warsztatów, wykładów i oprowadzeń po planach filmowych. Fani innego rodzaju aktorstwa mogą z kolei sprawdzić, co oferuje projekt Teatroteka.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zrobiła VOD. Najciekawsze filmy i spektakle w ofercie:

Dom wariatów

polskie filmy za darmo class="wp-image-411775"

Adaś Miauczyński to jeden z najważniejszych bohaterów w historii rodzimego kina, a jego ekranowa kariera zaczęła się właśnie od „Domu wariatów”. Film Marka Koterskiego z 1984 roku opowiada o wizycie sfrustrowanego życiem 30-latka w rodzinnym domu. Adaś obserwuje poczynania swoich rodziców, brata i bratowej, z każdym mijającym dniem, coraz bardziej nie mogąc uwierzyć w to, co widzi. Czy wszyscy wokół niego postradali rozum?

Sprawa Gorgonowej

polskie filmy za darmo class="wp-image-411772"

Proces Rity Gorgonowej to prawdopodobnie najsłynniejsza tego typu sprawa w Polsce dwudziestolecia międzywojennego. W opartym na faktach filmie Janusz Majewski rysuje głęboki portret kobiety oskarżonej o zabójstwo niepełnoletniej córki mężczyzny, u którego pracowała. Oparte na poszlakach śledztwo nie znajduje żadnych dowodów na winę Gorgonowej, ale prasa rozpętuje wokół niej prawdziwe szaleństwo. Sąd zostaje postawiony przed niełatwą sytuacją, a opinia publiczna coraz mocniej zaczyna domagać się zapadnięcia wyroku skazującego.

Seria Dwa koty i pies

polskie filmy za darmo class="wp-image-411769"

W ofercie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych znajduje się niewiele produkcji przeznaczonych dla młodszego widza. Wyjątkiem jest seria krótkometrażowych animacji „Dwa koty i pies” o perypetiach dwóch przyjaciół, którym w drogę ciągle wchodzi uciążliwy sąsiad.

Żyd

polskie filmy za darmo class="wp-image-411766"

WFDiF.online oferuje oprócz pełnometrażowych produkcji i odcinków kronik filmowych również bogaty zestaw spektakli Teatru Telewizji. Jednym z ciekawszych dzieł dostępnych na platformie jest dramat „Żyd”. Dyrektor podupadającej szkoły w małym miasteczku dostaje ofertę pomocy finansowej w zamian za... odpowiedź na pewnego Izraelczyka, którego ojciec za młodu uczęszczał do tej szkoły. Mężczyzna postanawia zebrać grono pedagogiczne i rozpocząć dyskusję na ten temat.

Dama z łasiczką

REKLAMA

Sztuka „Dama z łasiczką” została częściowo oparta na biografii Simony Kossak, ostatniej przedstawicieli słynnego malarskiego rodu. Produkcja z rolą główną Anny Grycewicz opowiada o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, buncie wobec standardowego życia i jedności człowieka z naturą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA