REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Seriale

Oto najlepsze filmy i seriale dokumentalne 2022 roku. Barwne, poruszające, wciągające

2022 rok był czasem, gdzie na ekranach kin zobaczyliśmy wiele świetnych filmów, a na serwisach streamingowych mnóstwo wciągających produkcji, również tych dokumentalnych. Wiele z nich poruszyło tematykę społeczną, popkulturową czy naukową, podaną w ciekawej, żywej formie. Oto najlepsze z nich.

25.12.2022
16:41
Najlepsze dokumenty 2022
REKLAMA

Mijający rok był dobry dla kinematografii, ale też dla serwisów streamingowych. Te dołożyły wszelkich starań, aby umieścić mnóstwo wciągających filmów, seriali, ale też produkcji dokumentalnych o bardzo zróżnicowanej tematyce.

REKLAMA

Najciekawsze filmy i seriale dokumentalne 2022 roku

"Film Balkonowy", HBO Max

To mój absolutny hit wśród dokumentów mijającego roku. Produkcja w reżyserii Pawła Łozińskiego dostępna jest na HBO Max od kwietnia tego roku. Wcześniej obraz gościł w kinach. Paweł Łoziński sprawił, że przyglądanie się zwykłym ludziom z balkonu i ich zaczepianie było czymś fascynującym. Reżyser patrzył z balkonu na sąsiadów z warszawskiej Saskiej Kępy, zaczepiał starszych, młodszych, zakochanych i rozwiedzionych.

"Film Balkonowy" jest lustrem, w którym każdy z nas może się przejrzeć. To lustro codzienności, podobnych trosk, marzeń czy zmartwień. Łoziński rozmawiając z balkonu z przechodniami stworzył naprawdę fascynujący portret Polaków, a dzięki bardzo prostym pytaniom, ciekawe i pełne barwnych historii opowieści. Oglądając ten dokument, na pewno nie raz zaśmiejemy się, pokiwamy głową, czy zwyczajnie pomyślimy w duchu: o ja też tak mam, zgadzając się ze słowami niektórych bohaterów.

"W głowie kota", Netflix

To film dokumentalny Netfliksa, który spodoba się nie tylko kociarzom. Co siedzi w tej uroczej głowie kota? Dlaczego te słodkie zwierzaki zachowują się w określony sposób i jakie mają możliwości i umiejętności? Na m.in. te pytania odpowiada dokumentalna produkcja Andy Mitchella.

To wciągająca, ale też urocza opowieść, w której głównymi bohaterami są właśnie te futrzaste zwierzaki. Poza dużą ilością samych kotów na ekranie, dostajemy obszerne komentarze kocich znawców i psychologów, którzy raczą nas dawką informacji odnośnie ich zwyczajów, zachowań, czasem zupełnie niezrozumiałych dla ludzi.

" W głowie kota"

W filmie jedna z psycholożek podejmuje się niełatwego zadania, próbując rozszyfrować, co myślą koty. W dokumencie obalone zostają różne mity na temat tych futrzastych stworzeń. Czy koty rzeczywiście są mało towarzyskie, egoistyczne i chadzają własnymi ścieżkami? Jeśli nurtują was odpowiedzi na te pytania, koniecznie zobaczcie "W głowie kota" na Netfliksie.

"Pamiętniki Andy'ego Warhola", Netflix

Wprost z kociego świata przenosimy się do popkultury, a razem z nią do artystycznego świata Andy'ego Warhola. O amerykańskim artyście były nieraz już filmy, natomiast w tym roku na Netfliksa trafił 6-odcinkowy serial dokumentalny.

"Pamiętnik Andy'ego Warhola" odkrywa krok po kroku tajemnice jednego z najsłynniejszych i najpopularniejszych artystów świata. Dopiero po tym, gdy go postrzelono w 1968 roku, Andy postanawia dokumentować swoje życie. Ciężkie obrażenia fizyczne, których doznał po tym wydarzeniu, zasiały też spustoszenie w jego głowie. Ludzie znają Warhola jako wielkiego artystę, lecz nie wszyscy jednak wiedzą, że zmagał się z anoreksją czy ogromną samotnością.

Dokument o Warholu

Dokumentalna produkcja Netfliksa przedstawia Andy'ego jako człowieka niezwykle utalentowanego, ale też samotnego i pogubionego. Spora część dokumentu traktuje też o orientacji seksualnej artysty. Choć był gejem, początkowo nie mówił o tym otwarcie. Najpierw określał się jako aseksualny, mocno chroniąc sferę swojej seksualności. Serial dokumentalny o Warholu dopełniają też wypowiedzi rodziny, przyjaciół czy kuratorów sztuki.

"Jak feniks", HBO Max

Mocna rzecz, lecz zdecydowanie godna polecenia. "Jak feniks" jest dwuczęściowym dokumentem przedstawiającym wstrząsającą historię toksycznej relacji między jeszcze nastoletnią aktorką Evan Rachel Wood, a 37-letnim gwiazdorem rocka - Marylinem Mansonem.

Trzygodzinny film pokazuje przebieg relacji między Mansonem a Wood. Film prezentuje też walkę aktorki z kalifornijskim wymiarem sprawiedliwości. Zwierzenia Wood na ekranie są wprost przerażające. Rockman miał znęcać się nad Wood fizycznie i psychicznie, odurzał ją narkotykami, dopuszczając się przy tym gwałtu na dziewczynie. Pierwszy raz Evan padła ofiarą gwałtu, mając jedynie 19 lat. Wydarzyć się to miało podczas kręcenia klipu "Heart Shaped Glasses w 2007 roku.

Podczas toksycznego związku z gwiazdorem aktorka miała też być poddawana technikom manipulacyjnym, osłabiana przez stosowanie głodówek a także zakaz snu. Relacja z Mansonem mocno odbiła się na psychice Evan. Film jest nie tylko osobistą historią Wodd. Jej historia skłoniła kobietę do tego, aby pomagać innym. Razem z aktywistką Illmą Gore postanowiły starać się o przedłużenie okresu przedawnienia składania zeznań dla ofiar napaści na tle seksualnym.

"Jak zmienić swój umysł", Netflix

"Jak zmienić swój umysł" czyli historia o psychodelikach, pokazana od nieco innej, naukowej strony. Pisarz Michael Pollan prezentuje historię i zastosowanie psychodelików, takich jak LSD, psylocybina, MDMA i meskalina. Opisuje działanie poszczególnych specyfików, historię, potencjał leczniczy i wartości kulturowe.

REKLAMA

Każdy z odcinków opowiada o innym psychodeliku. Można dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko o konkretnej substancji, ale też jej potencjale leczniczym i zastosowaniu specyfików w leczeniu chorób psychicznych.

I tak dowiadujemy się, ze na przykład MDMA pomaga chorym na depresję, z kolei meskalina prócz leczenia alkoholizmu, jest bardzo ważnym elementem spirytualistycznego życia rdzennych Amerykanów. Nie brakuje też rozmów z osobami dostrzegającymi potencjał psychodelików.

Trzeba zaznaczyć, że produkcja nie gloryfikuje w żaden sposób psychodelików.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA