Kim są „Ptaki nocy”? Sprawdzamy, które bohaterki wchodziły w skład grupy Birds of Prey
„Ptaki nocy” to nowy film na motywach tych nieco mniej znanych komiksów DC. Wyjaśniamy, skąd w ogóle się wzięła tytułowa grupa nazywana Birds of Prey.
Na serię DC Extended Universe składa się już osiem filmów kinowych. Najnowszy z nich, czyli „Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)”, jest zarazem pierwszym opowiadającym o grupie superherosów, na którą składają się wyłącznie kobiety. Nazywa się ona Birds of Prey.
Marvel, który nakręcił już dwa tuziny filmów w ramach MCU i romansuje z pomysłem nakręcenia filmu o superbohaterach z grupy A-Force, czymś podobnym pochwalić się jeszcze nie może. DC Comics wykorzystuje zaś w ramach DCEU świetny, aczkolwiek wcale nie taki świeży materiał źródłowy.
Kim są tytułowe „Ptaki nocy” w nowym filmie DC?
Oprócz wspomnianej w tytule Harley Quinn na ekranie przewija się młoda złodziejka Cassandra Cain, która staje się protegowaną byłej dziewczyny Jokera. Do tego dochodzą zmęczona życiem policjantka Renee Montoya, świdrująca głosem śpiewaczka Dinah Lance (Black Canary) i powracająca do Gotham córka zamordowanego przed laty mafijnego bossa — Helena Bertinneli (The Huntress).
W komiksach po raz pierwszy grupa Birds of Prey pojawiła się na przełomie 1995 i 1996 r. Jej współzałożycielkami są nieobecna w filmie Batgirl, czyli Barbara Gordon, która po sparaliżowaniu od pasa w dół przyjęła miano Oracle oraz pojawiająca się na srebrnym ekranie Dinah Lance, czyli obecna w komiksach od lat 40. ubiegłego wieku bohaterka o pseudonimie Black Canary.
Oprócz dwóch założycielek w ramach zespołu Ptaki nocy, który nigdy nie zajmowała się ratowaniem świata, a raczej takimi bardziej przyziemnymi sprawami, pojawiło się multum innych osób — głównie kobiet. Z okazji dzisiejszej premiery filmu „Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)” postanowiłem przybliżyć historię jej najważniejszych członkiń.
Barbara Gordon (Batgirl/Oracle)
Współzałożycielka i liderka grupy Birds of Prey to córka komisarza Jamesa Gordona, jednego z najważniejszych sojuszników Bruce’a Wayne’a. Przez lata pomagała Batmanowi jako Batgirl, ale po brutalnym pobiciu przez Jokera została sparaliżowana. Nie przestała jednak pomagać innym herosom.
Barbara Gordon schowała się za ekranem komputera i przyjęła pseudonim Oracle. Po wydarzeniach z crossovera „Flashpoint” odzyskała władzę w nogach i ponownie zaczęła walczyć ze złem i występkiem jako Batgirl i na chwilę opuściła zespół, ale nigdy nie zerwała całkowicie związków z pozostałymi Ptakami nocy.
Dinah Laurel Lance (Black Canary)
Drugą z założycielek Birds of Prey jest Dinah Laurel Lance, czyli Black Canary. Wieloletnia partnerka Green Arrowa jest obecna w komiksach od 1948 r. Potrafi świetnie walczyć wręcz, a do tego posiada zdolność o nazwie Canary Cry, dzięki której potrafi emitować niszczycielskie fale dźwiękowe.
Helena Bertinelli (The Huntress)
Helena Betinelli to ostatnia żyjąca spadkobierczyni mafijnej rodziny, która powróciła do Gotham po latach jako The Huntress, a przez chwilę nazywała siebie Batgirl. Korzysta z kuszy i słabo radzi sobie z ludźmi. Nie boi się za to ubrudzić rąk, ale Barbara stara się trzymać na wodzy jej mordercze skłonności.
Zinda Blake (Lady Blackhawk)
Lady Blackhawk to bohaterka z lat 40. która utknęła we współczesności. Zinda Blake była pilotem Aerie One i Aerie Two. W walce używa broni palnej - jest strzelcem wyborowym. Chociaż była jedną z głównych członkiń grupy w komiksach, podobnie jak Barbara Goron nie pojawiła się w filmie „Ptaki nocy”.
Cassandra Cain
Córka zabójcy, Davida Caina oraz Lady Shiva. Przed wydarzeniami z crossovera „Flashpoint” była trzecią kobietą, która posługiwała się pseudonimem Batgirl. W kinowej adaptacji „Birds of Prey” jest młodą złodziejką, która kradnie klejnot Bertinnelich gangsterowi o pseudonimie Czarna Maska.
Selina Kyle (Catwoman)
Jednym z Ptaków nocy na przestrzeni lat została Kobieta Kot, czyli Selina Kyle, ale ukochana Batmana nigdy nie zagrzała tutaj miejsca. Wielokrotnie współpracowała z Barbarą i spółką w ograniczonym zakresie, a większą rolę odegrała dopiero w miniserii „Birds of Prey: Manhunt”.
Tatsu Yamashiro (Katana)
Właścicielka zaklętego miecza nazywanego Soultaker rodem z Japonii. Z początku jedynie pomagała Ptakom nocy w uratowaniu Oracle z rąk Senatora Pullmana, ale Barbara Gordon, gdy opuszczała drużynę, by znów stać się Batgirl, zarekomendowała przyjęcie Katany w jej szeregi.
Dr. Pamela Isley (Poison Ivy)
Większość kobiet wchodzących w skład grupy to bohaterki lub antybohaterki, ale w jej szeregach nie zabrakło Pameli Isley — przeciwniczki Batmana. Jej pojawienie się wywołało dużo negatywnych emocji w grupie i okazało się, że całkiem słusznych. Poison Ivy dołączyła do Ptaków nocy bo miała w tym interes.