REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Zaginieni i odnalezieni: prawdziwe historie z serialu. Niektórzy zniknęli w tajemniczych okolicznościach

Zaginionych ludzi szuka się często całymi latami, a ich rodziny wciąż mają nadzieję na bezpieczny powrót bliskich do domu. I mimo że niektórzy nie mają tyle szczęścia, by spotkać się z nimi ponownie, to zdarzają się sytuacje, kiedy ci, którzy zniknęli, w końcu się odnajdują. Historie te przedstawia serial "Zaginieni".

27.08.2023
13:30
zaginieni odnalezieni prawdziwe historie serial dokument netflix zagubieni
REKLAMA

W maju tego roku świat obiegła informacja, że Kayla Ubenhaum, której wizerunek został przedstawiony w serialu Netfliksa - "Niewyjaśnione tajemnice" - została odnaleziona. Okazało się, że jeden z widzów rozpoznał uprowadzoną przez matkę w 2017 roku dziewczynkę dzięki specjalnej wizualizacji. Sugerowała ona, jak teraz może wyglądać zaginiona - w efekcie mężczyzna mógł zgłosić sprawę na policję. To nie jedyny przypadek, kiedy nagłe zniknięcie dobrze się skończyło - niektórym historiom, przedstawionym w serialu dokumentalnym "Zaginieni", również udało się dopisać szczęśliwe zakończenie, a bohaterów odcinków udało się odnaleźć.

REKLAMA

"Zaginieni" - odnalezione osoby. Satara Stratton

Satara Stratton, bohaterka odcinka "City of Angels", marzyła o karierze aktorskiej. Uczęszczała do American Musical and Dramatic Academy w Nowym Jorku, a w 2006 roku przeniosła się do Hollywood, by tam rozpocząć swoją karierą aktorską i reżyserską. Nowe środowisko nie wpłynęło jednak dobrze na aspirującą artystkę - w 2010 roku w wyniku napadu na bank straciła pracę, a po hospitalizacji pomieszkiwała u znajomych, gdyż nie stać ją było na płacenie czynszu. W 2011 roku zatrzymała się u swojego przyjaciela, Paula Constantinescu, którego poznała na planie filmowym i wkrótce potem wpadła w narkotykowy nałóg. Latem udała się na odwyk do Brotman Memorial w Pasadenie.

Satara Stratton

24-letnia wówczas dziewczyna ostatni raz widziana była 17 października 2011 roku w Los Angeles, a ostatnie połączenie zarejestrowano 22 listopada. Satara rozmawiała wtedy z matką, która poprosiła ją, by odwiedziła swoją podupadającą na zdrowiu babcię. Następnie kontakt z dziewczyną całkowicie się urwał. Po bezskutecznych próbach skontaktowania się z córką, matka zgłosiła jej zaginięcie. Kobieta przeczuwała jednak, że Satara jest przetrzymywana wbrew swojej woli przez Paula Constantinescu, który później był poszukiwany przez policję.

15 marca 2012 roku Satara Stratton została odnaleziona. Dziewczyna przebywała w szpitalu w Beverly Hills, gdzie była leczona z powodu szeregu obrażeń. Zeznała, że była przetrzymywana przez Paula Constantinescu, który przez ponad 4 miesiące torturował ją i wstrzykiwał jej narkotyki. Mimo obszernej kartoteki Constantinescu, zarejestrowanego jako przestępcę seksualnego na zwolnieniu warunkowym, nie wniesiono wobec niego zarzutów. 4 lutego 2017 roku 29-letnia Satara Stratton zmarła w swoim domu w wyniku przedawkowania narkotyków.

Lauryn Garrett

Lauryn Garrett została uznana za zaginioną w maju 2014 roku, a o 23-letniej wówczas dziewczynie opowiada odcinek "Lauryn Is Lost". Kilka miesięcy przed swoim zniknięciem Lauryn, pomieszkująca wcześniej u znajomych, przeprowadziła się do swojego ojca do Sequim. Kiedy dziewczyna 1 maja wracała z kliniki rehabilitacyjnej po 60-dniowym odwyku, zatrzymała się w Port Townsend. Chcąc zadzwonić do ojca, by zapytać, czy nie podwiózłby jej do domu, pożyczyła od przypadkowej osoby telefon. Ojciec odmówił jednak przyjazdu i zasugerował, by pojechała autobusem.

Lauryn Garrett

Po zakończeniu rozmowy Lauryn została dostrzeżona w pobliżu jednego z parków, gdzie zostawiła dwie torby podróżne. Monitoring uchwycił dziewczynę w pobliskim sklepie, gdzie kupiła alkohol i napoje gazowane. Lauryn próbowała także spieniężyć czek na 55 dolarów, jednak z powodu braku dokumentów nie mogła tego zrobić. 7 maja, kilka dni od jej ostatniej rozmowy telefonicznej, odnaleziony został jeden z plecaków dziewczyny. W środku znajdowały się jej rzeczy osobiste, w tym zdjęcia.

Miesiąc później kobieta przypominająca Lauryn została zauważona w mieście Shoreline, ponad 70 km od miejsca, gdzie po raz ostatni była widziana. Próbowała zwrócić towar, posługując się fałszywym dokumentem tożsamości. Po przejrzeniu nagrań z monitoringu ojciec dziewczyny potwierdził, że kobieta ze sklepu to Lauryn Garrett. Od tej pory Lauryn nie jest już uważana za zaginioną, a policja uważa, że nie grozi jej żadne niebezpieczeństwo.

Chioma Gray

O nastoletniej Chiomie Gray opowiada odcinek "Too Young For Love". 15-latka po raz ostatni widziana była w Kalifornii w samochodzie starszego chłopaka. Kierowcą był Andrew Joshua Tafoya, 19-letni piłkarz, który związał się Chiomą, gdy ta miała 14 lat, co skutkowało aresztowaniem chłopaka i oskarżeniem go w 2007 roku o współżycie z nieletnią. Zaginięcie dziewczyny 13 grudnia 2007 roku zgłosiła jej matka, która chciała odebrać córkę ze szkoły. Kobieta dowiedziała się wtedy, że Chioma nie pojawiła się na zajęciach. Na komisariacie ponadto okazało się, że Tafoya został zwolniony z więzienia dzień przed zniknięciem nastolatki, a policja otrzymała zgłoszenie, że z parkingu szkoły, do której uczęszczała Chioma, zniknęła biała Acura, którą wcześniej tego samego dnia prowadził Tafoya. Ten sam pojazd o godzinie 13:20 przekroczył granicę Meksyku.

Chioma Gray

W 2010 roku prywatny detektyw, którego wynajęła rodzina Grayów, znalazł skradziony samochód z przebitymi oponami w pobliżu Acapulco, kurortu w południowym Meksyku. Odkrył również, gdzie para mieszkała i pracowała - Tafoya uczył nurkowania, a Chioma zatrudniła się jako kelnerka w małym ośrodku wypoczynkowym.

Finalnie para dobrowolnie wyjechała z Meksyku 4 lata później i 5 października 2011 roku Chioma i Tafoya wrócili do Kalifornii. Dziewczyna spotkała się z rodziną na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles, Tafoya natomiast został aresztowany i oskarżony o uprowadzenie nieletniej, a 23 stycznia 2012 roku - skazany na 2 lata więzienia.

Amber Gerweck

Historia Amber Gerweck została przedstawiona w odcinku "Memory Lane". W kwietniu 2011 roku kobieta zniknęła ze swojego mieszkania w Blackman Township. Wcześniej nie pojawiła się w pracy. Dzień po tym, gdy rodzina Amber zgłosiła jej zaginięcie, samochód 33-latki został znaleziony na parkingu w stanie Georgia. W środku pojazdu znajdowały się kluczyki i jej rzeczy osobiste. Miesiąc później, 2 maja, pewna kobieta, błąkająca się w miasteczku w Illinois, zaczepiła policjanta i zdenerwowana wyznała, że nie wie, kim jest i gdzie się znajduje. Kiedy została przywieziona do szpitala, okazało się, nie doznała żadnego urazu fizycznego. Policja próbowała zidentyfikować, kim jest tajemnicza kobieta, jednak nie udało się dopasować jej odcisków palców w żadnej bazie danych.

Amber Gerweck

Kilka dni później, po opublikowaniu zdjęć kobiety w mediach, okazało się, że w szpitalu leży Amber Gerweck, u której zdiagnozowano amnezję. Lekarze stwierdzili u niej fugę dysocjacyjną, przez co Amber nie pamiętała, w jaki sposób podróżowała między stanami. Według specjalistów choroba rozwinęła się na skutek rozwodu sprzed 5 lat. Gerweck miała zdradzić męża i porzucić czwórkę dzieci, ponieważ chciała popełnić samobójstwo.

Tanya Rider

O Tanyi Rider, która w dniu zaginięcia miała 33 lata, opowiada odcinek "No Exit". Tanya zaginęła 19 września 2007 roku po zakończeniu nocnej zmiany w sklepie spożywczym, gdzie dorabiała, by zaoszczędzić pieniądze na zakup domu. Kobieta planowała wrócić do mieszkania jeszcze przed rozpoczęciem zmiany w innej pracy, aby zdążyć się zdrzemnąć. Jedynym śladem, jaki pozostał po Tanyi, było nagranie z monitoringu jednego z supermarketów, na którym widać, jak kobieta wsiada do swojego pojazdu i wyjeżdża z parkingu na autostradę. Od tej pory z Tanyą nie było już żadnego kontaktu.

Tanya Rider

Co ciekawe, jej mąż nie zdawał sobie nawet sprawy, że jego żona zniknęła, ze względu na napięty harmonogram w pracy. Informację o jej zaginięciu otrzymał dopiero od jej współpracownika, który przekazał mu, że Tanya nie pojawiła się w sklepie. Kiedy mężczyzna 22 września zgłosił zaginięcie żony, władze początkowo nie uznały jej za osobę zaginioną - stwierdzono, że nie zagraża jej żadne niebezpieczeństwo. Wkrótce jednak, kiedy ogłoszono jej oficjalne zaginięcie, wyśledzony został sygnał jej telefonu komórkowego mniej niż 5 mil od miejsca, w którym była widziana po raz ostatni.

Ostatecznie 28 września Tanya Rider została znaleziona żywa w dole przydrożnego wąwozu, przypięta pasami do przedniego siedzenia swojego samochodu. Okazało się, że kobieta była uwięziona przez 8 dni bez jedzenia i wody w swoim pojeździe, który zjechał z drogi na przedmieściach Seattle. Jej stan był krytyczny, ale stabilny. Tanya wyznała, że po wyjściu z supermarketu straciła pamięć i nie jest pewna, dlaczego zjechała z drogi zaledwie 5 minut od domu. Spekulowano, że przez nawał pracy, mogła po prostu zasnąć za kierownicą. Po wypadku napisała książkę zatytułowaną "Missing Without A Trace: 8 Days of Horror".

Tim Carney

Tim Carney jest bohaterem odcinka "Final Prayer". 25-letniego chłopaka po raz ostatnio widziano w Butler w New Jersey w drodze na poranną modlitwę do kościoła. Tim był niezwykle związany z Kościołem - jako członek organizacji religijnej, przekazywał spore datki na instytucję. Często były one tak duże, że chłopak musiał wręcz pożyczać drobne kwoty od współpracowników, kiedy brakowało mu pieniędzy na życie.

Tim Carney

28 września 2004 roku Tim wyszedł z mieszkania o 5:00 nad ranem, co potwierdził jego współlokator. Chłopak jednak nie pojawił się na mszy o 7:00, co było częścią jego rutyny. O 8:20 Carney zadzwonił do swojego przełożonego, aby powiedzieć mu, że spóźni się do pracy z powodu deszczu. Okazało się, że tego dnia nie dotarł do pracy i więcej o nim nie słyszano.

7 października 2004 roku samochód Carneya został znaleziony porzucony na poboczu drogi, a kilka dni później na nagraniu z monitoringu pojawił się zamaskowany mężczyzna, który pobrał z konta bankowego Tima 1 tys. dolarów. Wtedy zaczęto oskarżać The Gospel Outreach, organizację religijną, do której należał zaginiony, o zastraszanie i przemoc emocjonalną, co miałoby zmusić jej członków do jeszcze większych wpłat na poczet organizacji. Kościół jednak zaprzeczył, jakoby miał coś wspólnego ze zniknięciem chłopaka. W końcu 23 września 2011 roku Timothy Carney został znaleziony żywy, jednak nie chciał ujawnić rodzicom miejsca pobytu. Władzom udało się z nim porozmawiać, po czym został wykreślony z bazy danych osób zaginionych.

Michele Whittaker

Historię Michele Whitaker przedstawia odcinek "The Last Truck Stop". Kobieta ostatni raz widziana była 16 sierpnia 2002 roku na postoju dla ciężarówek w Spartanburgu w Karolinie Południowej, gdzie została wysadzona przez przyjaciela i od tej pory słuch o niej zaginął. Michele nie miała czystej kartoteki - chwilę wcześniej dziewczyna została aresztowana za jazdę po alkoholu. Gdy zwolniono ją z aresztu, miała udać się na odwyk alkoholowy, jednak nigdy tego nie zrobiła.

Michele Whitaker

Kilka miesięcy później policja otrzymała zgłoszenie, że zaginęła 21-letnia koleżanka Michele, Heather Sellers. I choć trop doprowadził funkcjonariuszy do chłopaka Heather, Jonathana Vicka, który był podejrzewany o zabójstwo miejscowej fryzjerki, nie udało im się połączyć tych dwóch spraw. W październiku 2005 roku do biura szeryfa w Spartanburg trafił anonimowy list, w którym znalazła się informacja, że Michele została zamordowana i pochowana w pobliżu stawu w Landrum w Karolinie Południowej. Okazało się jednak, że ciała dziewczyny nie odnaleziono we wskazanym miejscu.

Przełom w sprawie nastąpił dopiero 6 lat po zaginięciu Michele. Latem 2008 roku pewna kobieta obejrzała program, w którym Jonathan Vick otrzymał wyrok skazujący za morderstwo dziewczyny. Kiedy w telewizji zobaczyła zdjęcie Michele, zszokowana natychmiast zadzwoniła na policję. Okazało się bowiem, że na ekranie pojawiła się fotografia jej sąsiadki. Michele została odnaleziona cała i zdrowa w Oregonie, gdzie przez 2 lata mieszkała pod swoim nazwiskiem.

Michelle McMullen

O Michelle McMullen opowiada odcinek "The Long Drive Home". We wrześniu 2008 roku kobieta podrzuciła swojego 6-letniego syna do domu przyjaciela w Harrisburgu w Pensylwanii, a następnie udała się w 17-godzinną podróż z powrotem do Luizjany. O 21:00 zatelefonowała do przyjaciółki, by powiedzieć synowi "dobranoc" i obiecała, że odezwie się później, lecz nigdy więcej nie zadzwoniła. Miała wówczas 27 lat.

Michelle McMullen

Kilka dni później, 8 października 2008 roku, samochód Michelle został odnaleziony godzinę drogi od miejsca, gdzie zostawiła syna. W pojeździe znajdował się jej telefon, pieniądze i karty kredytowe. Następnego dnia policja ogłosiła, że kobieta jest poszukiwana pod zarzutem kradzieży ponad 2 tys. dolarów z kościoła prezbiteriańskiego, skąd Michelle została zwolniona w lipcu. W grudniu 2008 roku okazało się, że kobieta pracuje w hotelu pod fałszywym nazwiskiem, skąd uciekła przed przybyciem detektywów.

Rok po tym, gdy w lutym 2010 roku wyemitowano odcinek serialu "Zaginieni" z historią Michelle, pewna kobieta rozpoznała twarz zaginionej i zgłosiła policji, że McMullen pracuje jako fryzjerka w Oakland w Kalifornii i przedstawia się jako Danielle Jones. Michelle została natychmiast zatrzymana i oskarżona o oszustwo, kradzież i fałszerstwo. Sędzia nakazał jej zapłacić 6000 dolarów odszkodowania, a w lipcu 2011 roku została skazana na karę pozbawienia wolności.

Royal "Scoop" Daniel

Royal "Scoop" Daniel jest bohaterem odcinka "Royal Secrets". Kiedy mężczyzna zaginął w 2007 roku, miał 61 lat. Jako absolwent Yale, który uzyskał tytuł prawniczy na Uniwersytecie Wirginii, wraz z ze wspólnikiem założył firmę The Daniel Law Firm. Mężczyzna często podróżował do Brazylii w interesach i płynnie mówił po portugalsku. Kiedy rozwiódł się z żoną, zamieszkał w górskim miasteczku Breckenridge w Kolorado. Jako aktywny członek Kościoła Metodystów 26 kwietnia 2007 roku wziął udział w zbiórce charytatywnej. Następnego dnia, kiedy jego współpracownik przybył do firmy, okazało się, że Daniela nie ma w pracy. O 15:00 pracownicy zaczęli się niepokoić i zgłosili zaginięcie mężczyzny.

Royal "Scoop" Daniel
REKLAMA

Ponad rok później, 8 maja 2007 roku, policja wydała nakaz aresztowania Daniela pod zarzutem kradzieży trzeciego stopnia - okazało się, że prawnik zdefraudował prawie 1 milion dolarów od swoich klientów. Wyszło także na jaw, że Daniel miał gigantyczne długi, które próbował spłacić kradziony pieniędzmi, by uratować swój prawniczy biznes. Mężczyzna z początku próbował popełnić samobójstwo. Kiedy postanowił zadzwonić pod 911, a w słuchawce usłyszał już głos dyspozytora, zmienił zdanie. Daniel opuścił miasto i wylądował w Meksyku, gdzie prowadził pustelnicze życie.

7 grudnia 2011 mężczyzna został znaleziony w San Diego w Kalifornii, gdzie został natychmiast aresztowany przez amerykańską straż graniczną. Został oskarżony o 8 zarzutów kradzieży i 5 zarzutów przekupstwa.

Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z bloga Dissapeared.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA