After show to coś wciąż nowego w telewizji. Program, pojawiający się zazwyczaj tuż po odcinku serialu, omawiający go, w którym jego bohaterowie spekulują o tym, co znajdzie się w odcinku kolejnym.
Często do takich programów zapraszani są twórcy danego serialu, co zwiększa jego atrakcyjność. Z ciekawszych programów typu after show można wymienić Talking Dead (po Walking Dead) lub Talking Bad (który miał emisję po serialu Breaking Bad, niestety jedynie po ostatnich ośmiu odcinkach). Polskie opery mydlane również doczekały się swoich własnych after shows (np. Kulisy M Jak Miłość).
Tak się składa, że wymienione przeze mnie Talking Dead oraz Talking Bad zostały stworzone przez tę samą firmę producencką: Embassy Row. I właśnie Embassy Row otrzymała zadanie stworzenia after show dla nowego serialu CBS czyli Star Trek: Discovery.
W Polsce oglądanie after shows amerykańskich seriali wiązało się z niedogodnościami. Bardzo często telewizje kupowały sam serial, nie prezentując już programu towarzyszącego. Ten musieliśmy oglądać w Internecie lub liczyć, że zostanie dodany do wydania DVD. W przypadku After Trek, czyli programu towarzyszącego serialowi Star Trek: Discovery stało się inaczej. Netflix przygotuje polską wersję każdego odcinka i umieści ją w swoim serwisie. Oryginalnie After Trek prezentowany jest w (dodatkowo płatnej) usłudze streamingowej All Access. Można więc powiedzieć, że jesteśmy w lepszej sytuacji niż widzowie amerykańscy, co nie jest częstym przypadkiem.
Co można zobaczyć w After Trek?
W pierwszym odcinku prowadzonego przez Matta Mirę programie posłuchamy rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Uczestniczą w niej producent Aaron Harberts oraz grający Sareka James Frain w studio oraz m. in. Michelle Yeoh oraz Sonequa Martin-Green zdalnie.
Oprócz rozmowy zobaczymy dwa reportaże z planu serialu, oraz zapowiedź kolejnego odcinka. Jedną z ciekawostek z pierwszej części, jaką zapamiętałem, jest fakt, że dekoracje statku kosmicznego USS Shenzhou były budowane przez 100 osób - to więcej niż niejeden dom mieszkalny!
Matt prowadzi audycję dość sensownie i widać, że zna się na świecie Star Treka.
Cały program jest zakończony drętwą trivią - gdzie padają pytania na temat wiedzy o serialu, na które zaraz po tym udzielane są odpowiedzi. Być może w formie streamingu na żywo jest to bardziej emocjonujące (bo możemy odpowiadać za pomocą Twittera) - jednak w formie retransmisji jest to dość nudne.
Mimo tej wady możemy liczyć że After Trek pozwoli nam zobaczyć wywiady z gwiazdami i twórcami serialu , a także dowiedzieć się czegoś na temat jego powstawania i zajrzeć za kulisy pracy ekipy.