Rodzime produkcje od zawsze cieszą się dużą popularnością wśród polskich użytkowników serwisów VOD. Dlatego takie platformy jak Netflix czy HBO GO inwestują coraz chętniej w filmy i seriale tworzone nad Wisłą. Wielu odbiorców korzysta również serwisów streamingowych oferujących polskie produkcje za darmo. Właśnie zadebiutował nowy od WFDiF.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych to legendarne studio produkcyjne odpowiedzialne za wiele godnych uwagi pozycji z kinematografii PRL-u. Szeroko zakrojoną działalność rozpoczęło w latach 50., a wśród współpracujących z WFDiF reżyserów byli m.in. Krzysztof Kieślowski, Magdalena Łazarkiewicz, Kazimierz Karabasz, Piotr Łazarkiewicz, Marek Koterski i Janusz Majewski.
Firma postanowiła otworzyć swoje zasoby przed współczesnymi widzami i sięgnęła przy tej okazji po formułę serwisu VOD. Oprócz odcinków kultowej Polskiej Kroniki Filmowej w bibliotece wytwórni znajdziemy również liczne pełnometrażowe dokumenty i kilka znanych fabuł. Natomiast trzeba wyraźnie zaznaczyć, że chodzi niemal wyłącznie o produkcje z poprzedniego wieku.
Platforma znajduje się pod adresem wfdif.online, a jej oferta została umieszczona w czterech grupach: live stream, strefa VOD, edukacja i teatroteka.
Całość proponowanej biblioteki WFDiF została udostępniona za darmo. Użytkownicy korzystający z serwisu będą mieli do wyboru sprawdzenie wybranej automatycznie produkcji w ramach streamu na żywo, obejrzeć jedną z licznych produkcji w ramach video on demand, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi w postaci warsztatów, wykładów i oprowadzeń po planach filmowych. Fani innego rodzaju aktorstwa mogą z kolei sprawdzić, co oferuje projekt Teatroteka.
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zrobiła VOD. Najciekawsze filmy i spektakle w ofercie:
Dom wariatów
Adaś Miauczyński to jeden z najważniejszych bohaterów w historii rodzimego kina, a jego ekranowa kariera zaczęła się właśnie od „Domu wariatów”. Film Marka Koterskiego z 1984 roku opowiada o wizycie sfrustrowanego życiem 30-latka w rodzinnym domu. Adaś obserwuje poczynania swoich rodziców, brata i bratowej, z każdym mijającym dniem, coraz bardziej nie mogąc uwierzyć w to, co widzi. Czy wszyscy wokół niego postradali rozum?
Sprawa Gorgonowej
Proces Rity Gorgonowej to prawdopodobnie najsłynniejsza tego typu sprawa w Polsce dwudziestolecia międzywojennego. W opartym na faktach filmie Janusz Majewski rysuje głęboki portret kobiety oskarżonej o zabójstwo niepełnoletniej córki mężczyzny, u którego pracowała. Oparte na poszlakach śledztwo nie znajduje żadnych dowodów na winę Gorgonowej, ale prasa rozpętuje wokół niej prawdziwe szaleństwo. Sąd zostaje postawiony przed niełatwą sytuacją, a opinia publiczna coraz mocniej zaczyna domagać się zapadnięcia wyroku skazującego.
Seria Dwa koty i pies
W ofercie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych znajduje się niewiele produkcji przeznaczonych dla młodszego widza. Wyjątkiem jest seria krótkometrażowych animacji „Dwa koty i pies” o perypetiach dwóch przyjaciół, którym w drogę ciągle wchodzi uciążliwy sąsiad.
Żyd
WFDiF.online oferuje oprócz pełnometrażowych produkcji i odcinków kronik filmowych również bogaty zestaw spektakli Teatru Telewizji. Jednym z ciekawszych dzieł dostępnych na platformie jest dramat „Żyd”. Dyrektor podupadającej szkoły w małym miasteczku dostaje ofertę pomocy finansowej w zamian za... odpowiedź na pewnego Izraelczyka, którego ojciec za młodu uczęszczał do tej szkoły. Mężczyzna postanawia zebrać grono pedagogiczne i rozpocząć dyskusję na ten temat.
Dama z łasiczką
Sztuka „Dama z łasiczką” została częściowo oparta na biografii Simony Kossak, ostatniej przedstawicieli słynnego malarskiego rodu. Produkcja z rolą główną Anny Grycewicz opowiada o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, buncie wobec standardowego życia i jedności człowieka z naturą.