Miniony rok był rewelacyjny dla polskich seriali. Powstało kilka naprawdę dobrych produkcji. A jaki będzie rok 2019?
Trzeba sobie powiedzieć, że ten rok nie zapowiada się aż tak wystrzałowo jak poprzedni, oczywiście z pewnymi wyjątkami. Na razie nie wiemy o zbyt wielu produkcjach szykowanych na ten rok lub nie możemy mieć pewności, że te się wtedy pojawią, choć sporo na to wskazuje. W 2018 roku dostaliśmy bardzo dobre seriale Canal+, pierwszy polski oryginalny serial Netfliksa, długo wyczekiwane „Ślepnąc od świateł” od HBO i świetną produkcję od Showmaksa, platformy, która niestety zwija się z Polski, mimo że nikogo nie powinno to dziwić.
Biorąc pod uwagę te przełomowe momenty - bo trudno nie mówić o przełomie, kiedy mamy do czynienia z polskim Netflix Original blisko 3 lata po wejściu platformy do naszego kraju - rok 2019 nie zapowiada się wyjątkowo. Netflix i Showmax nie stworzą nowych produkcji. HBO też nie zapowiada niczego nowego, ale wiemy, że w tym roku wróci kontynuacja „Watahy”. I spodziewam się, wiedząc jak to zwykle u HBO wygląda, że stacja skoncentruje wszystkie swoje siły, jeśli chodzi o Polskę, właśnie na tej produkcji. Tym bardziej, że w międzyczasie ruszą z machiną „Gry o tron” (zdjęcia do „Watahy” ruszają w lutym, a premiera 8. sezonu „Gry o tron” będzie w kwietniu).
Nie jest jednak tak, że nic ciekawego nas w 2019 roku nie czeka. Już teraz mamy kilka pewniaków albo tytułów kiełkujących, co do których można mieć nadzieję, że zadebiutują w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Polskie seriale 2019 roku - na jakie produkcje czekamy?
Wiedźmin - nowość
Trochę przekornie i oczywiście celowo umieszczony na tej liście został „The Witcher” od Netfliksa. Ale skoro sam serwis, nieco zresztą na wyrost, opisuje „The Witcher” tagiem polskie seriale, to i my możemy o nim wspomnieć. „Wiedźmin” to tytuł, na który - sądząc po reakcjach na nawet najdrobniejsze doniesienia z planu - rozpala nie tylko polską publikę. W produkcję serialu zaangażowani są zresztą Polacy, np. Tomasz Bagiński, który jest producentem wykonawczym serii i Maciej Musiał, wcielający się w tajemniczego Sir Lazlo. W głównej roli zobaczymy Henry'ego Cavilla.
Król - nowość
O tym projekcie od dawna nic nie słychać, ale mam nadzieję, że Canal+ jego premierę zaplanuje jeszcze na ten rok. „Król” to powieść Szczepana Twardocha i to właśnie na jej podstawie ma powstać produkcja w odcinkach. Akcja książki rozgrywa się w latach 30. XX w., w Warszawie, kiedy świat stoi u progu II wojny światowej. Głównym bohaterem jest Jakub Szapiro, gangster i bokser w jednym. Pierwszy raz o ekranizacji usłyszeliśmy w 2016 roku, czyli aż 3 lata temu (!). Na razie nie wiemy, kto miałby zagrać w produkcji, ani kiedy ta pojawi się na antenie stacji. Jedno jest pewne - czekamy.
Odwróceni - 2. sezon
„Odwróceni” to jeden z najlepszych serial TVN-u, jaki kiedykolwiek powstał. Po 12 latach produkcja wraca na antenę stacji. Ponownie zobaczymy w niej Roberta Więckiewicza w roli Blachy i Artura Żmijewskiego jako komisarza Pawła Sikorę. Obaj mężczyźni znowu się spotkają i będą musieli ze sobą współpracować, a ich życie będzie w niebezpieczeństwie. Po latach Sikora jest na emeryturze, a Lidka, jego córka, została policjantką. Z kolei Blacha stał się celebrytą - napisał książki o mafii. Podobnie jak jego dawni koledzy, którzy już odsiedzieli swoje wyroki, żyje na wolności. Przeszłość jednak nie daje o sobie zapomnieć. Mordy, które opanowują Warszawę, mogą mieć związek z dawnymi wydarzeniami. W 2. sezonie „Odwróconych” pojawią się też m.in. Małgorzata Foremniak, Anna Dereszowska, Janusz Chabior, Wojciech Zieliński, Andrzej Grabowski, Olaf Lubaszenko, Eliza Rycembel, Mirosław Zbrojewicz i Tomasz Schuchardt. Serial zadebiutuje wiosną 2019 roku, a tu sprawdzicie zajawki z produkcji.
Wataha - 3. sezon
To dobra wiadomość, że powstanie 3. sezon „Watahy” i mam nadzieję, że uda się zachować poziom poprzedniej serii. Ta była o wiele lepsza od debiutanckiej. Już podczas finału 2. sezonu widać było, że twórcy zostawili sobie furtkę na powrót i oto... wracają. Wiktor Rebrow został oczyszczony z zarzutów, ale wydaje się, jakby mężczyzna nie miał przed sobą żadnej przyszłości. Jest zawieszony pomiędzy tym, co go spotkało, a powrotem do dawnego życia, które miałby rozpocząć na nowo. Czy taki „powrót do przeszłości” jest w ogóle możliwy? Przekonamy się jeszcze w tym roku. Zdjęcia ruszają w lutym.
Pod powierzchnią - 2. sezon
„Pod powierzchnią” to całkiem udany serial TVN-u, który miał swoją premierę w ubiegłym roku. Opowiada o skomplikowanych relacjach czwórki bohaterów - małżeństwa Kostrzewów, którzy przed laty stracili dziecko i o nastolatce oraz jej ojcu, nauczycielu. Losy tych postaci łączą się w dość nieoczekiwany sposób i już od początku widzowie wiedzą, że to wszystko nie skończy się dobrze. W pierwszych minutach serialu widzimy jedną z głównych bohaterek, która zakrwawiona wchodzi na salę szkolną, w dłoni trzymając nóż. 2. sezon produkcji ma pojawić się jesienią tego roku.
Pułapka - 2. sezon
To nie jest serial, na który czekam, ale trudno go pominąć, bo zyskał sobie rzesze fanów. Produkcja z Agatą Kuleszą w roli głównej, wcielającą się w pisarkę Olgę Sawicką, jest niedopracowana i pełna dziur fabularnych. Publice spodobała się jednak na tyle, że powstanie 2. sezon.. Zobaczymy dalsze losy Sawickiej, której życie zupełnie odmieniło się podczas rozwiązywania ostatniej sprawy kryminalnej.
Szóstka - nowość
Wiosną na antenie TVN zadebiutuje serial „Szóstka”. To opowieść o grupie osób objętych programem dawców przeszczepu. Mamy ojca i córkę, która jest gotowa dla niego dużo poświęcić, mimo błędów, jakich dopuścił się w przeszłości. Jest małżeństwo, które ma za sobą trudną przeszłość. Jest także para, która nie jest już razem, ale na udział w programie zdecydowali się, będąc jeszcze w związku. Losy tej szóstki połączą się, a każdy z nich stanie przed wyzwaniami mogącymi zmienić życie. W produkcji pojawią się m.in. Gabriela Muskała, Sławomir Orzechowski i Grzegorz Damięcki.
Rozbite marzenia. 1918-1939 - nowość
Serial „Rozbite marzenia. 1918-1939” zadebiutuje już dziś, 7 stycznia, o 21:55 w TVP 2. Produkcja opowiada o historii Europy i świata odradzających się po I wojnie światowej. Wydarzenia poznamy z perspektywy znanych osób, które rzeczywiście żyły w tamtych czasach. Będą to mieszkańcy m.in. Francji, Włoch, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii. Jedną z głównych bohaterek produkcji jest Pola Negri, w którą wcieliła się Michalina Olszańska. Tytuł jest koprodukcją kilkunastu telewizji publicznych. Serial obejrzymy też w TVP VOD.
Nielegalni - 2. sezon
Nie było jeszcze oficjalnego potwierdzenia, ale pojawiły się plotki o 2. sezonie „Nielegalnych”. Możliwe, że dostaniemy go właśnie w 2019 roku. Produkcja „Nielegalni” jest oparta o prozę Vincenta V. Severskiego. Pisarz zresztą pomagał twórcom w powstawaniu serialu, dając różne wskazówki aktorom. Severski jest byłym agentem, a to właśnie o pracy służb specjalnych opowiada produkcja Canal+.
Zasada przyjemności - nowość
O tym serialu słyszeliśmy już jakiś czas temu, początkowo nawet zakładaliśmy, że premiery doczekamy się w 2018 roku. Jak na razie „Zasada przyjemności” emisji się nie doczekała, miejmy nadzieję, że ujrzy światło dzienne właśnie w tym roku. W produkcji zobaczymy m.in. Roberta Gonerę, Mirosława Bakę, Magdalenę Boczarską, Małgorzatę Buczkowską. „Zasada przyjemności” opowie o tragicznych wydarzeniach i morderstwach, które dzieją się w różnych miastach Europy i są ze sobą powiązane. W Warszawie policja znajduje coś przerażającego w bagażniku samochodu, w praskim teatrze aktorzy dokonują koszmarnego odkrycia. A w Odessie, gdzie rozpoczyna się akcja serialu, znaleziona zostaje dryfująca łódka z okaleczonym nagim ciałem kobiety.
Ziuk. Młody Piłsudski - nowość
W 2018 roku mogliśmy obejrzeć pilotażowy odcinek serialu „Ziuk. Młody Piłsudski”. A już w tym roku pojawią się kolejne epizody produkcji. Jej bohaterem jest oczywiście młody Józef Piłsudski, któremu towarzyszą przyjaciele - późniejszy premierzy i prezydenci. Akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX w. w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie. Wszystko rozpoczyna się w dniu zamachu na cara Aleksandra II w Petersburgu w 1881 roku. Produkcję obejrzycie też na TVP VOD.
Brzydula - 2. sezon
Wiemy, że scenariusz powstaje i na tym kończą się informacje. Mam nadzieję, że dostaniemy 2. sezon serialu właśnie w tym roku i że wraz z nim wrócą Julia Kamińska i Filip Bobek, a także Małgorzata Socha i Jacek Braciak. Bardzo cenię ten serial za lekkość, poczucie humoru i bezpretensjonalność oraz za naprawdę świetne aktorstwo!
Mały Zgon - nowość
Canal+ ponownie dowozi. Nowy serial stacji został zapowiedziany w ubiegłym roku, a wyreżyseruje go Juliusz Machulski. „Mały Zgon” będzie czarną komedią, która przeniesie widzów na Mazury. Tytułowe miasteczko tylko pozornie wygląda sielankowo, a tak naprawdę żyją w nim mafiosi i ludzie skorumpowani. Rozrywką są z kolei nielegalne partie pokera. Fabuła opowie o niecodziennej zamianie miejsc - dyrektor więzienia zajmie miejsce gangstera z programu ochrony świadków i na odwrót. A to oczywiście prowadzić będzie do niefortunnej serii zdarzeń. Serial pojawi się na antenie stacji w 2019 roku.