REKLAMA

Takiego filmu o powstaniu warszawskim jeszcze nie było. Kartkę z Powstania stworzono w technologii VR

Takiego filmu o powstaniu warszawskim jeszcze nie było. Kartka z Powstania pozwala wcielić się widzowi w jednego z uczestników zrywu. Wszystko za sprawą technologii VR.

Powstanie warszawskie Kartka z Powstania VR
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie warszawskie doczekało się już wielu filmów. Na temat tego wydarzenia powstały niezliczone dokumenty oraz kilka produkcji fabularnych. Jednak czegoś takiego jeszcze nie było.

Teraz powstanie warszawskie można obejrzeć w technologii VR.

Wszystko za sprawą widowiska Kartka z Powstania. Jak informuje portal warszawa.gosc.pl, po nałożeniu specjalnych gogli oraz słuchawek stajemy się członkiem oddziału powstańczego. Dookoła widzimy współtowarzyszy walk, którzy wydają nam różne polecenia, gestykulują i patrzą prosto w oczy. Spotykamy także celujących do nas hitlerowców oraz nadjeżdżający wprost na nas czołg. W pobliżu słyszymy kolejne wybuchy, a rozglądanie się umożliwi dostrzeżenie latających odłamków szrapneli.

Kartka z Powstania to pierwsza polska fabularyzowana produkcja historyczna zrealizowana w formacie VR. By widz miał możliwość przeżywania widowiska w jak największym stopniu, cały materiał rejestrowano nawet na 24 kamerach naraz. Według reżysera Tomasza Dobosza tylko to mogło umożliwić pełny efekt trójwymiarowości oraz obracania obrazu o 360 stopni. Ekipa pracowała nad projektem 2,5 roku po kilka godzin dziennie. Uzyskano łącznie 40 godzin filmu, choć prezentowana wersja trwa tylko 15 minut. Całość powstawała w starych zakładach w Świebodzicach, gdzie na potrzeby produkcji odtworzono warszawskie realia z 1944 r.

Mirosław Haniszewski powstanie warszawskie Kartka z Powstania VR class="wp-image-188284"

Jednak Kartka z Powstania to nie tylko zaawansowane technologicznie widowisko, ale także konkretna historia.

REKLAMA

Produkcja opowiada o losach kapitana Władysława „Sabały” Sieroszewskiego, któremu udało się przeżyć wojnę. W powstańca wcielił się znany z Jestem mordercą Mirosław Haniszewski. W filmie udział wzięła także Agata Różycka, prawnuczka rotmistrza Witolda Pileckiego.

Produkcję można bezpłatnie oglądać do 16 września w warszawskiej Kordegardzie. Pokazy odbywają się od wtorku do niedzieli, co pół godziny od 11 do 19. Po seansach w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kartka z Powstania będzie prezentowana na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA