REKLAMA

Polacy, którzy odnieśli sukces na świecie i mają wpływ na popkulturę [TOP 10]

Często zapominamy o tym, jak wielki wpływ mają nasi rodacy na światową sztukę i popkulturę. Poniżej małe przypomnienie najbardziej znanych i wpływowych Polaków, którzy odcisnęli piętno na masowej wyobraźni.

Yvonne Strahovski
REKLAMA
REKLAMA

Bracia Warner

warner bros logo

Jeśli ktoś z was ciągle czuje niedosyt w pozycji Polski na arenie międzynarodowej, to zawsze warto sobie w takich chwilach przypomnieć, że jedno z największych i najpotężniejszych studiów filmowych, czyli Warner, jest tworem Aarona, Szmula, Hirsza i Jacka Wonsali. Pierwsza trójka braci urodziła się i wychowywała w Krasnosielcu na Mazowszu. Po emigracji do Ameryki zmienili nazwisko z Wonsala na Warner, a w 1923 roku założyli skromną wówczas wytwórnię, która w szybkim czasie stają się jedną z najważniejszych w Hollywood.

Filmy, które wyszły ze stajni Warnera, trudno jest wymienić na raz. Mają oni w portfolio m.in. pierwszy film dźwiękowy "Śpiewak jazzbandu", takie klasyki jak "Casablanca" czy "Buntownik bez powodu". Warner Bros dało nam też "Supermana", "Batmana", serie filmów o "Harry’m Potterze", "Władcę Pierścieni", "Godzillę", "Mad Max: Na drodze gniewu", a ostatnio "Wonder Woman", "TO", "Blade Runnera 2049" czy nadchodzącą "Ligę Sprawiedliwości".

Yvonne Strahovski

Yvonne Strahovski

Yvonne Stahovski urodziła się i wychowywała wprawdzie w Australii, ale jej rodzice są Polakami. Piotr i Bożena Strzechowscy wyemigrowali do Sydney z Tomaszowa Mazowieckiego. Co więcej, język polski jest w ich domu nadal często używany, do tego stopnia, że Yvonne, zwana także Iwonką, biegle mówi w naszym nadwiślańskim języku. Strahovski popularność zyskała wraz z rolą Sary Walker w serialu "Chuck". Następnie użyczyła swojego głosu, twarzy i mimiki do stworzenia postaci Mirandy Lawson w grze "Mass Effect 2".

Po kilku nieudanych próbach zaistnienia na ekranie kinowym na poważnie skupiła się na serialach telewizyjnych, pojawiając się m.in. w takich serialach jak "Dexter" (w sezonie 7 i 8) oraz w 9 sezonie "24 godzin". Ostatnio mogliśmy ją oglądać w znakomitej "Opowieści podręcznej". Yvonne Strahovski jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych aktorek, jakie pracują obecnie w amerykańskiej telewizji.  A być może za niedługo czeka ją przełom także i na dużym ekranie. W 2018 roku zobaczymy ją także w filmie "The Predator".

Roman Polański

roman polanski

Choć ostatnimi laty ciągnie się za nim (i słusznie!) zła sława, to trudno zaprzeczyć temu, że Roman Polański to najbardziej znany na świecie reżyser, który jest Polakiem . Urodził się we Francji, ale już w wieku 4 lat wraz z rodziną przeprowadził się do Krakowa. Tam przyszło mu przeżyć horror II wojny światowej i życia w getcie. W latach 50. żywo rozpoczął swoją filmową karierę, najpierw kręcąc dzieła krótkometrażowe. W 1962 roku wydał na świat swój pełnometrażowy debiut, "Nóż w wodzie", który, choć niedoceniony wówczas w Polsce, zyskał spory rozgłos za granicą, w tym nominacje do Oscara.

Sukces "Noża w wodzie" pozwolił Polańskiemu wyjechać do Francji, gdzie stał się jednym z najpopularniejszych reżyserów, a już w 1968 roku zawojował cały świat klasyką horroru, filmem "Dziecko Rosemary". Obraz ten do dziś jest przedmiotem nauczania na wielu prestiżowych szkoła filmowych na całym świecie. Później Polański zapisał się w historii amerykańskiego, światowego (ale też i polskiego) kina takimi filmami jak "Chinatown", "Frantic" z Harrisonem Fordem w roli głównej, "Dziewiąte wrota" (z Johnnym Deppem w roli głównej) czy "Pianista", za którego Roman Polański otrzymał Oscara w kategorii "Najlepszy reżyser".

Janusz Kamiński

janusz kaminski

Niewielu jest obecnie w Hollywood artystów, którzy robiliby tak doskonały PR Polsce. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad osiągnął jedną z najbardziej imponujących karier w branży, plasując się pośród najlepszych operatorów na świecie. Oczywiście skrzydła pozwoliła mu w pełni rozwinąć znajomość i współpraca ze Stevenem Spielbergiem. Kamiński urodził się w Ziembicach. Gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny, postanowił wyemigrować do USA. Okazało się to dla niego najlepszą decyzją, jaką mógł podjąć.

Po ukończeniu studiów jego talent szybko został odkryty przez Spielberga właśnie, który najpierw jego pracę dostrzegł, oglądając telewizyjny film Dziki kwiat w reżyserii Diane Keaton. Raptem kilka lat później został on zatrudniony przez legendarnego reżysera do nakręcenia Listy Schindlera, za który to obraz otrzymał Oscara. Od tamtego czasu po dziś dzień, Kamiński pracuje jako operator przy każdym kolejnym filmie Spielberga, od "Jurassic Park" po "Indianę Jonesa". Stworzona przez niego na spółkę ze Spielbergiem sekwencja na plaży w Normandii, która otwierała film "Szeregowiec Ryan", do dziś należy do najbardziej niesamowitych i wirtuozerskich scen, jakie widziałem.

Pola Negri

pola negri

Apolonia Chałupiec, znana później jako Pola Negri, urodziła się w Lipnie w województwie kujawsko-pomorskim. Jako dziecko została zesłana na Sybir. Następnie mieszkała w Warszawie, gdzie zaczęła się szkolić w aktorstwie. W 1914 roku zadebiutowała w filmie "Niewolnica zmysłów", który szybko zyskał status kultowego. W 1917 roku wyjechała do Berlina, gdzie rozpoczęła współpracę z Ernstem Lubitschem i już po kilku latach oboje dostali szansę tworzenia swoich filmów w Hollywood.

Śmiało można powiedzieć, że w latach 20. XX wieku Pola Negri była jedną z największych gwiazd, nie tylko Hollywood, ale też na świecie. Jej romanse z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino rozgrzewały do czerwoności żądną plotek publiczność.

Dariusz Wolski

dariusz wolski

Łodzianin z urodzenia, który pod koniec lat 70. podjął decyzję o wyjeździe z Polski. Owa decyzja okazała się dla niego niezwykle trafna. Może to i nie do końca patriotyczne, ale pomijając już fakt polskiej rzeczywistości w latach 80. i 90., to gdyby został w naszym pięknym kraju, nie miałby okazji kręcić teledysków razem z takimi gwiazdami jak Elton John, David Bowie, Sting czy Eminem. Co więcej, nie zdobyłby nigdy w polskim kinie równie wielkiego uznania na całym świecie, jakie udało mu się uzyskać, pracując jako operator przy pierwszej trylogii "Piratów z Karaibów", "Marsjanie" czy "Prometeuszu".

Mia Wasikowska

mia wasikowska

Mia Wasikowska urodziła się w Australii, jej matka, Marzena Wasikowska, jest fotografem. Urodziła się w Polsce i w wieku nastoletnim przeprowadziła się się do Canaberry, gdzie urodziła córkę Mię. Gdy Mia miała 8 lat, wraz z rodziną przeprowadziła się do Szczecina, gdzie wszyscy mieszkali przez jakiś czas. Po powrocie do Australii Wasikowska, która od zawsze chciała zostać aktorką, zaczęła grać w australijskich shortach, tamtejszych horrorach i niezależnych dramatach.

Przełom w jej karierze nastąpił nadzwyczaj szybko. Już w 2010 roku, ledwie mając 21 lat, zagrała w niezależnym amerykańskim dramacie The Kids Are All Right, który zdobył szturmem światową krytykę. W tym samym roku pojawiła się też przede wszystkim w filmowej wersji "Alicji w Krainie Czarów" Tima Burtona u boku Johnny’ego Deppa. Film zarobił na całym świecie ponad miliard dolarów i stał się błyskawiczną trampoliną do sławy Mii. Poza "Alicją..." Wasikowska stroni raczej od mainstreamowych produkcji, trzymając się bardziej kina autorskiego. Zagrała m.in. u Guillermo del Toro, Jima Jarmuscha czy Park Chan-wooka.

Andrzej Bartkowiak

andrzej bartkowiak

Polska w chwili obecnej może pochwalić się dobrymi aktorami i reżyserami, ale naprawdę dumni możemy być z rodzimej szkoły operatorskiej. Urodzony w Łodzi Andrzej Bartkowiak już na początku swojej kariery niemalże chwycił Boga za nogi. Na początku lat 70. wyjechał do Ameryki, gdzie najpierw pracował przy reklamach, a już w drugiej połowie dekady zaczęły trafiać do niego zlecenia z Hollywood.

W 1981 roku miał okazję rozpocząć współpracę z jednym z najlepszych reżyserów w historii, czyli z Sidneyem Lumetem. Nakręcił z nim takie filmy jak "Książę wielkiego miasta", "Werdykt" z Paulem Newmanem w roli głównej czy "Nazajutrz" z Jane Fondą. Oprócz tego jego zdjęcia możemy podziwiać w takich filmach jak "Speed: Niebezpieczna prędkość", "Czułe słówka", "Bliźniacy", "Zabójcza broń 4". Do tego w 2000 roku zadebiutował jako reżyser. Upodobał sobie niezbyt wyszukane i efekciarskie kino akcji, dając nam takie filmy jak "Romeo musi umrzeć", "Doom" czy "Street Fighter: Legenda Chun-Li". Osobiście cenię go bardziej jako operatora.

Billy Wilder

billy wilder

Legenda Hollywood Billy Wilder, urodził się na samym początku XX wieku, czyli w 1906 roku, w Suchej Beskidzkiej. Kilka lat później cała rodzina Wilderów przeniosła się do Wiednia. Po przekroczeniu progu dorosłości Billy przeprowadził się do Berlina, gdzie najpierw pracował jako dziennikarz, a następnie został scenarzystą filmowym.

Na początku lat 30., wraz z narastającą popularnością  Hitlera w Niemczech, Wilder wyprowadził się do Paryża, a następnie wyemigrował do Ameryki. Czas pokazał, że była to decyzja, która doprowadziła go do wspaniałej kariery, ale i zapewne ocaliła mu życie, bowiem podczas Holocaustu zginęła praktycznie cała jego rodzina.

Sławę i bogactwo przyniosły mu takie filmy jak "Bulwar zachodzącego słońca" czy "Pół żartem, pół serio", które przeszły do historii kina i stały się ogromnymi sukcesami kasowymi, a sam Wilder uznawany jest za jednego z największych geniuszy kina.

Sławomir Idziak

slawomir idziak
REKLAMA

Kolejny polski operator - urodzony w Katowicach - którego ścieżka kariery robi prawdziwe wrażenie i zdaje się być niemalże klasyczną opowieścią o sukcesie. Jako operator zaczął na początku lat 70. Szybko stał się jednym z najbardziej cenionych i pożądanych autorów zdjęć w Polsce, kręcąc filmy z Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i w końcu z Krzysztofem Kieślowskim.

Współpraca z tym ostatnim reżyserem była dla niego punktem zwrotnym w karierze. Międzynarodowy sukces trylogii "Trzy kolory" (Idziak odpowiadał za zdjęcia do "Niebieskiego") otworzył mu drogę do Hollywood. Jako operator odpowiadał za zdjęcia do takich filmów jak "Helikopter w ogniu", "Król Artur", "Harry Potter i Zakon Feniksa".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA