"Rozdzielenie" powoli się rozkręca, podsuwając kolejne wskazówki na temat tego, dlaczego po wszystkim, co wydarzyło się w 1. sezonie, Mark postanowił wrócić do pracy. Bardziej zastanawiający wydaje się być jednak wątek, dlaczego to zarząd Lumon chce, by lider zespołu rafinacji ds. makrodanych nadal pracował w firmie - okazuje się, że chodzi o tajne projekt o enigmatycznej nazwie Cold Harbor. Dlaczego jest aż tak ważne?
Uwaga! Artykuł zawiera spoilery 2. odcinka 2. sezonu serialu "Rozdzielenie".
Na platformie Apple TV+ zadebiutował 2. odcinek 2. sezonu "Rozdzielenia" - "Goodbye, Mrs. Selvig". Epizod w dużej mierze dotyczy tego, w jaki sposób Helena Eagan poradziła sobie z przemową swojej "innie", ostrzegając wszystkich uczestników gali o negatywnych skutkach rozdzielenia. Helena odbyła również rozmowę ze zwolnioną panią Cobel, proponując jej inne stanowisko, a Mark próbował przekonać Devon i Rickena, że jego komunikat "Ona żyje!" dotyczył nie jego żony Gemmy, która w Lumon funkcjonuje jako pani Casey, a córeczki swojej siostry, która została porwana przez panią Selvig.
Rozdzielenie: sezon 2., odc. 2. - o co chodzi z aktami Cold Harbor?
W 1. odcinku Mark S. odkrył, że w jego zespole ds. rafinacji makrodanych nastąpiły zmiany w składzie - Helly R., Dylan G. oraz Irving B. zostali zastąpieni przez trójkę innych pracowników. Na początku 2. odcinka pan Milchick odwiedza starą ekipę Lumon, by przekazać im informację o ich zwolnieniu, jednak z 1. odcinka wiemy już, że cała czwórka ponownie zasiądzie przy swoich biurkach. Dlaczego zarząd Lumon zmienił zdanie?
Wyjaśnienie otrzymujemy pod koniec epizodu, kiedy Helena tłumaczy, dlaczego firma tak bardzo chce nakłonić Marka, by ten wrócił do pracy (a wiemy już, że możliwość pracy z przyjaciółmi z pokoju był jednym z jego warunków powrotu do Lumon). "Nie potrzebujemy chemii [między pracownikami], tylko pracy Marka S. Żeby mógł skończyć Cold Harbor" - mówi Helena. Czym jest wspomniany przez nią Cold Harbor?
Pierwszą wzmiankę na temat Cold Harbor możemy zauważyć pod koniec premierowego odcinka 2. sezonu - nazwa ta widnieje na komputerze Marka, kiedy wykonuje on zadanie. Udaje mu się to zrobić w 68 proc. Okazuje się wówczas, że status ukończenia Cold Harbor odpowiada osiągnięciu celu o tej samej nazwie - chwilę później na ekranie komputera widzimy bowiem... panią Casey, czyli "innie" Gemmy. Na dole obrazu znajduje się pięć pasków procentowych, które są bliźniaczo podobne do pól sortujących, w których zespół Marka umieszcza zaszyfrowane dane.
Pod każdym polem znajdują się również cztery skrótowce: WO, DR, FC i MA. Fani serialu dopatrzyli się w nich związku ze słowami Kiera Eagana na temat Czterech Nastrojów, jakimi są: cierpienie (Woe - WO), strach (Dread - DR), figle (Frolic - FC) i złość (Malice - MA). Jeśli weźmiemy pod uwagę, że proces eksploracji danych przez bohaterów nie opiera się na żadnym wzorcu liczbowym, a wyłącznie na odczuciach pracowników wobec tego, co widzą na ekranie, to możemy przypuszczać, że to właśnie te cztery emocje pozwalają im na odpowiednie sortowanie danych.
Obraz pani Casey daje ponadto wrażenie, jakby monitorował jej parametry życiowe, co pozwala zastanowić się nad jeszcze jednym zagadkowym elementem. W lewym górnym rogu ekranu widnieje bowiem napis: ITNO: 25.00 (BUILD). "ITNO" może być akronimem słowa "iteration" (iteracja), a liczba 25 może oznaczać 25. próbę stworzenia ("BUILD") pani Casey na nowo.
O "Rozdzieleniu" czytaj w Spider's Web:
- "Rozdzielenie": kim naprawdę jest Helly? Szykujcie się na trzęsienie ziemi
- "Rozdzielenie", sezon 2. - recenzja serialu Apple TV+. Teraz to już na pewno rzucisz pracę w korpo
- "Rozdzielenie": co warto wiedzieć przed premierą 2. sezonu? Oto najważniejsze fakty
- "Rozdzielenie", sezon 2.: ile odcinków, kiedy premiera, gdzie obejrzeć? Nowe informacje
- Popracuj jak bohater "Rozdzielenia". Apple TV+ udostępniło specjalną stronę