REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Wulgarne ale wspaniałe. Gugała dedykuje Ukraińcom muzyczną wersję listu Kozaków do sułtana

Jarosław Gugała, dziennikarz i prezenter, opublikował na kanale swojego Zespołu Reprezentacyjnego muzyczną interpretację listu sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i słynnej odpowiedzi Kozaków. To znakomite wykonanie zadedykował Ukraińcom.

24.03.2022
11:26
ukraina kozacy list do sułtana jarosław gugała wojna rosja
REKLAMA

Na youtube'owym kanale Zespołu Reprezentacyjnego - wykonującej poezję śpiewaną, aktywnej (z przerwami) od 1983 roku grupy - pojawiła się muzyczna interpretacja słynnego listu sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i odpowiedzi Kozaków.

Owa odpowiedź to zniewaga i potwarz - pismo złożone z serii niewybrednych wyzwisk. Nie dziwi, że zyskało taką popularność i bawiło ludzi przez kilka stuleci. I to nawet pomimo faktu, że jest to najprawdopodobniej znacznie później napisana mistyfikacja.

Miał to być list podpisany przez Iwana Sirkę, atamana koszowego, wraz z całą Siczą Zaporoską, będący odpowiedzią na żądania sułtana osmańskiego. Nie mamy pewności co do daty sporządzenia listu - oryginał (przy założeniu spisania w sugerowanym czasie) miał powstać najpewniej między 1675 a 1680 rokiem. Nie zachował się jednak do naszych czasów; w latach siedemdziesiątych XIX wieku odnaleziono kopię (czy też - mistyfikację) sporządzoną w wieku XVIII.

Później historyk Dmytr Jawornicki odczytywał tę kopię swoim gościom, by zapewnić im rozrywkę. Malarz Ilja Riepin po odsłuchaniu treści listu zainteresował się tą historią - natchnęła go do stworzenia olejnego obrazu pt. "Kozacy piszą list do sułtana" (ukraińscy żołnierze odtworzyli zresztą ten obraz pod koniec lutego na jednym wiralowych już zdjęć). Listem inspirowali się także Apollinaire czy Dmitrij Szostakowicz, a w 2014 roku motyw wykorzystał w skeczu Wołodymyr Zełenski (on i inni komicy nawiązali w swoim show do aneksji Krymu przez Rosję i zaadresowali list do Władimira Putina).

REKLAMA
ukraina kozacy list do sułtana jarosław gugała wojna rosja class="wp-image-1922587"
Ukraińscy żołnierze odtwarzają obraz Riepina

List Sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i odpowiedź Kozaków

Teraz przyszedł czas na Jarosława Gugałę, który dokonał lirycznego przekładu tekstu do kozackiej i tureckiej muzyki. Dziennikarz zadedykował wykonanie ludności ukraińskiej ze szczególnym wyróżnieniem mieszkańców Zaporoża - to kolejna z reakcji na zbrodnie, jakich Putin dokonuje w Ukrainie.

Zespół Reprezentacyjny został założony przez Gugałę, Filipa Łobodzińskiego i Adama Jamiołkowskiego - grupa początkowo zajmowała się publiczną prezentacją pieśni katalońskiego barda, Lluisa Llacha.

REKLAMA
List Sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i odpowiedź Kozaków

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA