"Stranger Things" zachwyciło nerdów. Zebraliśmy najlepsze easter eggi z 4. sezonu
"Stranger Things" z założenia było popkulturowo nadświadomym serialem, który nie stronił od nawiązań, cytatów, smaczków i innych easter eggów. Postanowiliśmy sprawdzić, co tym razem bracia Duffer przemycili specjalnie dla oglądających serial geeków w 4. sezonie serialu Netfliksa.
Choć w 4. sezonie "Stranger Things" w moim odczuciu jest już serialem, który bardziej niż na cytowaniu skupia się na poszukiwaniu własnej tożsamości, zgodnie z tradycją i tym razem zręcznie gra na naszej nostalgii. W nowych odcinkach nie brakuje licznyc ukłonów i inspiracji, a przede wszystkim całej masy filmowych easter eggów. Postanowiliśmy wybrać najciekawsze z nich.
Stranger Things, sezon 4. Easter eggi i nawiązania
Netfliksowe "Stranger Things" w 4. sezonie kontynuuje tradycję czerpania z kina lat 80. ubiegłego wieku - to stały, nieodłączny element tej produkcji, który fani bardzo sobie cenią (przynajmniej do momentu, w którym cytaty tak nie zdominują produkcji tak bardzo, że przestanie ona stać na własnych nogach - na szczęście najnowsza odsłona idzie jednak w przeciwnym kierunku). To kolejny list miłosny do historii popkultury - poniżej zebraliśmy dla was najciekawsze nawiązania, ale w 4. serii z pewnością znajdziecie jeszcze więcej smaczków.
Pogromcy duchów
Dzieciaki z Hawkins to fani "Pogromców duchów" - 4. sezon postanowił nam o tym przypomnieć. Dustin ma na plecaku przypinkę z napisem "I've Been Slimed" - co jest, swoją drogą, zgodne z prawdą.
Przy okazji - test, który dr Brenner przeprowadza na Dziesiątce, przypomina ten, który Peter Venkman przeprowadza na uczniu college'u na początku "Pogromców".
Alan Turing
Alan Turing to słynny brytyjski matematyk, kryptolog, twórca koncepcji maszyny Turinga i jeden z twórców informatyki (uważa się go za ojca sztucznej inteligencji). Odniesienia do jego postaci mają w "Stranger Things" spore znaczenie. Mogą na przykład być wskazówką dla fanów, z których znaczna część podejrzewa, że Will Byers jest gejem - chłopak wybrał bowiem na swojego bohatera właśnie Turinga, który był homoseksualistą (swoją drogą - w 1952 oskarżono go przez to o "demoralizację"; seks homoseksualny był w tamtym okresie nielegalny w Wielkiej Brytanii).
Gwiezdne wojny
"Never tell me the odds", które pada z ust Dustina w pierwszym odcinku nowego sezonu, to cytat z filmu "Imperium kontratakuje" (Han Solo zwrócił się tymi słowami do C-3PO). Z kolei Will i Mike oglądają w telewizji animowany serial "Ewoki", który emitowano w latach 1985-1987.
Pennhurst Mental Hospital
Szpital, do którego udają się Nancy i Robin, był już wspomniany w pierwszym sezonie serialu. Placówka istniała i funkcjonowała również w rzeczywistości - po 79 latach kontrowersji zamknięto ją w 1987 roku. Pacjenci przetrzymywani byli tam w okropnych warunkach, które często skutkowały ich przedwczesną śmiercią. Teraz budynek jest otwarty dla turystów jako "nawiedzony dom".
Hellfire Club
RPG-owy klub D&D w 4. sezonie serialu dzieli nazwę z prawdziwym klubem założonym w Londynie w 1718 roku przez Filipa, księcia Wharton - jednak w tym wypadku nawiązanie dotyczyło raczej komiksów o X-Menach. W obu przypadkach Hellfire angażował elity społeczeństwa (Eddie swoją ekipę wyrzutków w pewnym sensie tak właśnie postrzegał) - był też kluczowym elementem historii Jean Grey/Dark Poenix.
Beztroskie lata w Ridgemont High
Steve zapewnia Robin, że jej sympatia może odwzajemnić jej zaloty, ponieważ jego zdaniem najprawdopodobniej nie jest osobą heteroseksualną. Ma o tym świadczyć fakt, że zwróciła film "Beztroskie lata w Ridgemont High" zatrzymany na 53 minucie i 9 sekundach. Dokładnie w tym momencie w filmie postać grana przez Phoebe Cates zdejmuje górną część czerwonego bikini w kultowej sekwencji snu.
Vecna
Poza dużym związkiem z kilkoma filmami (o tym zaraz), nowy antagonista został nazwana imieniem istoty z "Dungeons & Dragons". Ta występująca w grze fantasy postać to jeden z największych złoczyńców uniwersum - jest potężnym czarodziejem, który stał się liczem (widzicie analogię do serialowej wersji postaci?).
Ten system RPG odgrywa ważną rolę w serialu, pojawiając się we wszystkich sezonach i użyczając potworom imion swoich złoczyńców.
Koszmar z ulicy Wiązów i inne horrory
Vecna jest też - co potwierdzili sami bracia Duffer - postacią częściowo inspirowaną Freddym Kruegerem (ikonicznym bohaterem "Koszmaru z ulicy Wiązów", który nawiedzał ludzkie sny). Z kolei jego pochodzenie i działania zdają się też czerpać z Pinheada z "Hellraisera" oraz Pennywise'a z "To". Motyw snów przeważa też w tytułach piosenek do psychoterapii w szpitali psychiatrycznym (widzimy je na tablicy). Tymczasem w Victora Creela wciela się sam Robert Englund, czyli filmowy Freddy.
Ojciec Eddiego Munsena porównuje Victora - o ironio - do Michaela Myersa z "Halloween" Carpentera. Sympatyczny dowcip.
Z kolei w kryjówce przemytników w opuszczonym kościele, w którym Hopper szuka schronienia, znajduje się plakat przedstawiający Elvirę, Władczynię Ciemności. Choć pierwszy film o tej postaci pojawił się dopiero w 1988 roku, możemy wybaczyć tę niezgodność: Elvira to postać kultowa wśród fanów horrorów klasy B.
Na ścianie swojej sypialni Will umieścił mały plakat filmu "Krwiożercza roślina". Chociaż adaptacja filmowa z Rickiem Moranisem miała się pojawić dopiero w grudniu tego roku, sztuka na Broadwayu z 1982 była już wówczas bardzo popularna.
Ozzy
Nie mógłbym pominąć tego hołdu dla mistrza Ozzy'ego. Eddie komplementuje Steve'a po walce z latającymi stworami po Drugiej Stronie, porównując go do Ozzy'ego Osbourne'a. Założyciel Hellfire Club przywołuje głośną historię o odgryzieniu głowy nietoperzowi na scenie w Des Moines w Iowa (wbrew legendzie, nie było to żywe zwierzę, a martwe - 17-letni fan rzucił je na scenę, tymczasem sam muzyk był przekonany, że to zabawka). Po koncercie Ozzy otrzymał zastrzyk przeciw wściekliźnie. Niestety, Steve i tym razem nie łapie odniesienia.
Władca Pierścieni
Inne odniesienie, którego nie załapał Steve, to słowa Eddiego, który porównuje przejście na Drugą Stronę z podróżą do Mordoru. "Shire płonie" - podsumowuje, zdając sobie sprawę, że nie ma wielkiego wyboru i musi podjąć ryzyko. Trzeba ruszać w drogę.